Ölüm Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Ölüm yardımı için lüzumlu belgelerin neler bulunduğu ile alakalı bu paylaşımımızda teferruatlı bilgi bulabilirsiniz. Cenaze yardım parası vefat eden insanların adalet sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile 1 defaya mahsus olmak üzere ödenen 1 yardımdır. Bu yardımdan yararlanabilmek için müracaat zorunluluğu bulunmaktadır. Bu paylaşımımızda ölüm parasına nasıl başvurulur, cenaze yardımı için lüzumlu belgeler benzeri konu dalında kafanıza takılan bütün soruların yanıtını bulabilirsiniz.

SGK ölüm parası nasıl alınır ?

Cenaze ödeneği kuralları ve Öbür hukuklar alt taraftaki gibidir;

 • Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşı, meslek kazası maaşı v.s. alırken vefat edenlerin adalet sahiplerine ödenir.
 • Ayrıca vefat eden şahıs SGK’dan aylık almıyor olsa dahi herhangi 1 kapsamda adına ödenmiş en az 360 gün prim var ise gene ödenir. Yani illa emekli olma şartı aranmıyor.
 • Bu hususta bilhassa şunu da belirtmek gerekiyor. Eşi ya da babasından ötürü ölüm/yetim maaşı yerlerin vefatı biçiminde cenaze parası ödenmiyor.
 • Detaylı koşullar ve başvuruda izlenecek yol için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm yardımı kimlere ödenir ?

Gerekli koşulları sağlamakta olmanız şeklinde bu yardım insanın eşine, çocuklarına, kardeşlerine, anne ya da babasına ve ya belgeye dayandırılması şeklinde üç. kişilere de ödenebilmekte. Örneğin vefat eden bireyin masrafları akrabalık derecesi olmayan birisi anlamında karşılanmışsa belgeye dayandırılması biçiminde Sosyal Güvenlik Kurumu bu insana de ödeme yapıyor. Şayet eş var ise ölüm yardımı dul eşe ödenir. Eş yok ise çocuklardan kimsenin alakayı biçiminde bütün çocuklara eşit olacak biçimde ödeme yapılır.

Ölüm parası alabilmek için nereye başvurulur ?

Eğer vefat eden şahıs sosyal sigortalar kurumu ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde ise bireyin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, ölüm parası başvurusu yapabilmekte. Memur yakınları için ise müracaat noktayı muhtelif olup aşağıda bununla beraber belirtilmiştir. Bununla beraber Sosyal Sigortalar Kurumu ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu için E-devletten online şekilde da rahatça müracaat yapabilirsiniz.

Emekli sandığı ölüm yardımı için nereye başvurulur ?

Gelelim emekli sandığı için cenaze parası için nereye başvurulur sorusunun cevabına. Memurların vefatı zorunda cenaze yardımu başvuruları Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı-Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye Mahallesi/Ankara adresine müracaat yapılması gerekli.

Cenaze ödeneği müracaat e-devletten nasıl organize edilmektedir ?

Formlarla uğraşmak istemiyorsanız başvuruyu e-devletten de rahatça yapabilirsiniz. Bunun için alt taraftaki adımları takip ediniz;

 • Öncelikle buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle e-devlet müracaat ekranına giriş yapın ⇒ .
 • Tahsis Rica Türü-CENAZE ÖDENEĞİ, Sigorta şekli sosyal sigortalar kurumu ise 4a-SSK, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ise 4B-BAĞKUR seçeneğini seçin.
 • Bağkur ya da sosyal sigortalar kurumu numarasını girerek İLERLE diyerek devam edin.
 • Daha sonraki aşamalarda lüzumlu alanları doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • E-devletten cenaze yardımı başvurusu yaptıktan sonrasında bununla birlikte doküman ibraz etmeniz gerekmiyor.

Cenaze ödeneği için lüzumlu evraklar nelerdir ?

SSK ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Cenaze parası/emekli ölüm parası alabilmek için lüzumlu belgeler şunlardır;

 • Ölüm parası dilekçesi. ( Sosyal güvenlik kurumu ölüm yardımı dilekçe örneğini aşağıdan indirebilirsiniz)
 • Ölen insana ait ölüm belgesi fotokopisi ve ödeme için başvuran insana ait kimlik fotokopisi.
 • Ölüm parası için lüzumlu belgelerden olan ölüm yardımı rica dilekçesi örneğini buradan indirebilirsiniz: 

Emekli memur ölüm yardımı için lüzumlu belgeler

Emekli sandığı ölüm yardımı için lüzumlu evraklar ise emekli sandığı ölüm parası alabilmek için dilekçe örneği, vefat eden insana ait ölüm belgesi fotokopisi ve müracaat oluşturan insana ait kimlik fotokopisi. Emekli sandığı ölüm yardımı dilekçe örneğini  indirebilirsiniz: 

Ölüm yardımı sorgulaması nereden organize edilmektedir ?

Sgk ölüm yardımı dilekçesi örneği ile Sosyal güvenlik kurumu ölüm yardımı başvurusu yaptıktan sonrasında ödemenizin yapılıp yapılmadığını ve durumu ile alakalı sorgulamayı e devlet sisteminden yapabilirsiniz.

 • E-devletten T.C. ve kimlik numaranız ile buradan giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz ⇒ .
 • Sorgulama yapamadıysanız , ödemenizin yapılıp yapılmadığını öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm yardımı ne kadar oldu ?

Yardımın 1 defaya mahsus şekilde yapıldığını yine hatırlatmak isteriz. Ödenecek yardım tutarlar vefat eden bireyin ölüm tarihinde geçerli ve Sosyal Güvenlik Kurumu sebebiyle belirlenen miktar üstünden ödenmekte. emekliye cenaze yardımı ne kadar öğrenmek ve güncel cenaze parası tutarlarına göz atmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm yardımı konusundaki merak ettiklerinizi Yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar