Ölüm Aylığı Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur Örnek

Ölüm aylığı tahsis rica formu nasıl doldurulur örnek şekilde bu paylaşımımızda bulabilirsiniz. Ölüm aylığı kurallarını sağlamaktadır olmak tek başına aylık alabilmek için yeterli değildir. Tahsis rica formu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na talepte bulunmanız gerekiyor.

Bu paylaşımımızda okuyucularımızın en aşırı zorlandıkları konuların başında gelen ölüm maaşı için tahsis rica dilekçesi nasıl doldurulur meselesi için bilgi bulabilir bununla beraber sizin için hazırlamış olduğumuz örnek tahsis rica belgesine bakarak kolayca ölüm aylığı emeklilik formunu doldurabilirsiniz.

Ölüm aylığı başvurusu için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Başvuru için istenen belgeler gayet basittir. Bu belgeler

 • Sgk emeklilik formu ( Tahsis rica formu doldurulmuş örneğini paylaşımımızın devamında bulabilir ve pdf formatında indirebilirsiniz).
 • Maaşa başvuracak adalet malikine ait kimlik fotokopisi ve şahıs yeni vefat ettiyse ölüm belgesi fotokopisi.
 • Bunların haricinde evrak istenmez.

Eğer cenaze yardımı için de talepte bulunacaksanız bununla beraber form doldurmanıza gerek bulunmamaktadır. Beyan taahhüt belgesindeki “Cenaze Ödeneği” kutucuğunu işaretlemeniz yeterli olacaktır. Ayrıntılı koşullar ve ölüm aylığı başvurusu için izlenecek yol dalında teferruatları sayfamızda bulabilirsiniz.

Tahsis rica ve beyan taahhüt belgesi nereye gönderilir ?

 • 4a sosyal sigortalar kurumu ve 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu için sgk emeklilik müracaat formunu ve eklerini bağlı olduğunuz SGK’ya,
 • Eğer vefat eden şahıs memur ise Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı-Mithatpaşa Cad. Sıhhıye Ankara adresine göndermeniz gerekiyor.
 • Tc sosyal güvenlik kurumu tahsis rica ve beyan taahhüt belgesini elden verebileceğiniz bu gibi kargo ya da posta yolu ile de gönderebilirsiniz.
 • Posta yolu ile gönderim seçeneğini seçmeniz biçiminde taahhütlü ya da iadeli taahhütlü şekilde göndermenizi tavsiye ederim.

Ölüm aylığı rica formu nasıl doldurulur ?

Dul ya da yetim maaşı başvurusu için doldurulmuş örnek emeklilik tahsis rica formu alt taraftaki gibidir. Yazının devamında tahsis rica ve beyan taahhüt belgesini doldururken dikkat etmeniz gerekenler hususunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tahsis rica formu nasıl doldurulmuş örneği

Ölüm maaşı başvurusu için sosyal güvenlik kurumu tahsis rica ve beyan taahhüt belgesini alt taraftaki örnekte bulunduğu benzeri doldurmanız yeterli olacaktır. Alt taraftaki doldurulmuş örnek ölüm aylığı ilgiyi için verilmiştir. Siz normal emeklilik başvurusu yapacaksanız emeklilik dilekçesi doldurulmuş örneğine göz atmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

sosyal güvenlik kurumu tahsis rica ve beyan taahhüt belgesi doldurma
 • Sgk gelir aylık ödenek rica belgesini yani Sosyal güvenlik kurumu ölüm yardımı dilekçesi örneğini pdf formatında buradan indirebilirsiniz :
 • Yukarıdaki doldurulmuş örnek gelir aylık ödenek rica belgesinde de görüldüğü üzere vefat eden bireyin bilgilerini Sigortalı kısmının altına, maaşa müracaat yapıcak bireyin bilgilerini ise Hak Sahibi kısmının altına yazmanız gerekiyor.
 • Vefat eden insanın bağkur, sosyal sigortalar kurumu ya da emekli sandığı numarasını biliyorsanız ilgili kutucuklara yazın. Bilmiyorsanız boş bırakabilirsiniz sıkıntı olmamakta. SGK T.C. numarası üstünden tespitini yapar zaten.
 • Gelir/Aylık Rica Türü kısmında “ölüm aylığı” kutucuğunu işaretlemeniz yeterli olacaktır.
 • Banka/PTT tercihi kısmında maaş alabilmek dilediğiniz bankayı işaretleyin. Karşısına da İl/İlçe şube bilgisi belirtin. Şayet burada 1 seçim yapmazsanız aylığınız Ziraat Bankası’na gönderilecektir.
 • Son şekilde iletişim detayları tarafını eksiksiz doldurun, adınızı ve soyadınızı yazarak imzalayın. Hepsi bu kadar emeklilik tahsis ve rica formumuz bundan böyle müracaat için hazırdır .
 • Yukarıda Sosyal güvenlik kurumu dilekçe örneği yetim maaşı başvurusunda da kullanılabilir.

E-devletten gelir/aylık/ödenek rica belgesi doldurma nasıl düzenlenmektedir ?

Ölüm aylığı ya da normal emeklilik başvurusunu yukarıdaki tahsis ve rica formu doldurulmuş örneği ile elden ya da posta yolu ile yapabileceğiniz bunun gibi online şekilde e-devletten de pratik olarak başvurabilirsiniz. Şayet elden ya da posta yolu ile verecekseniz yukarıdaki tahsis rica formu örneğine bakarak doldurabilirsiniz. Ama e-devletten gelir aylık ödenek rica belgesi formunu online şekilde doldurmak daha kolaydır. E-devletten Sosyal güvenlik kurumu gelir aylık ödenek rica belgesi nasıl doldurulur meselesi için evre evre bilgi aşağıda verilmiştir;

 • Öncelikle buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle Sosyal güvenlik kurumu tahsis rica formu e-devlet sayfasına giriş yapınız ⇒.
 • Açılan sayfada YENİ BAŞVURU diyerek devam edin.
 • Tahsis Rica Türü: Ölüm aylığı ve Sigortalı kısmında sosyal sigortalar kurumu ya da bağkuru seçerek devam edin.
 • Sonra istenen lüzumlu teferruatları de doldurarak başvuruyu tamamlayabilirsiniz.
 • Buradan müracaat yaptıktan ve gelir aylık ödenek rica belgesi doldurma  işlemini tamamladıktan sonrasında bununla beraber SGK’ya doküman ibraz etmeniz gerekmiyor.

Sgk tahsis rica konusundaki merak ettiklerinizi Yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar