Ölüm Aylığı Şartları, Ne Kadar, Nasıl Başvurulur ?

Ölüm aylığı vefat eden şahısların adalet malikleri yani eş, anne, peder ve ya çocukları için en ciddi güvencelerden birisidir. Sosyal Güvenlik mevzuatımıza göre ölen 1 insanın adalet sahiplerinde kanunda belirtilen şartların sağlanması biçiminde ölüm aylığı diğeri adı ile ölüm maaşı bağlanmaktadır.

Bu paylaşımımızda ölüm aylığı nedir,ölüm maaşı şartları, ölüm aylığının ne kadar olduğu, başvurunun nereye ve nasıl yapıldığı kısacası Ölüm aylığı bağlanması için nereye hangi belgelerle başvurulmalıdır ile alakalı detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ölüm aylığı kuralları nelerdir ?

Eğer vefat eden şahıs kendi sigortasından, bağkurundan ötürü v.s. emekli ise prim gün şartı aranmadan kuralları veren adalet sahiplerine aylık bağlanır. Lakin ölen şahıs ölüm tarihsel tarafından SGK’dan aylık ya da gelir almıyorsa ölüm maaşı bağlanabilmesi için;

 • Kişinin vefat tarihsel anlamında 4a Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde beş yıldan bu güne sigortalı olması ve bu beş yıllık vakit arasında de borçlanmalar dış en az 900 gün prim ödemesinin olması,
 • Bağkur ve emekli sandığı kapsam gereğinde çalışma var ise en az 1800 gün sigorta primi olması ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunun olmaması gerekiyor.

Yukarıda da belirttiğim üzere şahıs kendi sigortasından aylık alıyorsa adalet sahiplerine ölüm maaşı bağlanabilir. Örneğin babadan ötürü dul maaşı sektör 1 kadının vefat etmesi şeklinde bu kadının evlatlarına aylık bağlanmaz.

Ölüm şeklinde emeklilik kaç gün

Yukarıda da belirtildiği üzere sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde her muhtelif borçlanma dış en az 900 gün olması, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde ise ölüm aylığı prim gün sayısının en az 1800 gün olması gerekiyor.

Bağkur ölüm aylığı koşulları nelerdir ?

Bağkurdan emekli iken vefat eden kimsenin maaşı dul eşine, 18 yaşından küçük çocuklarına, lisede ya da üniversitede okuyan evlatlarına ve anne ile babasına bağlanabilir. Emekli değil iken vefat eden birisinden ötürü ölüm aylığı bağlanabilmesi için ise en az 1800 prim günü olması ve bağkurda prim borcunun olmaması gerekiyor.

Sgk ölüm aylığını kim alabilir ?

Vefat eden insandan ölüm aylığı alabilecek yani adalet sahibi sayılabilecek bireyler ve sosyal güvenlik kurumu ölüm aylığı koşulları şu şekildedir;

 • Dul Eş: Evlenmediği sürece eşinden aylık almaya devam edebilir. Evli olmama şartı dışında 1 Şart aranmaz. Sigortalı çalışsa dahi ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödese dahi ve ya kendi sigortasından/bağkurundan emekli olsa dahi eşinin emekli maaşını almaya devam edebilir.
 • Kız ve erkek çocukları: Kız ve erkek çocukları 18 yaşını tamamladığı tarihe kadar sigortalı çalışmaması ya da bağkurlu olmaması şeklinde ölüm aylığı alabilir. 18 yaşın tamamlandığı tarihten sonrasında da ölüm aylığı bağlanması yapılır.  Şayet lisede okuyorsa 20 yaşını tamamladığı tarihe kadar, üniversitede okuyorsa 25 yaşını tamamladığı tarihe kadar aylıktan yararlanabilir. Şayet 18 yaşın tamamlandığı tarihten sonrasında çocuğun okuma durumu yoksa;
 • Kız çocuğu bekar olması ve anne/babasının 2008/10. aydan evvelinde sigorta başlangıcının olması şeklinde aylıktan yararlanmaya devam edebilir. Şayet anne/babanın 2008/10. aydan evvelinde sigortası olmadan 18 yaşını tamamlayan ve okumayan kız çocuğu ölüm maaşını almaya devam edemez.
 • Erkek çocuğu 18 yaşını tamamladıysa aylığı kesilir. Lakin sırf emekli sandığında istisnai 1 vaziyet söz meselesidir. Anne ya da babası memur olan ve 2008/10. aydan evvelinde memuriyet başlangıcı olan erkek çocukları 25 yaşını tamamladığı süreye kadar ölüm maaşı alabilir.
 • Anne ve baba: Anne ve babanın da vefat eden çocuğundan ötürü ölüm maaşı alma hakkı bulunmaktadır. Bunun için SGK’dan kendi sigortasından ötürü emekli maaşı almaması gerekiyor. Haricinde ise gelir testi sonucunda hane halkında şahıs başına düşüş gösteren gelirin net asgari ücretin altında olması gerekiyor. Bu şartların sağlanması şeklinde anne ve babaya da ölüm maaşı bağlanır.

Ölüm aylığı hesaplama tablosu

Alınacak ölüm aylığı miktarı vefat eden şahısda kalan adalet sahiplerine belirgin oranda dağıtılıyor. Ölüm aylığı oranları alt taraftaki gibidir;

 • Tek başına aylık piyasa dul eşe vefat eden bireyin son emekli maaşının %75’i, Şayet kendinden başka maaş sektör var ise ya da dul eş kendi de emekli ise ve ya sigortalı çalışıyorsa vefat eden insanın maaşının %50’si bağlanır.
 • Çocuklara ve anne ya da babaya bağlanacak maaş ise vefat eden insanın maaşının %25’idir.
 • Emekli değil iken vefat eden insandan ötürü bağlanacak emekli maaşı ise son sigorta kapsamına, sigorta primi ödenen dönemlere, yekün prim ödeme gün sayısına göre farklılık gösterir. Bunun için vefat eden bireyin sigorta kapsamını, yekün çalışma süresini, sigorta ilk başlangıç tarihsel bu gibi hizmet bilgilerinin ayrıntılarını yazının sonundaki yorum kısmından bize yazarsanız ne kadar maaş alabileceğinizi yaklaşık şekilde hesap edebiliriz. 

Henüz ölüm aylığı başvurunuzu yapmadıysanız hemen müracaat yapmak ve başvuruda dikkat etmeniz gerekenleri öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm biçiminde emekli maaşı ne kadar düşer ?

Ölüm aylığında her insanın Üleş oranı farklıdır. Bununla beraber sigortalılık ya da kendi sigortalılığından aylık alma niteliğine göre oranlar değişir. Oranlar üst kısımda belirtildiği gibidir. Ne kadar ölüm aylığı alabileceğinizi hesaplamak için hemen  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm aylığı başvurusu nasıl yapılıyor ?

Ölüm aylığı başvurusu nereye organize edilmektedir sorusu bize yoğun olarak sorulmakta. Ölüm aylığı başvurusu ölen insanın son çalışma niteliğine ve maaşa başvuracak bireyin niteliğine göre farklılık göstermekte.

 • Ölen insanın son çalışması Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ise Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu dosyasının olduğu SGK’ya,
 • SSK ise son çalışmanın olduğu SGK’ya,
 • Emekli sandığı ise Halk Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na( Mithatpaşa Cad. No: yedi Sıhhıye-Ankara) müracaat yapılması gerekiyor.

Ölen bireyin emekli maaşı başvurusunu SGK gelir aylık ve ödenek rica belgesi ile yapmanız gerekiyor. Müracaat için emeklilik dilekçesinin nasıl doldurulacağını adım adım anlattık. Hemen  sayfamızı ziyaret ederek adım adım nasıl müracaat yapabileceğiniz alanında bilgi bulabilirsiniz.

Sgk ölüm aylığı bağlanması için lüzumlu belgeler

Ölen bireyin eşine maaş bağlanması için lüzumlu evraklar ile çocuklara ve Öbür adalet sahiplerine ölüm aylığı başvurusunda istenen ölüm aylığı bağlanması için rica dilekçesi ve Öbür bütün evraklar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm aylığı ne kadar zamanda bağlanır?

Gelelim ölüm aylığı kaç günde bağlanır sorusunun cevabına. Ölüm aylığı bağlanma zamanı müracaat yaptığınız SGK’nın meslek yoğunluğuna göre değişkenlik gösterse de ortalama şekilde 1,5-2 ay arasında bağlanır.

Ölüm aylığı sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Ölüm aylığı başvurusundan sonrasında maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını, maaşınızın ne kadar olduğunu e devlet sisteminden pratik olarak sorgulayabilirsiniz. ölüm Emekli maaşı sorgulaması için www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile giriş yaptıktan sonrasında SGK bölümüne gelin.Burada;

 • Sgk ölüm aylığı sorgulaması için 4A Hizmetleri-4A Aylık Bilgisi,
 • 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ölüm aylığı sorgulaması için 4B hizmetleri-4B aylık bilgisi
 • Memur/emekli sandığı ölüm aylığı sorgulaması için 4C Hizmetleri-4C Aylık bilgisi

menülerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Ölüm aylığı geriye dönük ödeme organize edilmektedir mı ?

Normalde emekli maaşı rica zamanını takip eden ay başından bağlanır. Lakin ölüm maaşında bazı istisnai durumlar bulunmaktadır. Örneğin emekli eşin ölümünden sonrasında maaşa başvuran eş geç de başvursa ya da Kurum maaşını geç de bağlasa ölüm zamanını takip eden ay başından itibaren başlamak üzere adalet ettiği maaşlar toplu şekilde ödenir.

Ancak diyelim ki okumaya başlayan 1 çocuk maaşı normalde çok fazla bundan önce adalet ediyor ancak geç başvurduysa maaşı adalet ettiği tarihten değil de talepte olduğu tarihsel takip eden ay başından bağlanıyor.

Ölüm aylığı piyasa bireyin çalışması biçiminde maaşı kesilir mi?

Ölüm aylığı piyasa eş çalışırsa aylığın tümü kesilmez. Şayet kendisinden başka maaş sektör çocuk olmadan çalışması şeklinde maaş bağlama oranı %75’ten %50’ye düşer. Lakin mevcutta dul eşinden kendisinden diğeri maaş piyasa var ise bu halde sigortalı çalışsa dahi aylığı değişmez ve tıpkı maaşı almaya devam eder.

Kız ve erkek çocukları ölüm maaşı alırken çalışmaya başlarsa maaş kesilir. Lakin bunun istisnai durumu var. Son güncelleme ile lisede okuyup 20 yaşını tamamlamamış, üniversitede okuyup 25 yaşını tamamlamamış kız/erkek çocuklarının çalışsa dahi ölüm maaşları kesilmiyor.

Kız ve erkek çocukları için diğeri 1 istisnai vaziyet ise memur çocuklarında. Memur çocukları ölüm maaşı alırken sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde çalışsa ya da bağkurlu olsa dahi ölüm maaşları kesilmiyor.

Ölüm aylığı bayram ikramiyesi ödenir mi ? 

İkramiye tutarı üst kısımda belirttiğim ölüm aylığı bağlanma oranları üstünden hesaplanır. Yani 1000 TL değil de dul eşe 750, çocuklara da 250 TL ödenir bunun gibi .

Ölüm aylığı alanlar kredi çekebilir mi ?

Genelde bankalar alınan emekli maaşının beş katına kadar kredi verebilmekte. Tabi sizin mali durumunuza göre mani teşkil edecek 1 vaziyet yok ise daha fazla da kullandırabilirler. Bunun için bankalardan Öneri almanız gerekiyor.

Ölüm aylığı müracaat takibi nasıl yapılıyor ?

Ölüm maaşınızın bağlanıp bağlanmadığına ilişkili olarak sorgulamayı e-devlet üstünden yukarıdaki menülerden yapabilirsiniz. Bunun haricinde ise başvurunun son durumunu SGK doküman sisteminden takip edebilirsiniz. başlıklı makalemizden evrağınızın son özelliğine ilişkili olarak sorgulama yapabilirsiniz.

Birikmiş ölüm aylığı ne kadar, nasıl alınır ?

Ölüm aylığı vefat zamanını takip eden aybaşından itibaren bağlanır ve sonraki ay 2,5 aylık şekilde peşin alınır. Örneğin 09.08.2020 tarihinde vefat olması mecburiyetinde maaş 01.09.2020 zamanından itibaren bağlanır ve ilk maaş Ekim ayında 2,5 maaş şekilde toplu alınır. Bu ölen insanın emekli olması zorunda geçerlidir. Şayet emekli değil iken vefat var ise bu halde ölüm zamanını değil başvuruyu takip eden aybaşından aylık bağlanır.

Sgk ölüm aylığı oranları, Ölüm maaşı hakkındaki bütün merak ettiklerinizi yazının sonundaki yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar