Ölüm Aylığı Hesaplama Programı

Ölüm aylığı hesaplama programı aracılığı ile ne kadar ölüm aylığı alabileceğiniz ile alakalı hesaplama yapabilirsiniz. Vefat eden sigortalı, bağkurludan ya da emekli birisinden adalet sahiplerine aylık bağlanabilmesi için belirli kurallar bulunmaktadır. Bu şartların sağlanması şeklinde ölüm maaşı bağlanabilmektedir.

Dul eşe, çocuklara ve vefat edenin anne ya da babasına ölüm aylığı bağlanma oranları ise farklılık göstermektedir. Paylaşımımızda ölüm aylığı nedir, SGK ölüm aylığı hesaplaması nasıl organize edilmektedir meselesinde teferruatlı bilgi edinebilirsiniz.

Ölüm aylığı koşulları nasıldır ?

Vefat eden şahıs emekli ise bununla beraber ölüm aylığı kuralları aranmaz. Lakin sigortalı, bağkurlu ya da diğeri 1 kapsamda çalışırken vefat ettiyse sosyal güvenlik kurumu ölüm aylığı bağlanabilmesi için prim gün şartı ile sigortalılık zamanı şartlarının sağlanması gerekebilir. SSK, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ölüm aylığı için gereken gün sayısı ve sigortalılık süresi bilgisi aşağıda detaylı şekilde verilmiştir. Buna göre;

 • 01 Ekim 2008 tarihsel ve sonra vefat edenler için Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde ölüm aylığı bağlanabilmesi için her muhtelif borçlanma dış en az 900 gün olması, Bağkur ve emekli sandığı kapsam gereğinde ise en az 1800 gün olması gerekmektedir.
 • 01 Ekim 2008 zamanından evvelinde vefat zorunda da SSK’da en az 900 gün ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ile emekli sandığı kapsam gereğinde ise en az 1800 gün olması şartı ile aylık bağlanabilmektedir.
 • Ayrıntılı şartlar, ölüm aylığı başvurusunda izlenecek yol ve bütün ayrıntılar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm biçiminde emeklilik kaç gün gerekiyor ?

4a Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde iken vefat eden sigortalının adalet sahiplerine olum ayligi bağlanabilmesi için her muhtelif borçlanma dış en az 900 gün gerekebilir. Şayet vefat zamanından önceki sigortalı çalışma 900 günden az ise bu halde prim gününün 1800’e tamamlanması biçiminde ölüm ayligi bağlanabilir. Prim gün şartı haricinde bununla beraber beş yıllık sigortalılık zamanı şartının da sağlanması gerekli.

Bağkur ve emekli sandığında ise vaziyet biraz daha farklıdır. Bağkurlu ya da memur bir tanesi vefat ettiğinde kalan adalet sahiplerine maaş bağlanabilmesi için 1800 gün gereklidir. Bununla beraber vadesi geçmiş Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borcunun olmaması gerekmektedir.

Ölüm aylığı için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Başvuru için SGK aylık rica formu, maaşa başvuran insana ait kimlik fotopokisi, boşanan kız çocukları için eşinden ayrı yaşadığına dair taahhütname, var ise vefat edene ait ölüm belgesi. Ölüm aylığı müracaat formunu nasıl dolduracağınız ve lüzumlu evraklar meselesinde detaylı bilgi için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm şeklinde emekli maaşı ne kadar düşer ?

Ölüm aylığı tablosuna göre;

 • Dul eşe tek başına maaş alıyorsa %75,
 • çocukları ile beraber alıyorsa ve ya sigortalı çalışıyorsa ya da kendi sigortalılığından ötürü SGK’dan emekli maaşı alıyorsa %50 şekilde bağlanır.
 • Yetim çocuklara maaş bağlama oranı %25’tir. Fakat çocuk tek başına emekli maaşından faydalanıyorsa bağlama oranı %50 olur.
 • Bunun için SGK’ya aylığın arttırılması için talepte bulunulması gerekmektedir.
 • Anne ya da babaya maaş bağlama oranı ise %25’tir.

Bağkur ölüm aylığı ne kadar ?

4b yani Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde emekli iken ya da prim öderken emekli olanların adalet sahiplerine aylık bağlama oranları yukarıdaki benzeri olacaktır. Yani sırf eşe bağlanacaksa maaşın %75’i, minikler da var ise eşe %50 ve çocuklara da %25 Üleş ile maaş bağlanmış olacaktır.

Ölüm aylığı nasıl hesaplanır ?

Yukarıdaki hesaplamadan da anlaşılacağı üzere;

 • Dul eş tek başına maaş alacaksa vefat eden insanın maaşının %75’ini alacaktır.
 • Çocuklarla beraber alacaksa bu halde %50, %25 halinde olacaktır.
 • Eğer vefat eden şahıs emekli değilse ve ilk defa emekli olunacaksa bu oranları esas alarak ilk kere emekli olacaklar için bağlanacak ortalama maaş tutarlarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Dul/yetim aylığı hesaplama programı açıldı mı ?

Yukarıda ölüm maaşı hesaplama kısmında ölüm aylığının kime ne kadar bağlanacağı ve ölüm aylığı oranları  meselesinde bilgi verilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla hesaplama yapabilmek için geliştirilen 1 ölüm aylığı hesaplama robotu şu lahza için bulunmaz. Yalnızca sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde olanlar için online şekilde emekli maaşı hesaplama programı açılmış halde buradan da ölüm aylığı miktarı hesaplaması yapılamamakta.

Ölüm aylığı sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Sgk ölüm aylığı sorgulamanı e devlet sisteminden yapabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresine giriş sağladıktan sonra;

 • Bağkur ölüm aylığı sorgulaması için SGK-4b Aylık Bilgisi menüsünden,
 • Ssk e devlet ölüm aylığı sorgulamasını SGK-4A Aylık bilgisi menüsünden,
 • memur ölüm maaşı sorgulamasını ise SGK-4C Aylık Bilgisi menüsünden yapabilirsiniz.

Ölen insanın emekli maaşı sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Ölen şahıs adına maaş sorgulamasını sadece o bireyin e devlet şifresi ile e devlet sistemi üstünden yapabilirsiniz. E devlet yok ise ya da bloke olduysa online şekilde sorgulama durumunuz maalesef bulunmaz. Bu halde sorgulamayı bağlı olduğunuz SGK’dan yapmanız gerekli.

Ölüm aylığı geriye dönük ödeme yapılır mu ?

Ölüm zamanından sonrasında ölüm aylığı başvurusunu beş yıl içerisinde yaptığınızda maaş ölüm zamanını takip eden ay başından itibaren ödenir. Yani ölüm aylığı başvurusunu geç yapsanız da toplu şekilde ödeme yapılır.

Emekli ölüm aylığı ne kadar zamanda bağlanır ?

Ortalama şekilde 2-3 ay arasında bağlanır. Tabi bu vaziyet müracaat yapılan Sosyal Güvenlik Merkezi’nin meslek yoğunluğuna göre farklılık gösterir. Lakin dediğimiz benzeri ortalama 2-3 ay bünyesinde bağlanır.

Ölüm biçiminde emekli maaşı ne süreç kesilir ?

Nüfusa ölüm tarihsel işlenir işlenmez maaş SGK sisteminde otomatik şekilde kesilir. Vefat eden bireyin ölüm zamanından evvelinde ya da öldüğü güne kadar bankaya yatan maaşları çekilebilir. Fakat ölümden sonrasında yatan aylıklar çekilemez.

Ölüm aylığı konusundaki bütün merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar