Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Ne Kadar 2021

Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar bağlanıyor ? Ölen babanın maaşını alabilecekler bünyesinde lüzumlu kuralları veren dul kızları da vardır.  Dul ya da bekar kızların belirli koşullar altında anne ya da babasından ölüm aylığı alma hakları bulunmaktadır.

Dul hanım babasının emekli maaşının ne kadarını alır ile alakalı anlaşılmayan bazı hususlar olduğundan ve bu aralar da konu meselesinde bize yoğun olarak sorular iletildiğinden hem güncel 1 ova yazmak istedik hem de kafalardaki soru işaretlerini kaldırmak istedik. Bu paylaşımımızda ölen babadan kızına maaş ne kadar ödeniyor, müracaat nereye ve nasıl yapılıyor, lüzumlu evraklar neler benzeri konu meselesi için çok sorulan soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Ölen babanın emekli maaşını kimler alabilir ?

Babadan maaş bağlanması için insanın kanuna göre adalet sahibi sayılması gerekebilir. Peki adalet sahipliği nedir ? 5510 Sayılı SGK Kanununa göre adalet sahibi vefat eden bireyin emekli maaşını alabilecek bireyler şekilde bilinir. Bu bireyler vefat edenin eşi ve çocuklarıdır. Dul kızın babasının maaşını alması için resmi şekilde boşanmış olması, sigortalı 1 işte çalışmıyor olması ya da kendi sigortasından ötürü aylık almıyor olması ve yine evlenmemiş olması gerekmektedir.

Malumunuz Sosyal Güvenlik Kanunu 01 Ekim 2008 tarihinde değişmiştir. Buna göre 01 Mayıs 2008 tarihsel ve sonra sigortalı, bağkurlu olan ya da memur olan v.s. şahısların dul kızlarına aylık bağlanabilmesi için dul kızın 25 ıslak altında olması ve öğrenim görmesi gerekebilir. İlk kere bu tarihten sonrasında sigorta girişi olan anne/babanın 18 ıslak üzerinde olan ve öğrenim hayatına devam etmeyen ve dolayısıyla 25 yaşını geçen çocukları maaştan yararlanamaz. Daha fazla bilgi için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Anne ya da babası 01.10.2008 zamanından evvelinde devlet memuru olmuş ve anne ya da babasından maaş saha dul şahıs sigortalı çalışsa ya da bağkurlu olsa dahi aldığı aylık kesilmez. Bu kapsamdaki şahısların sadece tekrardan evlenmeleri ya da emekli sandığı kapsam gereğinde devlet memuru şekilde atanmaları şeklinde aldıkları aylık kesilir.

Ölen babanın maaşı dul kızına kalır mı ?

Yukarıda belirtilen koşullar sağlanıyorsa yani dul kız;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kendi adına emekli maaşı almıyorsa,
 • Sigortalı değilse,
 • Bağkur kaydı yoksa,
 • Eş vefat etmediyse ve eşinden ölüm aylığı almıyorsa,
 • Hak sahibi şekilde maaştan yararlanma hakkına sahiptir.

Ölen babanın maaşı nasıl alınır ?

Babadan kızına maaş bağlanması için başvuruyu;

 • SGK’da gelir, aylık, ödenek rica formu ve kimlik fotokopiniz ile yapmanız gerekiyor.
 • Eğer eşinizden boşandıysanız bununla beraber eşiniz ile yanında yaşamadığınıza dair taahhütname de vermeniz gerekiyor.
 • Tüm bu belgeleri SGK’dan alabilirsiniz.
 • Kısaca ölen babadan dul kızına maaş bağlanması için lüzumlu evraklar SGK gelir aylık ve ödenek rica formu, kimlik fotokopisi, boşananlar için taahhütname.
 • Ölüm aylığı başvurusunda istenen gelir, aylık ve rica belgesini indirmek ve doldurulmuş 1 örneğine göz atmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölen babasının maaşının kızı yüzde kaçını alır ?

Gelelim asıl konumuz olan babamın maaşının ne kadarını alabilirim sorusunun cevabına. Aslında ölen babasının maaşının dul kızı yüzde kaçını alır sorusunun cevabı maaş saha diğeri şahıs olup olmadığına göre değişir.

 • Eğer dul hanım ölen babadan maaş bağlanması ile ilgili tek adalet sahibi ise babadan kızına kalan emekli maaşı bağlama oranı %50’den aşağı olamaz. Yani vefat eden şahıs 2000,00 TL emekli aylığı alıyorsa ve dul şahıs tek başına ölüm maaşını alacaksa alacağı emekli aylığı 1000,00 TL altında olamaz.
 • Babadan kalan emekli maaşını sektör diğeri 1 şahıs kardeş, anne v.s. var ise bu halde maaş bağlama oranı %25 olur. Yani diyelim ki vefat edenin maaşı 1500,00 TL ise dul olan insana de 375,00 TL bağlanır.
 • Tabi çalışırken vefat eden babadan dul kızına maaş bağlanmasında hesaplama muhtelif olacaktır. Babanın ilk sigorta, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu v.s. başlangıcını ve prim ödeme dönemlerini yorum kısmından yazmanız biçiminde babam vefat etti maaşının ne kadarını alırım sorusunun yanıtını size verebiliriz.

Ölen babadan bekar kızına maaş ne kadar 2021

Yukarıda hangi oranlarda aylık bağlanacağını örneklerle belirttik. Şayet vefat eden babanın güncel aylığı ile alakalı bilgi sahibi iseniz üst kısımda belirtilen oranlarda ve bir duruma göre ne kadar maaş alabileceğiniz meselesi için hesaplama yapabilirsiniz.

Ölen babadan maaş bağlanması sorgulama

Emekli aylığı sorgulama işlemleri e devlet üstünden yapılmakta. E devlet sisteminde;

 • Bağkur babadan dul maaşı sorgulamasını SGK-4B Aylık Bilgisi menüsünden ya da T.C. numarası ile buradan ⇒ . 
 • Ssk için SGK-4A Aylık Bilgisi menüsünden ya da T.C. ve e-devlet şifresi ile buradan ⇒ . 
 • Emekli sandığı için SGK-4C Aylık Bilgisi menüsünden ya da buradan T.C. ve e-devlet şifresi ile sorgulama yapabilirsiniz ⇒ . 

Ben emekliyim eşim öldü maaşını alabilir miyim ?

Bazı sigortalılarımız kendilerinin de Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık alırken eşlerinin vefatı mecburiyetinde aylık alıp alamayacaklarını bize sormakta. Evet alabilirsiniz. Eşin maaşının %50’si yani yarısı bağlanır. Bununla beraber vefat eden eşten ötürü Sosyal Güvenlik Kurumu 1 defaya mahsus olmak üzere cenaze yardımı ödemesi de yapar.

Emekli sandığından emekliyim babamın maaşını alabilir miyim ?

Dul kızın babasından maaş alması için sigortalı çalışmamaları ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kendi adlarına aylık almamaları gerekiyor. Maalesef çalışmama ya da aylık almama şartı arandığından alamazsınız.

Eşi ölen hanım kocasının maaşının ne kadarını alır ?

Eğer eşten başka maaş piyasa olmadan ve eş sigortalı çalışmıyorsa, kendi sigortalılığından ötürü SGK’dan da aylık almıyorsa eşin maaşının %75’i ödenir. Lakin eşten başka maaş saha var ise ya da eş sigortalı, bağkurlu v.s. ise ya da kendi sigortalılığından ötürü aylık alıyorsa bu halde maaş bağlama oranı %50’dir.

Dul hanım hem babadan hem eşten ölüm aylığı alabilir mi ?

Eşinden ötürü maaş piyasa bayanların bize çok fazla sordukları 1 soru da ölen babanın emekli maaşını da alabilir miyim sorusu. Tıpkı anda babadan kalan maaştan yararlanmak için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Böyle 1 halde eşin ve babanın vefat tarihleri, bulundukları ve aylık alınan sigorta kapsamları ciddiyet arz etmekte. Yani örnek veriyorum ikisi de 2008’den evvelinde başlanmıştır ve ikisi de bağkurluysa 2 aylık alınmaz. Sırf yüksek olan bağlanır.

Ancak diyelim ki ikisi de 2008 bundan öncesi vefat etti bir tanesi sosyal sigortalar kurumu ve öbür Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu. Bu halde her 2 aylık da bağlanır. Bu nedenden babanızın ve eşinizin tam vefat tarihlerini ve sigorta kapsamlarını yorum kısmından yazmanız biçiminde her 2 aylığı alıp alamayacağınız ya da ne kadarını alabileceğiniz meselesinde bilgi verebiliriz.

Ssk emeklisiyim babamın maaşını alabilir miyim ?

Yukarıda ölen babanın maaşını alabilmek için gerekenler kısmında da anlattığımız üzere kendi sigortalılığından ötürü aylık piyasa ya da sigortalı çalışan kız çocukları babadan dul kızına maaş hakkından yararlanamaz.

Annem vefat etti maaşını alabilir miyim ?

Eğer anne eşinden emekli değilse yani sigortasından, bağkurundan v.s. emekli ise ve siz de belirtilen lüzumlu kuralları sağlıyorsanız alabilirsiniz. Yetim aylığı için gereken kuralları üst kısımda teferruatlı şekilde belirttik.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar