Müstehaklık Belgesi Nasıl Alınır ?

Müstehaklık belgesi nasıl alınır meselesi için bütün teferruatları paylaşımımızda bulabilirsiniz. Çeşitli kuruluşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan müstahak olup olmadığınıza yani sigortadan yararlanıp yararmanma hakkınız olmadığına dair evrak rica edebilir. Bu paylaşımımızda internetten ve e devlet sistemi üstünden sosyal güvenlik kurumu provizyon sorgulama belgesi nasıl alınır, sosyal güvenlik kurumu müstehaklık belgesi nereden alınır dalında bilgi bulabilirsiniz.

Müstehaklık belgesi nedir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere provizyon belgesi diğeri ismi ile müstehaklık belgesi SGK’dan yararlanıp yararlanmadığınızı gösterir belgedir. Özellikle staja başlayacak öğrencilerden sosyal güvenlik kurumu provizyon belgesi istenir. Sebebi ise anne ya da babası üstünden güvencesi olmayanları tetkik ederek buna uygun kodla SGK’ya bildirmek ve sataj sigortası üstünden sağlıktan yararlanmalarını sağlamak.  Sosyal güvenlik kurumu müstehaklık sorgulaması yaptığında güvencesi olmayan öğrenciler uygun staj kodu ile SGK’ya bildirilir ve sigortadan yararlanabilirler. Daha fazla bilgi için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Müstehaklık belgesi kimlere verilmektedir ?

Spas belgesi Türk vatandaşı olan herkese verilmekte. Tabi sosyal güvenlik kurumu provizyon belgesi örneğini SGK’dan alacaksanız insanın kendisine verilmekte. 18 ıslak altındaki küçükler için provizyon belgesi örneği anne ya da babasına da verilir.

Müstehaklık belgesi nereden alınır ?

Müstehaklık sorgulama nedir, provizyon belgesi nedir sorularının yanıtını verdikten sonrasında gelelim müstehaklık belgesi nereden alınır sorusunun cevabına. Müstehaklık belgesi e devlet sistemi üstünden rahatça alınır. Tabi ki bunun için e devlet kullanıcı şifrenizin olması gerekir. Şayet e-devlet kapıcı kullanıcı parolanız olmadan ya da unuttuysanız herhangi 1 PTT’den alabilirsiniz. Özellikle 18 ıslak altı talebe için müstehaklık belgesini e devletten alabilmek mümkündür olamamakta. Sebebi ise 18 yaşın altındakilere e devlet şifresinin verilmemesi.

E devletten müstehaklık belgesi nasıl alınır ?

Gelelim e-devletten provizyon belgesi nasıl alınır sorusunun cevabına. Müstehaklık belgesi nasıl alınır e devletten sorgulama işlemleri adım adım alt taraftaki bunun gibi olacaktır;

  • E devlet sisteminde linki üstünden yapabilirsiniz. Sorgulama yaptıktan sonrasında BARKODLU BELGE OLUŞTUR diyerek belgenin 1 suretini bilgisayara indirebilirsiniz.
  • E devlet provizyon sistemi üstünden spas müstehaklık sorgulama(sağlık provizyon aktivasyon sistemi) sonucunda “Genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın sosyal güvenlik vilayet müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvuru ediniz.” halinde akibet alıyorsanız aktif güvenceniz bulunmamaktadır demektir.
  • Eğer e devlet şifresi temin edemiyorsanız müstehaklık belgesi alabilmek için herhangi 1 Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayın.
  • SGK’ya kimliğiniz ile uğrayarak müstehaklık belgesini elden de alabilirsiniz.

Müstehaklık sorgulama parolasız yapılabilir mi ?

Sgk müstehaklik sorgulaması internet üstünden yalnızca e devlet sisteminden yapılabilmekte. Sosyal güvenlik kurumu provizyon sorgulamanı üst kısımda linkini vermiş olduğumuz e devlet sistemi üstünden yapabilirsiniz. Müstehaklık sorgulama sosyal güvenlik kurumu işlemi maalesef parolasız şekilde yapılamamakta. Şayet sağlıktan yararlanamıyorsanız hemen sayfamızı ziyaret ederek nasıl yararlanabileceğinizi ve lüzumlu şartların neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Öğrenci için müstehaklık belgesi nasıl alınır ?

Özellikle uğraş liseleri öğrencileri ve mecbur staja tabi tutulan diğeri öğrencilerden staja başlarken bu doküman istenir. Şayet öğrencinin e-devlet şifresi var ise e-devlet üstünden evrak barkodlu şekilde alınabilir. Lakin e-devlet şifresi yok ise öğrencinin kendisi ya da ebeveynleri anlamında belgenin barkodlu 1 örneği herhangi 1 SGK’dan alınabilir.

Müstehaklık belgesi örneği

E devletten ya da SGK’dan alacağınız müstahaklık belgesinin 1 örneği alt taraftaki gibidir. E devlet müstehaklık belgesine aşağıdan göz atabilirsiniz;

e devlet müstehaklık belgesi örneği

Müstehaklık belgesi çıkmıyor nedeni ne olabilmektedir ?

Yukarıda e-devlet sistemi üstünden e devlet müstehaklık belgesi nasıl alınır ile alakalı teferruatlı bilgilendirme yaptık. Buradan sorgulama yaptığınızda müstehaklık yok ise dahi Sosyal güvenlik kurumu müstehaklık belgesi çıkarma yani barkodlu doküman alma işlemini gerçekleştirebilmeniz gerekebilir. Müstehaklık belgesi e-devletten sorgulama akibeti alamadıysanız sistemsel 1 sıkıntıdan kaynaklı olabilmekte. Bu halde herhangi 1 SGK’dan belgeyi almanız gerekmektedir.

Spas açılımı nedir ?

Müstehaklık kelime manası şekilde 1 şey üstünde adalet sahibi olmak manasına gelir. Spas ise Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında sağlık güvencesi için uygulanan uygulamadır ve Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi kelimlerinin açılımından oluşur. Spas müstehaklık da tabii şekilde spas sisteminden yararlanma meselesinde adalet sahibi olması manasına gelir. Firmalar ya da burs verecek ya da staj yapılacak eğitim kurumları, okullar anlamında istenen müstehaklik belgesi ise aktif sağlık güvencenizin olup olmadığı, sosyal güvenlik kurumu müstehaklık hakkınızın olup olmadığının tespiti için istenir.

Müstehaktır provizyon alabilir ne demek ?

Ssk müstehaklık sorgulama yaptığınızda “Müstehaktır Provizyon alabilir” sonucunu alıyorsanız aktif sosyal güvencenizin bulunduğu ve sağlıktan yararlanabileceğiniz manasına gelir.

SGK spas mütehaklık belgesi konusundaki merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar