Muhtasar SGK Son Gün, Sgk E-Bildirge Verme Süresi 2021

Muhtasar SGK son gün ne süreç ? Bildiğiniz bunun gibi Türkiye’de bütün işyerlerini ve illeri kapsayacak biçimde 2020/Temmuz ayı bildirgesinden başlamak üzere düzenlemesine geçilmiştir. Geçişle beraberinde sosyal güvenlik kurumu verilme süresinde de değişiklikler olmuştur. Zira e bildiri eda zamanı aylık prim ve hizmet belgesi verenler ile MuhSGK’ya geçenler için muhtelif bulunur. Paylaşımımızda sosyal güvenlik kurumu bildirgeleri ne süreç verilir, güncel sosyal güvenlik kurumu beyanname son günü ne süreç ve sosyal güvenlik kurumu e beyanname eda zamanı uzatıldı mı hakkındaki sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi nedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilen aylık prim ve hizmet belgesi ile Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirilen muhtasar beyannamenin tek belgede gönderilmesine imkan veren beyannamedir. Gelir vergisi mükellefi olan bütün işyerleri için sisteme geçiş 2020 Temmuz ayı itibarı ile bütün Türkiye’de mecbur bir duruma getirilmiştir.

APHB nedir ?

APHB yani aylık prim ve hizmet belgesi ise çalışanların prim, hizmet, gün sayısı benzeri bildirgelerin yer aldığı ve elektronik ortamda bildirim yapmaya imkan veren bildirgedir. 2020/Temmuz ayı itibarı ile gelir vergisi mükellefi olanlar bundan böyle Muhtasar ve prim hizmet beyannamesine geçecekler.

Ancak gelir vergisi mükellefi olmayan inşaat inşaatları, apartman yöneticilikleri, konut kapıcıları ve kısacası gelir vergisi mükellefi olmayanlar eskiden bulunduğu bu gibi E-bildirge V2 uygulamasından sırf aylık prim ve hizmet belgesi vermeye devam edecekler. sayfamızı ziyaret ederek nasıl beyanname gönderebileceğiniz bölgesinde bilgi bulabilirsiniz. E beyanname son günü konusu için paylaşımımızın devamında bilgi bulabilirsiniz.

Sgk bildirim süreleri 2021

Yukarıda da belirttiğimiz benzeri sosyal güvenlik kurumu bildirim son günü muhtasar ve prim hizmet beyannamesine geçenler ile geçmeyenler açısından farklıdır. Sosyal güvenlik kurumu e bildiri son günü;

  • Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi için takip eden ayın 26’sıdır. Şayet ayın 26’sı hafta sonuna, bayram ya da resmi tatile denk geliyorsa 26’sından sonraki ilk meslek günü sosyal güvenlik kurumu eda zamanı sonu olacaktır.
  • Muhtasar ve prim hizmet beyannamesine geçmeyenler için ise e bildiri son günü Öbür ayın 23’üdür. Şayet ayın 23’ü hafta sonuna, bayram ya da resmi tatile denk geliyorsa sosyal güvenlik kurumu bildirgeleri son günü ayın 23’ünü takip eden ilk meslek günü olacaktır.
  • Hem MuhSGK hem de aylık prim ve hizmet belgesi için güncel sosyal güvenlik kurumu tahakkuk son günü aşağıda verilmiştir.

Muhsgk son gün ne süreç ( Güncel) ?

SGK muhtasar son günü 2021/Mayıs ayı için 28 Haziran 2021 Pazartesi günüdür. Belirtilen bu sosyal güvenlik kurumu bildirgesi son gününe kadar bildirge vermemeniz zorunda idari nakit cezası uygulanacağı için sosyal güvenlik kurumu onaylama son gününe kadar bildirge vermeye İtina göstermeniz gerekmektedir.

Sgk beyanname eda zamanı ne süreç ( Güncel)

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesine geçme zorunluluğu olmayan ve gelir vergisi mükellefi olmayanlar için son sosyal güvenlik kurumu tahakkuk tarihsel ise 2021 Mayıs bildirgesi için 23.06.2021 Çarşamba olacaktır.

Sgk bildiri zamanı uzatıldı mı ?

Sgk prim bildirgesi son günleri güncel şekilde üst kısımda verilmiştir. Sosyal güvenlik kurumu aylık beyanname eda zamanı uzatımı Sosyal Güvenlik Kurumu yetkisinde, muhtasar ve prim hizmet beyannamesi veriliş devrinin uzatılması yetkisi ise Gelir İdaresi Başkanlığı’ndadır. Şayet sosyal güvenlik kurumu bildirgesi eda süresinde değişiklik olur ve uzatılırsa bu sayfamızda güncel uzama tarihlerini öğrenebilirsiniz.

Sgk bildirge eda zamanı arasında verilmezse ne olur ?

E bildiri ne süreç verilmekte konusuna değindikten sonrasında gelelim Muhtasar ve SGK beyannamesi ya da aylık beyanname verilmediğinde ne olabileceği hususuna.

  • Sgk bildirim zamanı arasında aylık prim ve hizmet belgesi vermeyenlerin belirtilen sosyal güvenlik kurumu bildiri sürelerinden sonrasında bildiri vermeleri mecburiyetinde asıl bildiri için sigortalı başına aylık asgari ücretin 1/5’i, ek bildirgede ise 1/8’i oranında ceza uygulanır. Aphb verilme zamanı içerisinde verilmeyen bildirgelerin E-Bildirge V2 uygulamasından verilmesi gerekmektedir.  sayfamızdan adım adım nasıl bildiri girişi yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
  • Sgk son bildirim tarihine kadar verilmeyen muhtasar bildirge için de cezai işlem ve bildiri eda uygulamasında üst kısımda aylık prim ve hizmet belgesi için belirtilen kanunlar geçerlidir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar