Muhtasar SGK Birleşmesi Ertelendi mi, Ne Zaman Başlıyor ?

Muhtasar SGK birleşmesi ertelendi mi sorusu son yıllarda işverenlerimizin bize en çok aşırı ilettikleri soruların başında geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen aylık prim ve hizmet belgeleri ile Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirilen muhtasar beyannamenin tek belgede bütünleştirerek Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile verilmesini veren uygulama bundan önce pilot şehirler şekilde belirlenen Kırşehir, Amasya, Bartın, Bursa, Eskişehir ve Konya şehirlerinde uygulanmıştı. Bütün Türkiye’de geçişin ise 01 Temmuz 2020 tarihsel itibarı ile olması kararlaştırılmıştı.

Mükellefler meslek yoğunluğu, Covid 19 nedeni ile işverenlerin bünyesinde olduğu dertleri da belirterek beyannameye geçişin ertelenmesini rica etmişti. Peki Muh SGK birleşmesi ne süreç başlıyor ? İşte detaylar.

Muh SGK birleşmesi ne süreç başlıyor ?

Muhtasar SGK birleşmesi bütün Türkiye’de 01 Temmuz 2020 tarihsel itibarı ile başlıyor. Dolayısıyla 2020/Temmuz bildirgesinden başlamak üzere bundan sonra bütün Türkiye’de işverenler muhtasar ve prim hizmet beyannamesi vermek durumunda olacak. 2020 Temmuz ayı için Bütün Türkiye’de muhtasar ve prim hizmet beyannamesi veriliş son tarihsel 26 Ağustos 2020 tarihsel olacak.

Mevcut e-bildirge sistemi zaten daha evvelinde kapatılmıştı. E-bildirge V2 uygulaması üstünden bildiri vermeye devam eden işverenler bundan böyle muhtasar sistemine geçecek. Konut kapıcıları, apartman yöneticiliği bu gibi gelir vergisinden muaf olup muhtasar bildirge vermeyenler ise uygulaması üstünden bildirge vermeye devam edecekler. E bildiri V2 uygulamasından asıl, ek ve iptal beyanname işlemlerinin nasıl yapılacağı konusu için detaylı bilgi için  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Muhtasar beyannamede sigortalı uğraş koduna dikkat

Bildiğiniz üzere 6728 Sayılı Kanun’la getirilen güncelleme ile yanında muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde bildirilen sigortalıların işyerinde yaptıkları ile uygun uğraş kodu ile bildirilmeleri zorunludur. İşyerinde doğru uğraş kodu ile bildirimi yapılmadığı tetkik edilen her 1 sigortalı için asgari ücretin 1/10’u tutarında idari nakit cezası uygulanmaktadır. Dolayısıyla doğru uğraş kodu ile bildirim yapılması ve kodun düzenlenmesi gerekebilir. başlıklı paylaşımızı ziyaret ederek işe giriş bildirgesi uygulamasından online şekilde nasıl düzenleme yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Muhtasar ve SGK birleşmesi konusundaki merak ettiklerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar