Memur Yıllık İzin Hafta Sonu Sayılmayacak Resmi Gazete 2021

Memur yıllık izin hafta sonu sayılmayacak haberleri sık şekilde çıkmakta.  Malumunuz devlet memurlarının yıllık izin süreleri kıdem yılına göre farklılık göstermekte. Memurlar için senelik izin meselesi için en büyük mesele olan ve 1 muhtelif çözüleyemen sorunlardan bir tanesi hafta sonunun da yıllık izin sürelerinden düşülmesi.

Bu paylaşımımızda memurlarda yıllık izinde hafta sonu sayılır mı, memurun izni resmi tatile denk gelirse ne olur ve memurlar için hafta sonunun yıllık izne dahil edilmemesi düzenlemesi çıkacak mı benzeri konu meselesinde yoğun sorulan soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Memurların yıllık izinleri kaç gün ?

Memuriyette kıdemi;

  • 1-9 yıl arası olanların yıllık izin hakları 20 gündür.
  • 10 yıldan fazla devlet memuru şekilde çalışanların senelik izin hakları ise 30 gündür.
  • Tabi gün hesabı işgünü şekilde değil normal gün şekilde yapılmakta ve dolayısıyla memurun yıllık izin zamanı içerisine denk gelen hafta tatili ve ya resmi tatiller ile bayram tatilleri yıllık izine ilave edilmemekte.

Halbuki sigortalı çalışanlar için işgünü haricindeki günler ile resmi tatil ile bayram tatillerine denk gelen günlerin yıllık izin sürelerinin içerisine denk gelmesi biçiminde izne ilave şekilde kullandırılmaktadır. Devlet memurları için torba hukuk ya da toplu sözleşme ile yapılabilecek olası 1 güncelleme ile memurların da izin hakları işgünü şekilde kullandırılabilir ve hafta sonu, resmi tatil ya da bayram tatiline v.s. denk gelen günler izin hakkından düşülmez ve tam tersi ilave edilir. Memurların yıllık izin süreleri konusu için bütün ayrıntılar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Memurlarda hafta sonları yıllık izinden sayılır mı ?

Hafta sonları ve resmi tatiller de yıllık izinden sayılıyor. Hafta tatiline ya da resmi tatile denk gelen günler izin sonuna eklenmiyor maalesef. Memur yıllık izin cumartesi pazar dahil edilmesi düzenlemesi gelirse sırf meslek günleri yıllık izin hesabına dahil edilmiş olunacak.

Sigortalılarda yıllık izin hafta sonu sayılır mı 2021

Sigortalı çalışanlarda ise vaziyet muhtelif. Hafta tatilleri ya da resmi tatille izinlerinin çakışması zorunda bu günler izin sonuna ilave edilebilmekte. Sigortalıların yıllık izinleri konusundaki teferruatları sayfamızda bulabilirsiniz.

Memur yıllık izin hafta sonu sayılmayacak mı ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere 2019 yılında toplu sözleşme görüşmeleri vardı.  Toplu sözleşme görüşmelerinde bu konu da ele alındı. Lakin maalesef bu yönde 1 güncelleme çıkmadı. Memurlar şimsi gözünü 2021’de çıkacak torba kanunlara çevirdi. 2021’de konu konusu için güncelleme olacak mı mutlaka beraber bekleyip göreceğiz .

Ne süreç emekli olacağınızı merak ediyor musunuz ? Hemen sayfamızı ziyaret ederek emekli olacağınız tarihsel öğrenebilirsiniz.

Memur yıllık izin kaç parçada kullanılır ?

Memur okurlarımız nedeniyle aşırı sorulan sorulardan bir tanesi de memur iznini kaça bölebilir,memur yıllık izin kaç parçada kullanılır soruları gelmekte. 657 Sayılı Devlet memurları kanununda izin şu kadar parçada kullanılır ya da bölünebilir halinde 1 ibare bulunmamaktadır.

İdari amirin de onayı şartı ile memur iznini istediği kadar bölebilir. Tabi burada önemli olan amirin onayı. Amir onayladıktan sonrasında siz isterseniz 20 eşit parçaya bölerek de kullanabilirsiniz.

Öğretmenlerin yıllık izinleri kaç gün ?

Öğretmenler yaz tatillerinde izinli sayıldıklarından bununla beraber senelik izin hakları bulunmaz. Fakat idari pozisyonda bulunan müdür, müdür yardımcısı, şube müdürü v.s. konumundaki öğretmenlerin izin hakları üst kısımda belirtilen gün sayısı kadar kullanılır.

Memur yıllık izin resmi tatile denk gelirse ne olur ?

Konu meselesi için yoğun sorulan 1 Öbür soru da memurlarda resmi tatiller yıllık izinden sayılır mı sorusu oluyor. İzin bitiminin resmi tatile denk gelmesi ya da izin zamanı içerisine denk gelen 1 resmi tatil olması memurun senelik izin süresini etkilemez ve denk gelen izin süreleri yıllık izin sonuna ilave edilmez.

Memur yıllık izin bayram tatiline denk gelirse ne olur ?

Bayram tatili için de benzer hafta sonu ve resmi tatillerle ilgili kullanılan kanunlar geçerli vardır. İznin bayram tatiline denk gelmesi izin süresini ya da işe başlama zamanını değiştirmemekte ve ya denk gelen süreler izin sonuna ilave edilmemekte.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar