Memur Emekli İkramiyesi Hesaplama 2021

Memur emekli ikramiyesi hesaplamasının nasıl yapıldığı ve ne kadar ikramiye alınacağı hususu emeklilik dolan ya da yaklaşan memurlar için merak konusu. Malumunuz üzere devlet memurları her yıl Ocak ve Temmuz aylarında toplu sözleşme ile belirlenen zam oranında maaşlarına zam almakta.

Bu sebepten emeklilik dilekçesinin verileceği tarih hem alınacak emekli maaşı hem de ikramiyesi meselesi için büyük ciddiyet arz etmekte. Zamdan evvelinde ya da sonrasında verilecek her 2 halde da hem avantajlı hem de dezavantajlı durumlar oluşabilmekte. Bu nedenden dolayı emekli sandığı maaş ve ikramiye hesaplamasının nasıl yapılacağı, emekli sandığı ikramiye hesaplamasında ciddiyet arz eden konularda paylaşımımızda detaylı bilgi verilecektir.

Hemen sayfamızı ziyaret ederek ne süreç emekli olabileceğinizi hesaplayabilir ya da emekli olacağınız tarihsel uzmanımıza sorabilirsiniz.

Emekli maaş ve ikramiye hesabı nasıl düzenlenmektedir ?

Memur emekli ikramiye hesaplaması yapılırken taban aylık üstünden hesaplama düzenlenmektedir. Eskiden 30 yıldan fazla süreler için ikramiye ödemesi yapılmazken son değişiklik ile bundan böyle devlet memurlarına 30 yıldan fazla zamanlı çalışma için de ikramiye ödeniyor. Gerçekte alabileceğiniz ortalama emekli ikramiyesini hesaplamak aşırı kolay. E devlet sisteminde SGK Hizmet dökümünüze girin. Oradaki son P.E.K kısmında yer piyasa tutarı yekün kaç yıl çalıştıysanız onunla çarpın. Bu size brüt şekilde alabileceğiniz yaklaşık emeklilik ikramiyesini verecektir.

Memur ikramiye hesaplaması üst kısımda da belirttiğim üzere prime esas kazanca tabi olan taban aylık üstünden hesapladığından ve bu da 2021 Ocak ayında zamlanacağından Ocak ayından sonrasında emekli olmanız alabileceğiniz emekli ikramiyesinde size artı yatırım sağlayacaktır.

Memur emekli maaşı hesaplama 2021

Tabi memur maaş ve ikramiye hesaplaması her memur için tıpkı olmayacaktır. Kademe ve derece, mezuniyet ve çalışılan yıl memur emekli maaşı ve ikramiye hesaplamasında etkili oluyor. 1 örnek ile lisans mezunu olan ve 30 yıl çalışan 1 memurun 2021 yılında emekli olması mecburiyetinde emekli sandığı emekli maaşı ve ikramiye hesaplaması alt taraftaki bu gibi olacaktır;

 • Toplam kıdem zamanı : 30 yıl,
 • Alınacak ortalama net maaş 3.100,00 TL,
 • Alınacak ortalama net emeklilik ikramiyesi 111.250,00 TL. 
 • Ayrıca sayfamızdan güncel net ve zamlı maaş tutarlarına da göz atabilir bununla beraber emekli maaşlarının hesaplama formülü, nasıl hesaplandığı ve hangi parametrelerin hesaba dahil edildiği meselesinde detayları bulabilirsiniz.

Tabi yukarıdaki emekli sandığı emekli ikramiyesi hesaplaması memur kadrosunda olan lisans mezunu biri için yapılmaktadır. Sizin için memur emekli ikramiye ve maaş hesaplaması farklılık gösterebilir. Bu sebepten dolayı hemen yazının sonundaki yorum bölümünden memuriyet kıdeminizi, emekliliğe esas kademe ve derecenizi, mezuniyet bilginizi ve yekün çalışma sürenizi yazın ne kadar maaş alabileceğinizi hesap edelim.

Öğretmen emekli ikramiyesi hesaplama 2021

30 yıl çalışması olan lisans mezunu ve dört derece bir kademedeki öğretmenin muallim emekli maaşı hesaplaması ve ikramiye hesaplaması alt taraftaki bu gibi olacaktır;

 • Toplam kıdem süresi: 30 yıl,
 • Ortalama net maaş : 3206,00 TL,
 • Ortalama net emeklilik ikramiyesi 115.000,00 TL. 
 • Yazının sonundaki yorum bölümünden yekün hizmet sürenizi ve kademe derecenizi yazarsanız emekli aylığı ve ikramiye hesaplamasını sizin için yapabiliriz.

Lise mezunu emekli maaş ve ikramiye hesaplama 2021

Lise mezunu olan 1 devlet memurunun 2021’de emekli olması mecburiyetinde emekli maaşı ve ikramiyesi hesaplaması ve ortalama ikramiye ile net maaş tutarı alt taraftaki benzeri olacaktır;

 • Toplam hizmet zamanı : 30 yıl,
 • Ortalama net maaş 3068,00 TL,
 • Ortalama net ikramiye : 110,500.00 TL. 
 • Emekli ikramiyesi ve maaş hesaplamasını sizin için yapabiliriz. Yorum bölümünden bize kademe ve dereceniz ile çalışma sürenizi yazın ve emeklilik ikramiyesi hesaplaması ile net maaş hesaplamasını sizin için yapalım.

Polis emekli maaşı ve ikramiye hesaplama 2021

Lisans mezunu ve 25 yıl çalışan 1 polis memurunun emekli maaş ikramiye hesaplaması ile net maaşı 2021 yılı için alt taraftaki bunun gibi olacaktır;

 • Toplam çalışma süresi: 25 yıl,
 • Ortalama net maaş 3120 TL,
 • Ortalama net ikramiye 93600 TL. 

30 yıl üstü emekli ikramiyesi hesaplama

Konu dalında çok sorulan sorulardan bir tanesi de 30 yıl çalışan memur ne kadar emekli ikramiyesi alır sorusu olmaktadır. Yukarıda örnek memur emeklilik ikramiyesi hesaplamasında ikramiye 30 yıl üstünden hesap edilmiştir. Bildiğiniz bu gibi bundan böyle devlet memurlarına 30 yıldan fazla çalışma süreleri için de tazminat ödemesi yapılıyor. Bu sebepten çalışma süreniz ne kadarsa yekün hizmet üstünden memur emekli maaş ve ikramiye hesabı yapılarak ödeme gerçekleştirilmektedir.

İşçi emekli ikramiyesi hesaplama 2021

Kamuda işçi şekilde çalışanlar için hesaplama daha türlü yapılır. Onlar için ikramiye hesaplamasında brüt yatırım dikkate alınır fakat her yıl için ödenecek yekün ikramiye tutarı tavan tutarı geçemez. SGK Tescil ve Hizmet Dökümünüzde PEK kısmında yazan tutarı ve çalışma sürenizi yorum bölümünden bize yazarsanız ne kadar ikramiye alabileceğiniz bölgesinde hesaplama yapabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar