Marka Güvenilirliği ve Etki Araçları

Teknik ve teknoloji önemlidir. Fakat buna güven katmak, bu on yılın sorunudur. – Tom Peters

En son ne zaman insanlara sizi anlamaları konusunda yardımcı olup sizi rakiplerinizden farklı kılacak bir şeyler yapmak için gerçekten yaratıcılığınızı kullandığınızı hissettiniz? Kaç kere bir mail merkezine monotonluğu bozmak için bir resim yerleştirip okurunuzun görsel olarak bu mesajı anlamasına yardımcı oldunuz?

Yaratıcılığın gücü eşsizdir. Fakat yaratıcı olmak çok fazla çalışmayı gerektiriyor. Birçoğumuz yaratıcı olmanın yararlarını fark ederiz. Birçoğumuz ise yaratıcılığın yararlarının farkına varmış olsa da, gerçekten yaratıcı olmanın zaman ve emek gerektirdiğini bildiğimizden buna üşenip rutinimizi bozmayız. Şanslıyız, yaratıcılığa giden kestirme bir yol var! Margeret Walch’a göre; eski bir beynin bilinçaltında renklerin etkisi vardır.  

Gerektiğinde resim, görsel ve video parçaları kullanın. Metindeki renkleri çeşitlendirin. Statükocu olmayıp farklı bir mecra kullanın. Örneğin; diğer sunum yapan kişiler PowerPoint kullanıyorsa siz büyük bir tablo kullanın. Farklı bir hız kullanın. Sesinizin tonunu değiştiririn.

LeDoux’e göre, “Eski beyinlerimiz daha biz korktuğumuzu hissetmeden önce tehlikenin varlığını anlayabilir. Beyin ayrıca biz daha karmaşık bir korku hissinin farkına varmadan önce fiziksel tepkileri başlatır. “

Korkunun tersi korkusuzluktur. Korkusuzluk aynı zamanda bağlılık kurmamak olarak da adlandırılabilir. Müşterinize yüksek ilgi göstermekle birlikte sonuca çok takılmazsanız onun karar vericisine yani eski beyne işi kazanmak için motive olduğunuzu fakat kaybetmek için de en ufak bir korkunuz olmadığı imajını verirsiniz. Tutku, tam olarak nereden geldiğini bilmediğimiz fakat hissedebildiğiniz görünmez bir faktördür. Korku hadisinde de olduğu gibi numara yapma zor, hatta imkansızdır. Müşterinizin eski beyni, tutkunuzu bir hızölçer gibi hassas bir şekilde ölçer. Duygular bulaşıcı olduğundan siz tutkulu olduğunuzda diğer insanlar da daha hevesli olacaktır. 

Tutkunuzun seviyesini ölçmeyi öğrenin. Çevrenizdekileri tutkulu insanlardan seçin.  Çalışın, prova yapın. Unutmayın: Tutkunun aşırısı olmaz,  tutku bulaşıcıdır. Eğer ürününüz hakkında hevesliyseniz müşteriniz de öyle olacaktır. Sevdiğiniz işi yapın ve işinizi sevin.

Güvenilirliğin faktörünüz, satış verimliliğinize gözle görür bir değer katacaktır. Bu her ne kadar göreceli ve ölçülmesi zor bir kavram olsa da, görür görmez güvenilirliğin tanırsınız. Güvenilirliğin muhtemelen etkinizi arttırmadaki en önemli unsur olduğunu bilin. Gerçekte güvenilirliğiniz, diğer insanların size inanmalarının özünde olan şeydir. Eski beyin güvenilirliğe oldukça duyarlıdır çünkü o, güveni ya da eksikliğini araştırır. Mesajınızı müşterinizin profiline göre uyarlamak için zaman harcıyor musunuz yoksa “herkese uyan tek bir mesaj” ümidiyle bir şablondan PowerPoint slaytlarınızı kopyalayıp yapıştırıyor musunuz? Müşterilerinize ulaşabilir olmanız için; hedef topluluğunuzla kendiniz arasında bir bağ kurup, mesajınızı onların kendilerine özgü olan sıkıntılarına göre uyarlayın. Müşterinizin eski beyni ikiniz arasında çok az fark olduğunu ya da hiçbir fark olmadığını görüp sizi “en iyi arkadaşı” olarak adlandırdığında, bu onu sakinleştirecektir ve mesajınıza karşı algılarınızı açacaktır.

Hatırlamanız Gerekenler!

Yaratıcılığınız: Rakiplerinizden farklı olmak için cesur olun. Korkusuzluğunuz: Özgüveninizi gösterin. Tutkunuz: Coşku bulaşıcıdır. Dürüstlüğünüz: Takip edilecek tek yol budur. Benzerliğiniz: Dinleyicilerinizle özdeşleşin. Anlamlılığınız: Mesajınızı sözcüklerinizle, sesinizle ve vücut dilinizle güçlendirin.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar