Manuel Rapor Girişi Nasıl Yapılır ?

Manuel rapor girişi elektronik ortamda girilemeyen bazı raporlar için lüzumlu vardır. Geçici meslek göremezlik raporu sektör 1 çalışan için çalışmadığına dair girişi SGK vizite uygulaması üstünden yapmanız gerekiyor.

Bazı durumlarda işçinin almış bulunduğu geçici meslek göremezlik raporu sizin işletme ekranınıza düşmeyebilir. Bu halde çalışmadığına dair bildirim girişini vizite giriş ekranından yapmanız gerekmektedir. Manuel şekilde yapmış olduğunuz çalışmadığına dair bildirimi daha sonrasında güncellemeniz ya da iptal etmeniz gerekirse Sosyal güvenlik kurumu vizite uygulaması üstünden kolayca yapabilirsiniz.

Manuel sosyal güvenlik kurumu rapor girişi nasıl yapılıyor ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere sosyal güvenlik kurumu çalışmadığına bildirim normalde vizite ekranına azalan rapor üstünden kolayca yapılabilir. Fakat işçi yeni işe girdiyse raporu eski işyerine düştüğünden ya da hastane raporu sisteme kaydetmediğinden ötürü rapor sizin işletme ekranına düşmeyebilir. Bu halde sosyal güvenlik kurumu çalışmadığına dair girişi manuel yapmanız gerekiyor.

Manuel şekilde sosyal güvenlik kurumu çalışmadığına dair bildirim girişini de sosyal güvenlik kurumu çalışmadığına dair bildirim uygulaması üstünden kolayca yapabilirsiniz.

 • Manuel çalışılmadığına dair bildirim girişi için herşeyden önce eski ismi ile SGK Vizite yeni ismi ile Sağlık Ödeme Sistemi’ne e-sigorta parolanız ile giriş sağlayın.
 • İş göremezlik girişi yapabilmek için e sosyal güvenlik kurumu çalışmadığına dair uygulamasına buradan girebilirsiniz:
 • Vizite giriş sistemine giriş sağladıktan sonrasında herşeyden önce Sosyal güvenlik kurumu çalışılmadığına dair bildirim yapmak dilediğiniz çalışan için dilerseniz Elektronik rapor sorgulama bölümünden tarihe göre ya da T.C. numarasına göre rapor sorgulaması yapın.
 • Tarihe göre ya da T.C. numarası ile sorgulama yaptıktan sonrasında Şayet rapor karşınıza geliyorsa elektronik şekilde işçi rapor girişini yapabilirsiniz
 • Online Sosyal güvenlik kurumu rapor işleme zorunda bununla birlikte manuel Sosyal güvenlik kurumu meslek göremezlik girişi yapmanıza gerek kalmaz.
 • Ancak işçiniz size elden raporu getirdi, sistemden de baktınız bulunmamaktadır bu halde sosyal güvenlik kurumu çalışılmadığına dair bildirim girişini manuel bildirim işlemleri seçeneğinden yapmalısınız.
 • Manuel çalışılmadığına dair bildirim sosyal güvenlik kurumu işleminde başlangıç tarihine geçici meslek göremezliğin başladığı tarihi, bitiş tarihsel şekilde da işbaşı/çalışır zamanını girmeniz gerekiyor.
 • Gerekli tarihleri yazdıktan sonrasında çalışmadığına dair bilgi girişini tamamlayabilirsiniz.
 • Ayrıntılı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk manuel rapor girişi iptali nasıl düzenlenmektedir ?

Sgk vizite giriş uygulamasından manuel şekilde yapmış olduğunuz çalışmazlık girişini daha sonrasında iptal etmeniz ya da tarihleri güncellemeniz gerekirse gene çalışmadığına dair uygulama ekranında yer piyasa manuel bildirim işlemleri bölümünden çalışanın T.C. numarası ile giriş sağlayarak işgörmezlik girişi iptal yapabilir ya da istirahat girişi için yapılan bildirimin güncellemesini yapabilirsiniz.

Çalışmadığına dair rapor girişi yapılmazsa ne olur ?

Rapor piyasa işçi çalışmadığına dair bildirimini rapor bitimini takip eden ayın 23’üne kadar elektronik ortamda  ya da manuel şekilde rapor giriş ekranından yapmanız gerekiyor. Sosyal güvenlik kurumu rapor girişini hiç yapmadığınızda işçi başına brüt asgari ücretin yarısı, çalışmadığına dair bildirimi geç yaptığınızda ise 1/10’u tutarında ceza uygulanır. Çalışan başına güncel ceza tutarları için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çalışamazlık girişi cezası yemek istemiyorsanız sosyal güvenlik kurumu çalışmadığına dair bildirim yerine geçen bazı işlemleri yerine getirmeniz gerekmekte. Çalışmadığına dair evrak girişi yapmasanız dahi Sosyal güvenlik kurumu aşağıdakileri yapmanız biçiminde idari nakit cezası uygulanmaz. Rapor sektör işçiden ötürü sosyal güvenlik kurumu çalışılmadığına dair bildirim cezası alabilmek istemiyorsanız;

 • Sgk e vizite uygulaması üstünden elektronik rapor onaylama ya da manuel çalışılmadığına dair bildirim girişi yapmanız gerekiyor.
 • Eğer işçinin eksik gün sebebini raporlu bulunduğu gün sayısı kadar “1” İstirahat noksan gün kodu ile gösterirseniz de çalışılmadığına dair giriş yerine geçer ve SGK gene ceza uygulamaz.
 • E beyanname ekranında sigortalı raporlu bulunduğu sürelerde çalışmamıştır kutucuğunu işaretlemeniz de çalışmadığına dair giriş yerine geçer ve Sosyal güvenlik kurumu işçi rapor girişi yapmamacezası uygulamaz.

İş göremezlik raporu iptali yapılabilir mi ?

Sgk rapor silme işlemi tıpkı gün raporu giren tabip nedeniyle yapılabilmekte. Raporun yazıldığı gün geçtikten sonrasında raporun elektronik ortamda silinmesi ya da iptali söz konusu olamamakta.

Sgk işçi çalışılmadığına dair bildirim işlemleri hakkındaki merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar