Malulen Emeklilik Maaşı Hesaplama, Şartları Nelerdir 2021

Malulen emeklilik maaşı hesaplama işgücü kaybı, rahatsızlığı olan ve bu vaziyet çalışmasına mani teşkil eden çalışanlar nedeniyle merak edilmekte. Eğer ilk sigorta, bağkur, emekli sandığı ya da Öbür kapsamlarsa sigorta başlangıç zamanından sonrasında oluşan rahatsızlıktan kaynaklı şekilde çalışma gücünüzde kayıp yaşarsanız ve bu vaziyet bundan böyle çalışma durumunuzu zorlaştırırsa malulen emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz.

Eğer çalışma gücünüzü engelleyen 1 vaziyet ilk sigorta başlangıç zamanından evvelinde de mevcutsa bu halde malulen emekli olma hakkından yararlanamazsınız ve emeklilik şartlarınızın engelli diğeri ismi ile vergi indiriminden emeklilik kapsam gereğinde değerlendirilmesi gerekir. Paylaşımımızın devamında malulen emekli maaşı ne kadar oldu, emekli sandığı malulen emeklilik maaşı ne kadar ve memurlarda malulen emeklilik kuralları nelerdir bu gibi konularda teferruatlı bilgi bulabilirsiniz.

Malulen emeklilik koşulları nelerdir 2021

Yukarıda da belirttiğimiz üzere malulen emeklilikte en ciddi husus rahatsızlığın/hastalığın ilk sigorta/bağkur v.s. giriş zamanından sonrasında meydana gelmiş olması. Şayet ilk meslek başlangıcından ya da doğuştan gelen 1 mani durumu var ise bu kapsamda emekli olamazsınız. Malulen emekli koşulları 2021 yılında alt taraftaki gibidir. Bu koşullar bütün sosyal sigortalar kurumu ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamındakiler ile ilk kere 01 Ekim 2008 tarihsel ve sonra göreve başlayan devlet memurları için geçerlidir. 01 Ekim 2008 zamanından evvelinde göreve başlayan memurlarda malulen emeklilik kuralları 5434 Sayılı Kanuna göre belirlenmektedir.

 • En az 1800 gün hizmetinizin olması,
 • İlk sigorta/bağkur v.s. başlangıç zamanından itibaren en az 10 yıllık sigortalılık devrinin yapılmış olması ( bakıma muhtaç ağır engelliler için 10 yıllık sigortalılık zamanı şartı aranmaz)
 • SGK sebebiyle işgücünüzdeki kayıp oranının yani mani oranınızın en az %60 ve üstünde olduğunun tetkik edilmesi.

Malulen emeklilik tablosu paylaşımımızdan daha teferruatlı bilgi edinerek emekli olacağınız süresi öğrenebilirsiniz. Bunun için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer hastalığınız işe başlamadan ya da bağkurlu olmaksızın evvelinde de mevcutsa malulen emekli olamazsınız. Böyle 1 vaziyet mevcutsa ve en az %40 üzeri raporunuz var ise ıslak beklemeden engelli emeklilik kapsam gereğinde emekli olabilirsiniz. Şayet bu vaziyet mevcutsa paylaşımımızın devamına geçmeden direkt engelli malulen emekli maaşı ne kadar,  yüzde 40 malulen emeklilik maaşı ve koşullar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur malulen emeklilik kuralları 2021

4b yani Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamındaki kimsenin malulen emeklilik hakkından yararlanabilmesi için;

 • En az 10 yıllık sigortalılık zamanı şartını sağlaması,
 • En az 1800 prim günü olması,
 • Kurul aracılığı ile meslek gücü kayıp oranının en az %60 ya da üstünde belirlenmiş olması ve ödeme vadesi geçmiş prim borcunun olmaması gerekiyor.

Memuriyette malulen emeklilik kuralları nelerdir ?

İlk defa 01 Mayıs 2008 tarihsel ve sonra göreve başlamış olan devlet memurları için de üst kısımda belirtilen memur malulen emeklilik kuralları geçerlidir. Yani bu tarihten sonrasında göreve başlayan memurların malulen emekli olabilmesi için en az %60 ya da üzeri raporunun olması, en az 1800 gün ve 10 yıllık sigortalılık zamanı kurallarını sağlamaları gerekebilir. Bu tarihten evvelinde başlayanların 4c malulen emeklilik koşulları için ise 5434 Sayılı Kanun hükümleri esas alınmaktadır.

Malulen emeklilik oranı yüzde kaç ?

Malulen emekli olabilmek için lüzumlu olan oran meslek gücü kaybının en az %60 üzeri olması yani rapor oranının en az %60 ve ya üstünde olması gerekiyor. Fakat bunun tespiti Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık kurulu anlamında yapılır. Yani insanın tam teşekküllü devlet hastanelerinden ya da üniversite hastanelerinden kendi olanakları ile almış bulunduğu sağlık kurulu raporundaki oranların 1 geçerliliği yoktur.

%60 üzeri oranı olmayanlar fakat %40 üstünde çalışma gücünü kaybedenler de erken emekli olabiliyor. Bunun bilgileri konusu için engelli emeklilik tablosu paylaşımızı okumanızı öneririm. Bağlantısı yazının sonunda verilmiştir.

Malulen emeklilik maaş hesaplama 2021

Malulen emekli maaşı hesaplaması yapılırken daha doğrusu malulen emekli maaşı hesabına etki eden önemli faktörler bulunur. Bunlar prim ödemelerinin geçtiği yıllar, primlerin tavandan mı yok ise tabandan mı ödendiği ve ya sigorta kapsamı. Bu 3 kriter alınacak 2021 malulen emekli maaşında büyük etki sahibi olacaktır.Peki malulen emekli maaşı ortalama kaç lira oldu ?  Şayet sizin de prim ödemeleriniz mutlaka asgariden diğeri ismi ile tabandan ödendiyse ortalama emekli maaşınız tahmini şekilde alt taraftaki bunun gibi olacaktır;

 • Ssk ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde en düşük malulen emekli maaşları 1500 TL olmaktadır.
 • Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurlarında ise ortalama malulen emekli memur maaşı 2400-2600 TL arasında olacaktır.

Normal emeklilik şeklinde bağlanan güncel maaş tutarları ile yaştan kısmi emeklilik maaşları ile ilgili bilgi için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen emekli maaşı hesaplama programı

Daha evvelinde malulen emekli maaşı hesaplama robotu  geliştirmiştik lakin hesaplama sıhhatli yapılamadığından kaldırmak zorunda kaldık. Bunun yerine bize yorum bölümünden ilk prim ödenme tarihinizi, sigorta kapsamınızı ve primlerin kaç gün ile hangi tutarlarda yattığını yazarsanız ne kadar emekli maaşı alabileceğiniz konusu için 1 hesaplama yapabiliriz.

3600 gün malulen emekli maaşı ne kadar ?

3600 günden malulen emekli olacaklar için 2021 yılında en düşük emekli maaşı ssk  kapsam gereğinde 1500 TL’dir. Bağkurluların ve emekli sandığı kapsamındakilerin 3600 günden emeklilik hakları bulunmadığından onlar için hesaplama yapılmamıştır.

Malulen emeklilik hastalıkları 2021

Malulen emeklilik hastalıkları listesi Sosyal Güvenlik Kurumu Malulen Emeklilik Tetkik yönetmeliğine göre belirlenmekte ve devamlı güncellenmekte. Bu hastalıkları bu başlık altında tek tek sıralamaya kalksak yüzlerce sayfa oluşturacaktır. Yazının sonunda malulen emeklilik hastalık listesi konulu paylaşımımızın linki paylaşılmıştır. Bu yazıda bütün hastalıklar teferruatlı şekilde paylaşılmıştır.

Hastalığınızın malulen emeklilik kapsam gereğinde olup olmadığını öğrenmek ve güncel malulen emeklilik hastalık listesine göz atmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2021 malulen emeklilik başvurusu nasıl yapılıyor ?

Eğer sosyal sigortalar kurumu ve ya Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde iseniz son çalışmanızın/prim ödemenizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, devlet memuru iseniz kendi kurumunuza müracaat yapabilirsiniz. Başvuruda istenen belgeler ise şunlardır;

 • Malulen emeklilik müracaat formu .
 • Sigortalı çalışan iseniz işe ilk girişte işyerine verdiğiniz işe giriş raporu,
 • Erkek iseniz askerlik terhis belgesi ya da askerlikle ilişiğiniz olmadığına dair belge,
 • Bağkurlular için İB formu.

Malulen emeklilik sorgulama 2021

Emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını ya da ne kadar olduğunu E devlet sisteminden pratik olarak sorgulayabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK bölümüne geldikten sonra;

 • 4a sosyal sigortalar kurumu malulen emeklilik maaşı sorgulaması için: 4A Hizmetleri/4A Aylık Bilgisi,
 • 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu malulen maaşı sorgulamak için: 4b Hizmetleri/4b Aylık bilgisi,
 • 4c emekli sandığı malul maaşı sorgulaması için: 4C Hizmetleri/4C aylık bilgisi

menülerinden sorgulama yapabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar