Malulen Emeklilik Hastalıkları 2021

Hangi hastalıklarda malulen emekli olunur sorusu herhangi 1 sebepten dolayı ötürü rahatsız olan ve meslek gücü kaybını belirgin oranda kaybedenler aracılığı ile sorulmaktadır.  Hastalığınızdan ya da 1 rahatsızlığınızdan ötürü çalışmakta güçlük çekiyorsanız, sağlık probleminiz çalışmanıza mani teşkil  ediyorsa malulen emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz.

Malulen emekli olma hakkından yararlanabilmeniz için de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yayınlamış bulunduğu yönetmelikteki malulen emeklilik hastalıklarına sahip olmanız ve tabi ki bu hastalıklardan ötürü da yekün meslek gücü kayıp oranınızın en az %60 üstünde olması gerekiyor. Bu paylaşımımızda malulen emeklilik kuralları hangi hastalıkları kapsıyor ve malulen emeklilikte hangi hastalıklar geçerli meselesi için bilgileri bulabilirsiniz.

Malulen emeklilik kuralları nelerdir ?

Malulen emekli olabilmeniz için en az %60 ve üzeri rapor haricinde;

  • Hastalığınızın ilk defa sigortalı, bağkurlu olduğunuz tarihten sonrasında meydana gelmiş olması gerekir. Şayet ilk defa sigortalı ya da bağkurlu olduğunuz tarihten evvelinde bu hastalığınız varolan ise ya da doğuştan gelen 1 rahatsızlık var ise bu halde malulen emekli olamazsınız.
  • En az 1800 gün sigorta ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu priminizin olması gerekir. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde müracaat yapacaksanız emekli olabilmeniz için prim borçlarınızın hepsini ödemeniz gerekir.
  • 10 yıllık sigortalık zamanı şartını sağlamanız gerekir. Sigortalılık zamanı işe girdiğiniz, bağkurlu olduğunuz tarihten sonrasında geçen süredir. Bu Şart ağır derece malul sayılanlar yani kendine bakamayacak derecede rahatsız olanlar için uygulanmaz.
  • Ayrıntılı bilgi ve başvuruda izlenecek yol için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malul emeklilik kuralları özetle böyledir. Bunların haricinde malulen emeklilik hastalıkları listesinde yer piyasa sorunların kimsenin ya da birkaçının sizde varolan olması gerekir.

Yüzde kaçla malülen emekli olunur ?

Okurlarımız nedeniyle yüzde kaçla malülen emekli olunur sorusu da sık şekilde soruluyor. üst kısımda da belirttiğimiz benzeri en az %60 ve ya üzeri rapor gerekiyor. Lakin %40 ile de emekli olabilmek olasıdır tabi. Nasıl mı ? Şayet ilk şekilde SGK tescil zamanından evvelinde var olan 1 rahatsızlık mevcutsa ve en az %40 üstünde işgücü kaybı var ise emekli olunabilir. Tabi bunun için en az 18 yıldan bu güne sigortalı olmak ve 4860 prim günü olması gerekmektedir.

Malulen emeklilik başvurusunda istenen evraklar

Eğer yukarıdaki koşulları sağlıyorsanız müracaat işlemi çok fazla da kolay değil. Başvuruda istenen belgeleri şöyle sıralayabiliriz.

  • Malulen emeklilik müracaat formu
  • Daha evvelinde almış olduğunuz Sağlık Kurulu raporu var ise bu raporun aslı ya da aslı gibidir fotokopisi,
  • Kimlik fotokopiniz.
  • Erkek sigortalılar için askerlikle ilişiği olmadığına dair belge.

Başvuru yapılacak yer tabi olunan son sigorta koluna göre değişmekte.Son çalışma Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ise Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, son çalışma sosyal sigortalar kurumu ise işyerinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, devlet memuru iseniz kendi kurumunuza müracaat yapmanız gerekir.

Genel şekilde malulen emeklilik konusu için size verebileceğim bilgiler bu biçimde. Kafanıza takılan 1 şey var ise ya da sormak arzuladığınız 1 soru var ise yazının altından sorabilir ya da konu konusundaki görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Merak ettiklerinizi tek tek cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.

Malulen emeklilik hastalık yüzdeleri 2021

Aşağıda Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yayımlanan listede malulen emeklilik için geçerli olan bütün hastalıklar mevcuttur. Burada malulen emeklilik hastalık oranları yer almaz. Zaten problemlerin yüzdeleri doğrudan şekilde belirtilmez ve formül esas alınarak hesap edilir. Bu sebepten şu hastalık için şu kadar yüzde alırsınız demek biraz hatalı olacaktır.

Malulen emeklilik hangi hastalıkları kapsıyor 2021

Gelelim asıl konumuz olan hangi hastalıklar malulen emekliliği kapsar sorusunun cevabına. Malulen erken emeklilik hastalıkları Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliğine göre belirlenmektedir. Yönetmeliği göre hangi hastalıktan emekli olunur meselesi için bilgi için hastalık tam listesini indirerek sorgulama yapabilirsiniz.

  • Tüm hastalıkları bununla beraber ayrı başlıklar ve alt başlıklar şeklinde sayfamızda derledik. İlgili sayfamızdan malulen emekli olmak için hangi hastalıklar geçerli öğrenebilir hastalıklara ve alt hastalıklarına göz atabilirsiniz.

Bazı hastalıklarda tanı konulma zamanından itibaren lüzumlu kurallar sağlanıyorsa direkt malul maaşı bağlanmakta. Bu hastalıklardan bir tanesi de kanser hastalığıdır. Tabip sebebiyle kanser tanısı konulduktan sonrasında kanser hastası malulen emekli olabilmektedir.

Engelli emeklilik hangi hastalıkları kapsıyor ?

En az %40 ya da üstünde engeli olan kişiler erken emeklilik hakkından yararlanabilmekte ve ıslak beklemeden emekli olmaktalar. üst kısımda malulen emeklilik için verilen listeler tıpkı sürede engelli emeklilik için de geçerlidir. Bütün sorunların toplamında değerlendirilecek meslek gücü kayıp oranı en az %40 ve üstünde olanlar erken emekli olma hakkından yararlanırlar. Nasıl emekli olabileceğiniz konusu için bilgi ve hesaplama için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Psikiyatri malulen emeklilik kuralları 2021

Psikiyatri hastalarına genel şekilde %40 oranında rapor verilmekte. Tabi bu vaziyet hastalığın derecesi ya da hastalığın çeşidine göre farklılık gösterebilmekte. Dolayısıyla 1800 gün ve 10 yıllık sigortalılık süreniz var ise arka kalan kısım yani rapor oranına sağlık kurulu karar verecektir.

Kanser hastaları nasıl malulen emekli olabilmekte ?

Doktor sebebiyle kanser rahatsızlığı tanısı konulanlar Sağlık Kurulu raporu şartı aranmadan direkt malulen emekli bulunmaktadır. Tabi tek başına tanı yeterli değil. Kanser hastalarına emeklilik hakkından yararlanabilmek için üst kısımda belirtmiş olduğumuz 10 yıllık sigortalılık zamanı ve 1800 prim gün şartının da arandığını belirtmek isterim. Şayet kanser hastası bakıma muhtaç derecede engelli ise 10 yıl şartı aranmadan da emekli olur.

Kanser hastasına teşhis konulduktan sonrasında emekli maaşı 18 aylığına bağlanıyor. 18 ay sonrasında kontrole tabi tutulan hastanın hastalığı devam ediyorsa aylığı da ödenmeye devam edilebilmektedir. Lakin hastalığında düzelme var ise tabi ki bu halde aylık kesilebiliyor. Kan kanseri teşhisi konulanlara 24 ay vakit ile malul maaşı ödeniyor.

Panik girişken malülen emeklilik kuralları nelerdir ?

Panik girişken hastaları malulen emekli olur mu ? En az 1800 prim gün sayısı ile 10 senelik sigorta süresi şartını sağladıysanız müracaat hakkınız var. Olup olamayacağınıza Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık heyeti karar verir. Lakin şunu belirtmek gerekir ki sırf panik atalık rahatsızlığı ile malulen emekli olma imkanı bulunmamaktadır.

Bypass ameliyatı olanlar malulen emekli olabilmekte mi ?

Peki kalp hastaları erken emekli olabilmekte mi  ? Bypass sonrasında erken emeklilik için müracaat hakkınız var. SGK en azından kontrole tabi tutarak göze çarpan vakit boyunca maaş bağlayabilir. Ancak bu hayat boyu bağlanmaz. Şayet 1800 gün ve 10 yıl şartı sağlanıyorsa bypass olan insanların de müracaat hakları var. Ancak tabi ki bypass ameliyatı malulen emeklilik hakkı için son karar SGK sağlık heyetinde.

Tek böbrek erken emeklilik

Tek böbrekli engelli raporunuz var ise ve  1800 gün ve 10 yıllık sigortalılık zamanı şartını sağlıyorsanız SGK’ya müracaat hakkınız var. Emekli olup olamayacağınıza SGK sağlık kurulu karar verir. Tek böbrek yüzde kaç özürlü olmakta sorusunun yanıtını bizim vermemiz hatalı olacaktır.

Hangi psikolojik hastalıklar malulen emekliliği kapsar ?

Yukarıda vermiş olduğumuz malulen emeklilik için hastalıklar listesindeki Psikolojik/ Nörolojik hastalıklar bölümünden kapsayan hastalıklara göz atabilirsiniz. Psikiyatri malulen emeklilik kuralları da üst kısımda belirtilen kurallar ile aynıdır.

Kalp hastaları malulen emekli olabilmektedir mi ?

Sadece kalp hastalığınız var ise ve haricinde 1 rahatsızlık olmadan çoğunlukla SGK uygun görmüyor. Fakat genel koşulları sağlıyorsanız müracaat yapabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar