LDT Tablosu Kullanımı | Bilgisayar Mühendisliğine Giriş

Bilgisayar mühendisliğine giriş dersinde yer alan ve anlaşılması zor bir konu olan LDT tablosu hakkında bahsedeceğim. LDT tablosunda öğretilmek istenen bilginin hafızada kayıt edilmesi durumudur. Tabloda belirtilen Op-code,R,X ve Y değerleri size yapacağınız işlemlerin anlamlarını ve hangi sayılar ile işlem yapacak olduğunuzu belirtir. Aşağıdaki tabloda görüldüğü üzere bize işlem yapılması için verilen kodları, op-code kısmına yani ilk başına bakarak hangi işlem türünü seçeceğimize karar verdikten sonra geriye kalan RXY değerlerine göre işlemimizi tamamlıyoruz.

ldt_tablosu_bmg

Yukarıdaki resimde işlem türlerini gördükten sonra bize verilen kod parçacıklarını anlamlı hale getirip işleyelim.

bmg_ldt_tablosu_kullanimi

Üst tarafta verilmiş olan tablo üzerinde 2 adet sütun bulunmaktadır. Bu sütunlar adres ve içerik sütunlarıdır. Biz bu tablo üzerinden content yani içerik kısımlarını alt alta ikişerli gruplar halinde sıraladıktan  sonra ortaya çıkan kod parçacıklarını üst kısımda belirttiğim gibi anlamlandıracağız.

Örneğin content kısmından ilk iki satıra bakacak olursak 110A ‘dır. Bu kod parçacığı üzerinde öncelikle neresi op-code neresi RXY diye parçalamamız lazım. Elde ettiğimiz verileri ise usulüne uygun olarak adımlar halinde işleme sokacağız.

Aşağıdaki örnekle birlikte işlemleri nasıl yaptığımız hakkında daha detaylı bilgiye erişelim.

ldt_bilgisayar_muhendisligine_giris

ldt_tablosu2

ldt_tablosu3

Kaynak : Github

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar