Kod Yazmayı Öğreten 8 Ücretsiz Yabancı Kaynak

Arkadaşlar tekrardan merhaba, bir şeyler öğrenmek için araştırmak şart bunu önceki postlarda belirtmiştik. Uzun süredir, kaynak araştırması peşindeydik. Bunu geçen cuma paylaştığımız aynı yazı dizisinin Türkçe kaynakları içeren bir bölümünü paylaşmıştık. Bugün ise yabancı kaynakları sizlerle paylaşacağız. Amacımız, ülke içinde programlamaya ilgi duyan siz arkadaşlarımızın, bu işe daha sıkı tutunabilmesini istememizdir. Bir önceki yazıdaki kaynaklara hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz. Uzatmadan kaynaklara başlayalım. Kod Yazmayı Öğreten 8 Türkçe Kaynak – #1

  1- CodeAcademy (HTML-CSS, Javascript, Ruby on Rails, Java, Python, PHP)

Bu alanda en sağlam platformlardan birisidir. İçinde, HTML-CSS, Javascript, Ruby on Rails, Java, Python, PHP gibi kaynaklar bulundurur. Level stratejisiyle öğretme odaklı olan bu sistem bizden geçer not aldı. 2- FreeCodeCamp (HTML-CSS, jQuery, Javascript, Node.js, Angular.js)

Web geliştiricisi olmak isteyenler için inanılmaz bir fırsat. CodeAcademy ile aynı stratejiyi kullanan bu platformu bitirmek o kadar kolay değil, ancak bitirdiğinizde uluslararası geçerliliği olan Full Stack Developer Sertifikasını almaya hak kazanıyorsunuz. HTML-CSS ile başlayan sistem, jQuery, Javascript, Node.js, Angular.js gibi frameworkleri de beraberinde size öğretiyor. 3- Coursera (Big Data, Machine Learning etc.)

Öncelikle bu platformun arkasında Stanford, Michigan, San Diego gibi üniversitelerin sponsorluğu bulunduğunu belirtmekle başlayalım. Güncel olarak yenilenen dersleri ve sürekli artan eğitimci kadrosuyla, üniversite düzeyinde bir eğitim sunuyor. Tüm programlama dillerini öğrenebileceğiniz ve programlama dili dışında algoritma geliştirebileceğiniz bir ortamı da var. Hadoop, Yapay Zeka, Big Data, Machine Learning gibi sistemleri takibe alabilirsiniz. (Bazı derslerin ücretli olduğunu eklemek lazım *) 4- edX (VR(Sanal Gerçeklik), Python, Java)

MIT ve Harvard ortaklı bir proje olan edX ‘te ücretli sistemlerin dışında bir de ücretsiz seçenekler bulunuyor. Azıcık içeride gezinirseniz, çok sağlam kaynakları bulabileceğinizden eminiz. Başta Python bu sağlam kaynaklardan birisidir. 5- w3Schools (HTML-CSS, Javascript, SQL, Server, ASP, XML)

Web alanında gelişmek isteyen arkadaşlarımız için bir diğer kaynağımız meşhur olan w3school. HTML-CSS , Javascript, SQL, Server, ASP, XML gibi dil ve betiklerde gelişmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz. 6- Learn the Essentials of Swift (Swift)

Apple’nin kendi platformunda geliştirici olması için çıkardığı bir tutorial kaynaktır. Belki Swift adına bulabileceğiniz en sağlam kaynaktır. Mobil olsun ama illa iOS olsun diyorsanız. Bu kaynak size büyük şeyler katacaktır. 7- CodePath (Android)

Android alanında gelişmek isteyenlere ve bu alanda zaten uzman olanlara ortak bir hizmet sunarak bu iki kesimi birleştirerek proje yapmalarına olanak sağlayan bir platformdur. İçinde test ortamı da bulunmaktır. 8- Udacity (Karışık alanlar)

HTML- CSS gibi betiklerin dışında Web Teknolojileri ve Protokoller gibi farklı konuları da öğrenmenizi sağlayan bir platform. Bu konuları söyledik ama sadece bu alan yok. Android, Tasarım gibi alanlarda da kaynakları burada bulabilirsiniz.   Eklemek istediğiniz kaynaklar veya herhangi sorularınız için yorum alanından bize ulaşabilirsiniz. Sağ üst tarafta yer alan mail aboneliği kısmından abone olabilir, en yeni yazılarımızdan ilk olarak siz haberdar olabilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar.            

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar