Kod Yazmayı Öğreten 8 Türkçe Platform

Arkadaşlar herkese merhaba, Bugün Türkiye üzerinde programlama öğrenmek isteyen çoğunluğun aklındaki tek soru olan “Nereden öğreneceğim?” ve “Hangisinden Başlayacağım?” sorusunu cevaplayacağız. Öncelikle, hiç programlama geçmişiniz yoksa, algoritma mantığını öğrenmek için çalışmalar yapın. Algoritma bakarken başta kolay gelebilir ancak zaten biliyorum deyip hızlı geçmeyin bir çok örnek inceleyin. Kendiniz algoritmalar çıkarın. Sonra öğreneceğiniz dili seçmeye başlayın. Dillerin kullanımına göre bir çok şema internet ortamında mevcut. Öğrenmek istediğiniz dili seçtikten sonra aşağıda yazdığımız kaynaklar size ön-ayak olabilir. Eğer yabancı kaynak seviyorsanız onun için de bir kaynak araştırması yaptık ona da aşağıdaki linkten ulaşabilirsin. Kod Yazmayı Öğreten 8 Ücretsiz Yabancı Kaynak

1- Microsoft Açık Akademi  (C#, HTML-CSS, ASP.NET, MVC) Microsoft’un yapmış olduğu güzel bir proje. C# öğretmek amacıyla çıkartılmış ancak sonralarda HTML-CSS , ASP.NET ve MVC ‘de öğrenebileceğiniz bir platform.

2- Turkcell Geleceği Yazanlar (Android, iOS, WindowsPhone, Arduino, Web) Turkcell, telefonlarda programcılığın artması için bu sistemi kurmuştur. Android eğitimi Java tabanlı, iOS eğitimi Objective-C tabanlı, WindowsPhone eğitimi ise C# tabanlıdır. Başlıca amacı mobil programlama olan bu sitede Web eğitimi ve Arduino eğitimi de alabilirsiniz.

3-Udemy (Java, ASP.NET) Udemy, herkesin aşağı yukarı tanıdığı ve en çok kullanılan ve dünya çapında kullanılan eğitim sitesidir. İçeriğin büyük bir çoğunluğu İngilizce olsa da Java ve ASP.NET eğitimi alabileceğiniz güzel kaynaklar sunar. En güzel yanı da bu eğitimlerin ücretsiz olması.

4-İstihza.com (Python) Türkçe kaynak denilince belki de akla gelebilecek ilk sitedir. Sitenin sahibi, kitap ve dökümanların yazarı olan Fırat Özgül işini ciddi yapanlardan. Dili gayet basit. İyi bir seviyede Python öğrenmek isteyenler için gerçekten sahip olunması gereken bir kaynak site. Sistemde Python 2.x ve Python 3.x sürümlerinden yararlanabiliyorsunuz. Diğer modüller ve GUI geliştirme işi için de Pyqt ve Tkinter 2.x gibi kaynakları mevcut. Buraya programlama dili olarak karar veremeyenlerin adına bir öneri yapabilirim. Python, her türlü işi kolay yoldan yapabileceğiniz, modül olayından dolayı kolay kullanım sunan ve syntax bakımından belki de en basit dillerden birisidir. Bu yüzden bir göz atın diyorum.

5- Çizgi-tagem.com (Başlangıç düzeyli bilişim dünyası, MS programları, Veritabanı eğitimleri) ULAKBİM ve TÜBİTAK destekli bir site olan çizgi-tagem bilgisayara yeni başlayan arkadaşlarımızı unutmamış ve bu siteyi açmış. Sitede Bilişim dünyasına göz atabilir, SQL eğitimi alarak veritabanı öğrenebilir, MS Office programlarını kullanımını anlayabilir ve bunlar için sertifika alabilirsiniz.

6- Scode (Kod Düzeni) 2 Lise ve 1 Ortaokul öğrencisinin geliştirdiği bu mobil uygulama, Microsoft Azure altyapısını kullanıyor. Bilgi ölçmeye dayalı ve soru sorarak öğretmeyi amaçlayan bu siteye bi göz atın derim. Bir diğer ek ise mobil ortamında geliştirilmiş olması. Sitesinden indirebilirsiniz.

7- PHP.net (PHP) PHP öğrenmek için en güzel kaynak, PHP nin kendi kaynak sitesidir. Türkçe dil desteği olan bu kaynak size tam manasıyla bir programlama dili öğretebilecek kapasitededir. PHP öğrenmek için başka kaynağa ihtiyacınız yok diyebiliriz.

8- Ruby Topluluğu (Ruby) Ruby öğrenmek için yine Ruby’nin kendi sitesinden güzel bir kaynak bulmak zor desek yeri. Bir zamanlar İngilizce olan bu siteyi Ruby Topluluğu tamamen Türkçe’ye çevirmiş. Güzel , etkili ve basit bir kaynak. Aklınıza takılan bir soru olursa bize yorum yoluyla bildirin. Sağ üst köşeden Mail Abonesi olmayı unutmayın. Esen kalın .

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar