Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir 2021

Kısa çalışma ödeneği özellikle koronavirüs tedbirleri kapsam gereğinde gündeme gelen 1 konu olmuştur. Zira bu kapsamda kapatılan işyerlerinde çalışanların maaşlarının ödenememesi ve bu sebepten meslek sözleşmelerinin feshedilmesi gündemdeydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN aracılığı ile koronavirüs tedbirleri kapsam gereğinde açıklanan önlemlerde kısa çalışma ödeneğinin de devreye alınması müjdesi verildi.

Peki kısa çalışma ödeneği nedir ? Bu ödenekten kimler hangi şartlarda yararlanabilir, ne kadar süreyle ve ne kadar maaş ödenir ? İşte konu konusu için merak edilen bütün sorular ve cevapları.

Kısa çalışma ödeneği nedir ?

İşkur anlamında geçici süreliğine ödenen ve finansmanı işsizlik fonundan sağlanan ödenektir. Bölgesel kriz, ekonomik sebepler ve ya ayrıcalıklı zorlayıcı sebeplerden ötürü işyerinde çalışma devrinin azaltılması ve ya süresiz şekilde durdurulması şeklinde en az üç ay boyunca işyerindeki işçilerin maaşlarının İşkur nedeniyle ödenmesini veren uygulamadır. Uygulamanın zamanı Cumhurbaşkanlığı kararı ile 6 ay daha uzatılabilmektedir.

Bu uygulama kapsamında;

 • Belirlenen vakit kadar kısa çalışma ödeneği ödenir.
 • Ödenek zamanı boyunca işçilerin genel sağlık sigortası primleri karşılanır ve sağlıktan bu kapsamda yararlanmaları sağlanır.

Kısa çalışma ödeneği koşulları 2021

İşçinin bu ödenekten yararlanabilmesi için kısa çalışma ödeneğinin başlama zamanından önceki son üç sene arasında en az 450 gün sigortasının olması ve son 60 gün çalışmış olması gerekiyor. Bu kuralları sağlamayanlara ödenmiyor.

İşveren şekilde sağlanması gereken koşullar ise işverenin özel alan işletme olması, işyerinde faaliyetin % ya da azda olsa durdurulmuş olması ( haftalık çalışma döneminin en az 1/3 oranında azalması) gerekmektedir.

İşkur kısa çalışma ödeneği başvurusu 2021

Başvurular işverenler anlamında lüzumlu belgeler hazırlanarak ve mail ile gönderimi sağlanarak yapılacak. Başvurular işçi anlamında değil işveren anlamında yapılacak. İşverenin;

 • Kısa çalışma rica formu,  .
 • Kısa çalışma yaptırılacak kişilere ilişkili olarak liste,( ) .
 • Formlarını doldurarak imzalayıp taradıktan sonrasında bağlı bulunduğu İşkur ortamına maille göndermesi gerekebilir. İşkur Müdürlüklerine ait mail listesini buradan indirebirsiniz: .

Kısa çalışma ödeneği başvurusunda istenen evraklar nelerdir ?

Büyük 1 ihtimalle tedbirler kapsam gereğinde başvurular İşkur İş arayan sayfası üstünden online yapılacaktır ancak gene de İşkur Müdürlüklerinden de müracaat yapılması zorunda lüzumlu evrakları sıralamak isteriz. Başvuruda istenen evraklar şunlardır;

 • İşkur kısa çalışma ödeneği müracaat formu Öbür ismi ile kısa çalışma rica formu,
 • Kısa çalışma yapıcak işçilerin listesi.
 • Formu doldururken zorlandığınız kısımlar ile ilgili merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Kçö başlatma tarihsel nedir ?

Kısa çalışma rica formunda işverenden istenen bilgilerin başında kısa çalışma ödeneği başlatılacak tarih bilgisi istenmektedir. Bu kısma işyerinde faaliyetin tamamıyla durdurulduğu ya da azaltıldığı tarihsel yazmanız gerekebilir. Kovid-19 kapsam gereğinde müracaat yapacaksanız 11.03.2021 tarihsel ve ya sonraki 1 tarihsel yazmanız gerekiyor. Örneğin işyerinizde etkinlik 25.03.2021 tarihinde durduruldu ise bu tarihsel yazmanız gerekiyor.

Kısa çalışma ödeneği sorgulaması nasıl yapılıyor ?

İşveren sebebiyle sorgulama yapıldıktan sonrasında işçiler İşkur şahsi sayfaları üstünden ya da e-devletten sorgulama yapabilirler. İşkur sayfasına girişin nasıl yapıldığını öğrenmek ve İşkur profil oluşturmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği sorgulama e-devlet

Yukarıda da belirttiğimiz bunun gibi müracaat işlemi işveren sebebiyle lüzumlu belgeler hazırlanmak şekli ile mail ortamında yapılabilmekte. Sorgulama işlemi e-devlette ve aşağıda belirtilen menü üstünden online şekilde yapılabilmekte.

 • E-devletten T.C. numarası ve e-devlet şifresi ile buradan sorgulama yapabilirsiniz ⇒ .

Kısa çalışma ödeneği süresi

Ödeneğin ödenme zamanı işsizlik Kanununa göre normalde üç aydır. Lakin ödenek zamanı Cumhurbaşkanı anlamında 6 aya kadar uzatılabilmektedir.

Kısa çalışma ödeneği nasıl hesaplanır ?

Ödenek çalışanın son 12 aylık brüt maaş ortalamasının %60’ı şekilde ödenmektedir. Bu kapsamda ödenecek aylık ödenek tutarı brüt asgari ücretin %150’sini geçemeyecektir. Yani son 12 ayın brüt kazancı asgari ücret üstünde olanların 2021’de alabileceği en yüksek ödenek miktarı 5366,00 TL olacaktır.

2021 kısa çalışma ödeneği ne kadar oldu ?

Prim ödemesi 2943 liralık brüt asgari ücrete göre yapılanların alacakları ortalama ödenek tutarı aylık şekilde 1740 TL olacaktır. Son 12 aylık brüt kazancınızı bize yorum bölümünden yazmanız biçiminde ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplayabiliriz.

Kısa çalışma ödeneği ne süreç ödenir ?

Ödenek her ayın 5’inde ödenir ve aylık şekilde ödenir. İlk ödenek lüzumlu kurallar sağlanıyorsa takip eden ayın 5’inde ilgili şahıs adına PTT’ye yatar.

Kısa çalışma ödeneği nereye yatar ?

Normal şartlarda ödemeler her ayın 5’inde PTT’ye çalışan TC numarası ile gönderilecek. Lakin İban numarası verilmesi mecburiyetinde ödemeler çalışanların banka hesaplarına gönderilecek. Tabi bu süreçte işveren anlamında banka hesabına ilişkili olarak İban numarasının aşağıda belirtildiği benzeri tanımlanmış olması gerekebilir. Mail ile müracaat yaparken çalışanın İban numarasını bildirenlerin bununla beraber tanımlama yapması gerekmemekte.

Çalışan iban numarası tanımlama

İşverenlerin kısa çalışma ödeneği müracaat aşamasında çalışanın banka hesabına ilişkili olarak İban numarasını bildirmiş olması gerekmekte. İban numarası bildirilmemiş ise işverenin alt taraftaki yolu takip ederek sigortalısının İban numarasını tanımlaması gerekmekte. İban numarası tanımlamak için alt taraftaki adımları takip ediniz;

 • İşveren şekilde sayfasına giriş yapın.
 • Açılan ekranda Çalışanlarınıza ait İban Bilgilerini Girmek ya da Güncellemek için Tıklayınız tarafına tıklayarak tanımlama işlemini yapabilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği SGK bildirimi nasıl düzenlenmektedir ?

Kısa çalışma ödeneği piyasa işçilerin işten çıkışı verilmez. Bu vakit boyunca bu çalışanlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na noksan gün nedeni “18-Kısa Çalışma Ödeneği” olacak biçimde 0 gün ve 0 kazançla bildirilir.

Kısa çalışma ödeneği kıdem tazminatı alabilir mi ?

Ödenek zamanı boyunca işçinin sigortalılığı sona ermez. Çıkış verilmediği için kıdem tazminatı söz konusu olmamaktadır. Tazminat çıkış verilmesi zorunda adalet edilen 1 ödenektir. Tazminat ayrıntılı koşullarını öğrenmek ve hesaplama yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği alanlar sigortadan yararlanır mı ?

Ödenek sahaların ödenek zamanı boyunca genel sağlık sigortası primleri İşkur nedeniyle ödenir. Dolayısıyla hem kendileri için hem de bakmakla yükümlü oldukları kişiler için sigortadan yararlanma durumları devam eder.

İşkur çağrı merkezi telefon numarası

İşkur çağrı merkezi numarası 444 75 87’dir. Numarayı aradıktan sonrasında bağlanmak arzuladığınız ilin plaka kodunu yazmanız istenir. Plaka numarasını tıkladıktan sonrasında bağlı olduğunuz ilin İşkur İl Müdürlüğü’ne bağlanırsınız.

İşkur kısa çalışma ödeneği ne süreç yatar ?

Hem işsizlik ödeneği hem de kısa çalışma ödeneği her ayın 5’inde yatar. Tanımlı banka hesabı olanlar ödemelerini banka hesaplarından, hesabı olmayanlar ise PTT şubelerinden ödemelerini alabilirler.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar