Kimler Bağkurlu Olmak Zorundadır ?

Kimler bağkurlu olmak zorunda ? Yürürlükteki Sosyal Güvenlik mevzuatımıza göre kimlerin sigortalı olacağı, kimlerin mecbur şekilde bağkurlu olacağı, kimlerin olmayacağı konuları açık şekilde belirtilmiştir. Kendi adına ve hesabına Özgür çalışanlar Kanunda 4b sigortalısı şekilde adlandırılmaktadır.

Bu paylaşımımızda kimlerin kanunlara göre mecbur Bağ-Kur’lu olacağı, kimlerin bağkurdan muaf olabileceği meselesi için bütün ayrıntıları bulabilirsiniz. Kimler bağkurlu olmak durumunda ya da firma sahibi bağkurlu olmak durumunda bunun gibi kuruluş ortağı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kaydı konusu konusu için çok sorulan sorularınızın yanıtını paylaşımımızın devamında bulabilirsiniz.

Kimler mecbur bağkurlu sayılır ?

Aşağıda belirtilen şahısların mecbur şekilde 4b Öbür ismi ile Bağ-Kur kapsam gereğinde sigortalı olmaları zorunludur.

 • Tarım/çiftçilikle uğraşan, buna bağlı şekilde ÇKS sisteminde kaydı olanlar. sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Aktif vergi kaydı olan esnaflar,
 • Aşağıda belirtilen kuruluş ortakları.

Şirket ortağı bağkurlu olmak zorunda mı?

Bazı şirketler dışındakilerin mecbur şekilde bağkurlu olmaları gerekiyor. 5510 Sayılı Kanunun 4b bendi kapsam gereğinde mecbur şekilde sigortalı olmaları gereken firma ortaklarını her 1 firma çeşidi için ayrı başlıklar altında vermek daha doğru olacaktır. özetleyecek şekilde mecbur şekilde Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödemesi gereken firma ortaklarını şu biçimde sıralayabiliriz;

 • Anonim firmaların İdare üyesi olan ortakları,
 • Limited firmaların bütün ortakları,
 • Kollektif firmaların bütün ortakları,
 • Adi komandit firmaların bütün komandite ve komanditer ortakları,
 • Donatma iştiraki bütün ortakları,
 • Komandit firmaların komandite ortakları.

Anonim kuruluş ortağı Bağkur’lu olmak durumunda mı ?

Anonim şirketlerinde yalnızca İdare kurulu üyesi olan ortaklar mecbur şekilde bağkurlu sayılır. Anonim kuruluşların İdare kurulu olmayan üyeleri mecbur bağkurlu sayılmaz. Bu insanların müşterek oldukları şirketlerinde 4a diğeri ismi ile Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde bildirilmelerinde de 1 sakınca bulunmamaktadır.

Aş İdare kurulu üyelerinin sosyal güvenlik kurumu bildirimini ticaret sicil gazetesi, sicil tasdiknamesi ve kimlik fotokopileri ile bağlı olduğunuz SGK’ya yapabilirsiniz. Zaten sicil müdürlükleri otomatik şekilde bildirmekte ama sizin de bildirmenizde yarar var.

Anonim firma ortağı kendi şirketinde sigortalı olabilmekte mi ?

Anonim kuruluşların İdare kurulunda olmayan ortakları kendi şirketlerinde 4a Öbür ismi ile sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde çalışabilirler. Fakat İdare kurulunda olanlar sigortalı şekilde çalışamazlar ve bunların mecbur bağkurlu olmaları gerekir.

Limited kuruluş ortaklarının Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu zorunluluğu var mı ?

Limited firma ortaklarının mecbur şekilde bağkurlu olması gerekebilir. Bu şahıslar 5510/4/1-B kapsam gereğinde mecbur şekilde sigortalı olması gereken şahısların bünyesinde sayılmışlardır.

Limited firma müdürlerinin sigortalılığı nasıl olur ?

Yukarıda da belirtildiği üzere limited şirketin ortağı tıpkı sürede Müdür ise zaten 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde mecbur sigortalıdır. Lakin dışarıdan hizmet sözleşmesine dayalı şekilde çalıştırılmakta ise bu halde sosyal sigortalar kurumu yani 4a kapsam gereğinde sigortalanması gerekiyor.

Emekli limited firma ortaklarının sigortalılığı nasıl olur ?

Emekli firma ortaklarının herhangi 1 kapsamda sigortalı olma zorunluluğu yoktur. limited firma ortağı emekli olursa emekli maaşlarından kesilen Sosyal Güvenlik Primi Destekleme primi uygulamasına son verildiğinden limited şirketi ortağı olan emeklinin maaşından bununla beraber 1 kesinti de yapılmamakta.

Dışarıdan firma müdürü sigortalı olmak zorunda mı ?

Eğer limited şirketine müdür şekilde atanan şahıs tıpkı sürede şirketin ortaklarından bir tanesi ise bağkurlu olması gerekiyor. Lakin şirketle herhangi 1 bağı olmayan yani hissesi olmayan ve dışarıdan tayin etme yolu ile şirkette müdürlük görevi oluşturan şahısların 4a sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde sigortalılığının sağlanması gerekiyor.

Tüm kuruluş ortakları ile limited firma ortağı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi güncel tutarları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Limited kuruluş müdürü diğeri yerde sigortalı olabilmekte mi ?

Limited şirketlerde müdür şekilde görevlendirilen şahısların başka işyerlerindeki çalışmalarının fiili olması şartı ile o şirkette sigortalı çalışmalarında kanunen sakınca yok. diğeri işyerindeki sigortalı çalışmanın tam tabiriyle fiili olması çıkarlarını sigortalı göstermiyor olmaları gerekmektedir.

Sigortalı çalışan limited firma kurabilir mi ?

Özel tüketicilere bağlı 1 işyerinde sigortalı çalışanlar kendi adına Şahıs ya da limited şirketi kurabilir. Burada kanuna göre mani 1 vaziyet bulunmamakta. Bununla birlikte avantaj sağlayacak bölümü da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödenmeyecek olması.

Şirket ortağı diğeri şirkette sigortalı olabilmekte mi ?

4a kapsam gereğinde sigortalı çalışırken tıpkı sürede kuruluş ortağı da olabilirsiniz. Kendi işyeriniz bulunmadığı ve fiili şekilde çalıştığınız sürece kuruluş ortaklığınız/vergi kaydınız v.s. devam ederken sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde çalışmanızda 1 sakınca yoktur. Tam tersi halde da tıpkı şey geçerli. Yani kuruluş ortaklığınız devam ederken diğeri 1 işyerinde sigortalı çalışmanıza mani 1 vaziyet yok.Bu konu hakkında detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Şirket ortağı kendi şirketinde sigortalı olabilmekte mi ?

Yukarıda mecbur şekilde bağkurlu olması gereken kuruluş ortakları dışındaki bütün pozisyonlarda şirkette 4a sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde çalışmanızda 1 mani yol. Örneğin anonim firmaların İdare kurulu olmayan üyeleri kendi şirketinde sigortalı olmak hakkına sahiptir.  Fakat limited firma ortağının kendi şirketinde çalışması olasıdır değildir.

Emekli kuruluş ortağı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu öder mi ?

Emeklilerden Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi alınmaz. Bununla beraber emekli olduktan sonrasında firma ortaklık kayıtları devam etse dahi maaşlarından herhangi 1 kesinti de yapılmaz.

Bağkur ödemeden kuruluş kurmak olasıdır mü ?

Yukarıda kanunlara göre zaruri şekilde kimler bağkurlu olur kısmında belirtilen firma ortakları;

 • Emekli değillerse,
 • Sigortalı çalışmıyorlarsa,

Şirket ortaklığının başladığı tarih tarafından mecbur Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamına alınırlar. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödememenin 1 yolu bunlar için bulunmamaktadır.

Bağkur konusundaki bütün merak ettiklerinizi Yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar