Kıdem Tazminatı Yeni Düzenleme Nasıl Olacak, Kimleri Kapsayacak ?

Kıdem tazminatı yeni düzenleme ile ilgili çalışmalar başlanıyor. Yeni sistemin 01 Ocak 2022 tarihsel nedeni ile yürürlüğe girmesi bekleniyor. Yeni kıdem tazminatı fon sisteminde hem işverenleri hem de çalışanları büyük değişiklikler bekliyor. Tazminat fon yasasının detayları da göze çarpan olmaya başlanıyor. Kıdem tazminatı fonu son dakika olup bitenleri ile kıdem tazminatı ile ilgili son gelişmeleri sayfamızda bulabilirsiniz. Paylaşımımızın devamında ise yeni fon sisteminin nasıl olabileceği konusu için teferruatlı bilgi bulabilirsiniz.

Kıdem tazminatı kaldırılıyor mu ?

Mevcut Kanunda güncel şekilde işyerinde en az bir yıl çalışması olan ve kendi ilgisi dışında işten ayrılan çalışanlara işverenleri tazminatlarını ödemesi yapmak zorunda. Yeni sistemle yanında tazminat kaldırılmayacak fakat hem devlet hem de işveren ile işçiler için en avantajlı sistem üstünde çalışılmakta.

Daha başlıklı paylaşımımızda 2022 ile beraberinde yeni emeklilik sistemine de geçileceğini belirtmiştik. İşte tazminatta fon sistemi de bu sistemin 1 parçası olacak. Yeni sistemde 2 formül üstünde çalışıldığı alınan haberler arasında.

Birinci formül

Üzerinde çalışılan ilk  düzenlemeye göre;

  • Mevcut uygulamada tazminat hesaplaması 30 gündelik brüt ücrete göre yapılmakta. Yeni sistemle beraberinde 19 günlük olarak kısmının gene varolan sistemdeki bu gibi hesaplanması kalan 11 günlük olarak kısmın da fonlara aktarılması planlanmakta.
  • Bu sistemde çalışanın 11 gündelik brüt ücreti üstünden fona aktarım sağlanacak.
  • İşçinin 19 gündelik tazminat alacağı varolan esas alınarak hesaplanacak ve ödenecek.
  • 56 yaşın tamamlanması biçiminde biriken tutarlar iade alınabilecek ya da insana BES sisteminde bulunduğu bunun gibi aylık bağlanabilecek.

İkinci formül

Üzerinde çalışılan 1 diğeri taslakta ise;

  • Fon için brüt maaş üstünden %6 oranında prim kesilecek.
  • 4 puanı işveren hissesinden, 0,5 puanı işçi hissesinden alınacak. Devlet de ilave %1’lik katkı sağlayacak. Vergi indirimi de sağlanarak ilave 0,5’lik destek sağlanacak. Böylece yekün katkı payı %6 olacak.

Kıdem tazminatı hukuk tasarısı eski çalışanları kapsıyor mu ?

Yeni sisteme 2022 yılı sebebiyle geçilmesi planlanmakta. O tarihe kadar varolan koşullar üstünden ödeme ve hesaplama işlemleri devam edecek. Sonra ise yeni sisteme entegresi sağlanacak adalet kaybının yaşanmaması sağlanacak.

Kendi ilgisi ile çıkanların kıdem tazminatı nasıl olacak ?

Güncel koşullara göre kendi tutkusu ile ayrılanlar bazı istisnai durumlar haricinde tazminat alamamakta. Bu istisnalara  sayfamızdan erişebilirsiniz. Bu istisnalar askerlilik, evlilik nedeni ile ayrılma, sağlık sorunları v.s. şekilde özetlenebilir.

Mevcut uygulamada henüz kendi merakı ile çıkacakların durumunun ne olabileceği ile alakalı 1 netlik bulunmamaktadır. Fakat uygulama yukarıdaki formüllerden birisine göre olursa işçi kendi ilgisi ile dahi işten çıksa tazminat kaybı olmayacak bunun gibi durmakta.

Kıdem tazminatı fonu ne süreç yürürlüğe girecek ?

hukuk tasarısının bu sene hazırlanması ve hem işveren hem de işçi tarafları ile görüşmelerin başlanması beklenmekte. Sistemle ilgili hukuki sürecin en geç 2021 yılında tamamlanacağını ve sistemin 01 Ocak 2022 tarihsel nedeni ile uygulamaya konulacağını bekliyoruz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar