Kıdem Tazminatı Fonu Ne Zaman Yasalaşacak 2021

Kıdem tazminatı fonu ne süreç yasalaşacak ? Fon düzenlemesi hem işverenler hem de işçiler nedeniyle merakla beklenen 1 güncelleme. Malumunuz kıdem tazminatı ile ilgili şekilde uzun süredir yeni 1 sisteme geçilmesi yönünden hazırlıklar yapılır. Kıdem tazminatı fon yasası şekilde nitelendirilen bu güncelleme ile kıdem tazminatında kökünden düzenlemeler yapılacak.

Tabi kıdem tazminatı fonuna geçişle ilgili bilhassa çalışanların merak ettiği ve sık şekilde sorduğu 1 çok aşırı konu bulunur. Örneğin tazminat yasası kimleri kapsıyor, kıdem tazminatı ne süreç yasalaşacak ve fona aktarılacak mı sorusu konu konusu için cevabı en çok aşırı merak edilen soruların başında geliyor. Biz de hem bu soruların yanıtını verelim istedik hem de kıdem tazminatı fonu ne süreç yasalaşacak 2021 yılında menfaat mı ile ilgili soruların cevabını!

Kıdem tazminatı nedir ?

İşyerinde en az bir yıl vakit ile çalıştıktan sonrasında meslek sözleşmesi feshedilen çalışanlara Kanunlara göre belirlenmiş olan kuralları sağlamak kaydı ile ödenen tazminat türüdür.

Kıdem tazminatı fon yasası nedir ?

Aslında yeni tazminat yasasının uygulanışı varolan sisteme göre çalışanlar açısından daha avantajlı olacak.

  • Çalışanlar adına bireysel tazminat hesabı açılacak.
  • İşveren çalışanın hakettiği tazminatı aylık şekilde bu hesaba gönderecek.
  • Çalışan adına hesaba gönderilen tazminat tutarları belirlenen fonlarda değerlenecek.
  • Yani gerçekte bireysel emeklilik sistemi ile aynı.
  • Hatta tazminat fonu düzenlemesinin bireysel emeklilik sistemi ile entegre edilmesi proje arasında.
  • Nasıl ki işveren her ay sizden bireysel emeklilik kesintisi yaparak sizin adınıza ödüyorsa bu sistem de öyle olacak.
  • Tabi bireysel emeklilik sizin isteğinize bağlı iken bu sistem mecbur olacak.
  • İşveren nedeniyle hakedilen tazminat tutarları aylık şekilde hesaba aktarılacağından çalışan kendi merakı ile dahi işten ayrılsa tazminat kaybı olmayacak.
  • Başka işyerine geçtiğinde yeni işveren de çalışanın tazminatını tıpkı hesaba ödemeye devam edecek.

Tabi sistem çalışanlar açısından avantajlı görünse de işverenler açısından aylık şekilde ek maliyet doğurabilecek. Zira işverenin aylık giderleri arasına çalışanların tazminat hakları da eklenecek. Bu vaziyet yeni tazminat yasasının çıkarılmasının önündeki  mani şekilde görünmekte.

Tabi Öbür 1 mani ise varolan çalışanlar ile ilgili. Tamam yeni çalışanlar sisteme dahil edilecek peki eski çalışanların tazminat hakları ne olacak? Fona devredilecek mi? İşte sistemin çıkarılmasının önündeki en büyük mani de bu. Bununla ilgili Hükümet yetkilileri ve işveren sorumluları müşterek 1 noktada anlaşmak için çalışacak. Şu lahza varolan çalışanların tazminat haklarının fona devredilip devredilmeyeceği ve işten ayrılma zorunda tazminat haklarının ne olabileceği konusu için banko 1 hüküm yok.

Yeni tazminat sisteminde çalışanların fonda biriken tazminatlarını alabilmesi için en az 3600 gün hizmet ve 15 yıllık sigortalılık zamanı koşullarını sağlamaları gerekiyor.Kıdem tazminatı fonu son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.İşten çıkarsanız ne kadar tazminat alacaksınız. Hesaplamak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı fonu varolan çalışanları kapsıyor mu ?

Yeni fon sistemine geçilmesi mecburiyetinde varolan çalışanların durumunun ne olabileceği hakkındaki belirsizlik hala devam ediyor. Zira fon sistemine geçişin önündeki en büyük problemlerden biri şekilde nitelendirebiliriz. Yeni hukuk ile ilgili çalışmalar tamamlandığında sistemin varolan çalışanları nasıl etkileyeceği meselesi için teferruatlı bilgi daha sonrasında verilecektir.

Kıdem tazminatı almanın kendi isteğiniz ile ayrılsanız dahi bazı püf noktaları bulunur. Püf noktaları öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı fonu kimleri kapsıyor ?

Gelelim aşırı sorulan 1 diğeri soru olan yeni kıdem tazminatı yasası kimleri kapsıyor sorusunun cevabına. Bu hukuk hizmet akdine tabi şekilde bordrolu çalışanları kapsıyor. Bordrolu çalışandan kasıt nedir ? Örneğin Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde 1 işyerinde çalışanlar, bankalarda çalışanlar v.s. bunun gibi ücret karşılığı çalışan ve tazminat hükümleri meslek kanununa göre uygulananlar yeni tazminat kasası kapsam gereğinde olacak. Hukuk devlet memurlarını kapsayacak mı ile ilgili net 1 hüküm olmamakla beraberinde biz kapsamayacağını düşünüyoruz. Tabi taslağı görmeden emin konuşmamak lazım.

Kıdem tazminatı kalktı mı 2021

Mevcut uygulama devam ediyor. Yani işyerinde en az bir yıl çalışması olan ve tazminat için lüzumlu olan kuralları sağlayanlara tazminat ödenmesine devam ediliyor. Mevcut yasada tazminat alma koşulları konusu için bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı fonu ne süreç yürürlüğe girecek 2021

Peki tazminatlar fona ne süreç geçecek ? Gerçekte bu konu hakkında şu anda belirsizlik bulunmaktadır ve taslak çalışmada yer sektör düzenlemeler tepkiye yol açtığından sisteme geçilmesi şu lahza için ertelenmiş ve çalışmalar rafa kaldırılmış halde. Kıdem tazminatı yasası ne süreç yürürlüğe girecek konusu dalında güncel gelişmeler ve haberler olduğunda sayfamızda takibini yapabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar