Kıdem Tazminatı Almanın Püf Noktaları Nelerdir ?

Kıdem tazminatı almanın püf noktaları vardır. Kendi isteğiniz ile işten çıksanız dahi bu püf noktalara uyarak tazminat alabilirsiniz. Kıdem tazminatı işten çıkanlar açısından en büyük güvencelerden birisidir. Tabi her şeyde bulunduğu bu gibi kıdem tazminatı alma hakkı kazanabilmeniz için kıdem tazminatı alma şartını sağlamanız gerekiyor. Bu yazımızda  tazminat alma şartlarının püf noktalarını, kıdem tazminatı alma şartlarını teferruatlı şekilde anlatacağız.

İşyerinden tazminat alma yöntemleri nelerdir ?

Tazminat için gereken koşullar gerçekte aşırı da fazla değildir. Kıdem tazminatı almanın şartlarından en önemlisi işyerinde en az bir yıldır çalışıyor olmanız. Şayet işyerinde en az bir yıllık çalışmanız olmadan işletme tazminat alma şartlarından en önemlisini sağlamamış oluyorsunuz. Bu nedenden tazminat almanın kuralları arasındaki bu temel şartı sağlamak ve tazminat alabilmek istiyorsanız işe giriş tarihinizden itibaren en az bir yıllık sürenin geçmesini bekleyin. Tazminat alma genel koşulları meselesinde ayrıntılar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı alma adına aranan 1 Öbür ciddi Şart ise işten kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında ayrılmanız. Şayet kalkar da işverene istifa dilekçesi verirseniz kıdem tazminatı alabilmek için kurallar arasında olan kendi ilgisi ile ayrılma şartını sağlamayacağınızdan işveren size tazminat ödemesi yapmak zorunda kalmaz.

Tabi kendi ilgisi ile işten çıkan işçi işten çıkış tazminatı alma kuralları açısından bazı istisnai durumlar var. Bu istisnai durumları sağlıyorsanız tazminat alabilmek için koşulları sağlamış kalırsınız. Bu istisnai durumları özetleyecek şekilde şöyle sıralayabiliriz; evlilik yapan bayan işçinin resmi evlilik itibarıyla kendi arzusu ile işten çıkması, askerlik sebebi ile işten çıkma, sağlık sıkıntıları nedeni ile işten ayrılma, emeklilik sebebi ile işten ayrılma, ölüm ya da işyerindeki zorlayıcı sebepler.

Yukarıda sayılan kıdem tazminatı alma yöntemleri koşullarını sağlıyorsanız işveren size tazminatınızı ödemesi gerekir. Kıdem tazminatı kuralları bünyesinde olan 3600 günden tazminat hususu çalışanlar aracılığıyla hatalı anlaşılmaktadır. 3600 günle sosyal sigortalar kurumu tazminat hakkı elde edebilmeniz için ilk SGK giriş tarihinizin 08.09.1999 zamanından evvelinde olması ve en az 3600 günü tamamlamış olmanız bununla birlikte SGK’ya 3600 günle emeklilik yazısı talebinde bulunduğunuz tarihten önceki son yedi yıl arasında sosyal sigortalar kurumu hizmetinizin en az 3,5 yıldan fazla olması gerekiyor. Tabi akla şu soru geliyor. 2000 yılından sonrasında işe girenler tazminat alarak işten çıkamaz mı ?

2000 yılından sonrasında sigortalı olanlar kıdem tazminatı alabilir mi ?

Tazminat alma koşullarından olan işyerinde bir yılı tamamlamış olmak ve çıkışın işveren anlamında verilmesi şeklinde tazminat alabilirsiniz. Fakat kıdem tazminat alma şartlarından biri olan emeklilik gerekçesi ile işten ayrılarak tazminat alma hakkından yararlanmak istiyorsanız ve SGK ilk tescil tarihiniz 2000’den sonrasında ise 3600 günle kıdem tazminatı haklarından yararlanamazsınız. Çünkü ilk defa 08.09.1999-30.04.2008 zamanından sonrasında sigortalı olan hanım ve erkeklerin yaştan emeklilik için 25 yıllık sigortalılık zamanı ve 4500 günü ya da 7000 günü tamamlaması gerekiyor.

Hal böyle olunca 2000’den sonrasında ilk kere ssk, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ya da herhangi 1 kapsamda girişi olanlar 3600 günle kıdem tazminatı alma koşullarını sağlayamaz. Şöyle ki toplamda en az 7000 günü tamamlamanız ya da en az 25 yıllık sigortalılık zamanı ve 4500 günü tamamlamanız şeklinde tazminat alma koşulları bünyesinde olan emeklilik gerekçesi ile işten ayrılma şartını sağladığınızdan SGK’dan ova alarak işverenden tazminatınızı rica edebilirsiniz.

Raporla tazminat alabilmek mümkündür mü ?

İşyerinden kendi isteğinizle ayrıldığınızda tazminat alma taktiklerinden bir tanesi de sağlık gerekçesi ile işten ayrılmaktır. Bunun için işyerinde çalışmanızı olumsuz yönde etkileyecek mani durumunuzun olması ve bunun da tam teşekküllü heyet raporu ile belgelenmesi gerekebilir. Bu raporu alıp işverene vererek işten çıkmanız mecburiyetinde işverenin tazminat ödemesi gerekmektedir.

İşten çıktığınızda alacağınız tazminat tutarını hesaplamak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı konusundaki bütün merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar