Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan Tazminat Alabilir mi 2021

Kendi arzusu ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusu işten kendi arzusu ile ayrılmayı düşünenlerin yanıtını merak ettiği soruların başında gelmektedir. Kıdem tazminatı almak için oldukça çok Şart olmaktadır. Bu şartlardan en önemlisi de kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işten ayrılmanızdır. Tabi normalde kendi isteğiniz ile işten ayrılmanız şeklinde işveren size tazminat ödemesi yapmak durumunda olmamakla yanında bu durumun bazı istisnaları bulunmaktadır. Bu paylaşımımızda işten kendi çıkan tazminat alabilir mi ve kendi isteğimle işten ayrılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim meselesinde teferruatlı bilgi bulabilirsiniz.

Kıdem tazminatı koşulları nelerdir ?

Genel şekilde tazminat hakkından yararlanabilmeniz için alt taraftaki koşulları sağlamanız gerekiyor;

  • İşten çıkış zamanından itibaren işyerindeki çalışmanızın en az bir yıl olması,
  • Kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işten ayrılmanız.

Kıdem tazminatı kuralları konusu için daha fazla bilgiye ihtiyacınız mı var. O süreç hemen sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

Kendi isteğimle işten ayrılırsam tazminat alabilir miyim 2021

Her ne kadar en ciddi Şart kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işten ayrılmak olsa da bu durumun bazı istisnaları vardır. Aşağıda kendi isteğiniz ile işten ayrılmanız biçiminde tazminat alabileceğiniz istisnai durumlar ve kendi iisteğiyle işten ayrılan insanın izlemesi gereken yol ile alakalı bilgi verilmiştir.

Kıdem tazminatı alabilmenin bazı püf noktaları olmaktadır. Bunlara dikkat ederseniz ve anlattığımız yolu izlerseniz tazminat alabilirsiniz. Bu püf noktaları merak ediyorsanız hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kendi isteğiyle işten ayrılma tazminat alınabilen durumlar aşağıda belirtilmiştir.

1-Kıdem tazminatı askerlikten ötürü nasıl alınır ?

Erkek çalışanların askerlik sebebi ile işten ayrılması şeklinde işveren tazminat ödemesi yapmak mecburiyetindedir. Bunun için askerlik sevk belgenizi aldıktan sonrasında işverene askerlik gerekçesi ile işten ayrılacağınızı bildirmeniz ve tazminat talebinde bulunmanız gerekiyor.

2-Evlilik aracılığıyla tazminat alma şartları

Kanunen resmi evlilik zamanından itibaren en geç bir yıl arasında evlilik nedeni ile kendi tutkusu ile işten ayrılma mecburiyetinde bayan işçiye işveren tazminat ödemesi yapmak mecburiyetindedir. Bunun için yapmanız gereken çok aşırı basit. Resmi nikahı çıkardıktan sonrasında evlilik cüzdanı ve dilekçe ile işverene müracaat yapın. Bu halde işveren size tazminatınızı ödemesi yapmak zorundadır.

Evlilik tazminatını nasıl alabileceğinizi ve başvuruyu nasıl yapabileceğinizi bilmiyor musunuz ? O süreç hemen sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

3-Sağlık sıkıntıları sebebi ile işten ayrılma tazminat

Eğer sağlık durumunuz yaptığınız işe mani teşkil ediyorsa bunu gerekçe göstererek işten ayrılmanız şeklinde işveren size tazminat ödemesi yapmak durumundadır. Tabi bunun için sağlık raporu yani sağlık durumunuzun bu işi yapmaya uygun olmadığına dair rapor almalısınız. Bu raporu devlet hastanelerinden alabilirsiniz. Rapor aldıktan sonrasında işverene dilekçe ile başvurarak tazminat rica edebilirsiniz.

4-Emeklilik gerekçesi ile işten ayrılma şeklinde tazminat

Emeklilik için ıslak şartı dışında lüzumlu olan sigortalılık zamanı ve prim gün sayısı koşullarını yerine getirdiyseniz SGK’dan tazminat alabilir yazısı ile işvereninize müracaat yaparak işten çıkış yapmanız şeklinde işveren size tazminat ödemesi yapmak mecburiyetindedir. Bunun için herşeyden önce SGK’dan ova almanız ve sonra emeklilik gerekçesi ile işten çıkacağınızı işverene bildirmeniz gerekiyor. Örneğin 08.09.1999 tarihsel ve ya önce sigorta girişiniz var ve 15 yıllık sigortalılık zamanı ve 3600 günü tamamladınız diyelim. Bu halde SGK’dan  3600 günle emekli olabilmektedir yazısını alarak tazminatınızı işvereninizden rica edebilirsiniz.

5-İşyerindeki zorlayıcı nedenlerle işten ayrılma tazminat

İşverenin ahlak ve iyiniyet şartlarına aykırı davranışları, maaşınızı zamanında ödememesi ya da hiç ödememesi, fazla mesai yaptırması ve bunlara ilişkili olarak ödemeleri yapmaması bunun gibi çok sayıda sebep işyerinde zorlayıcı sebep şekilde nitelendirilir. Bu halde işten çıkışınızı rica edebilir  ve işverenden tazminatınızı rica edebilirsiniz.

İstifa eden işçi kıdem tazminatı Alabilir mi Yargıtay kararı ?

İstifa ederek işten ayrılan işçiler için Yargıtay anlamında verilen oldukça çok karar bulunmakta. Fakat hepsi özel  durumlar olduğundan burada tek tek paylaşmak olanaksız olacaktır. Şayet üst kısımda kendi isteğiniz ile işten ayrılma mecburiyetinde tazminat ödenmesi gereken durumlardan bir tanesi ile işten çıktıysanız zaten adli birim muhakkak lehinize karar vermektedir. Bunların haricinde maaş ödenmemesi, fazla mesai yaptırılmasına karşın ücret ödenmemesi bunun gibi sebeplerle işçinin istifa etmesi mecburiyetinde da yargı lehe kararlar vermekte.

Kıdem tazminatı fonunda kendi tutkusu ile ayrılana tazminat

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere 2021 yılı itibarıyla kıdem tazminatında yeni 1 sisteme geçiş öngörülmekte. Yeni sistemde işveren işçinin adalet ettiği aylık tazminat tutarını her ay işçi adına açılan tazminat fonu hesabına aktaracak. Bu hesaba aktarılan paralar fonlarda değerlenecek. İşçi kendi merakı ile ayrılsa dahi tazminat kaybı olmayacak. Sistemde göze çarpan 1 vakit kalanlar biriken paralarını çekebilecek.

Tabi yukarıdaki vaziyet yeni çalışanlar için geçerli olacak. Çalışmaya devam edenlerin yeni sisteme geçişinin nasıl olabileceği meselesinde belirsizlik çözülmüş değil.

Kendi isteğiyle işten ayrılan işsizlik maaşı alabilir mi 2021

İşsizlik maaşı kendi isteğiniz ile ayrılmanız şeklinde ödenmez. İşsizlik maaşı almak için işten kendi isteğiniz dışında ayrılmanız, işten çıkış zamanından önceki son üç yıl bünyesinde en az 600 gün sigortanızın olması ve son dört aylık kısımda 120 gündelik prim ödemenizin olması gerekiyor.

Kendi arzusu ile işten ayrılan ihbar tazminatı alabilir mi ?

İhbar tazminatı işçi ya da işverenin meslek sözleşmesinin feshinde kanunen belirlenen sürelere uymamasından ötürü karşı tarafa ödenmesi gereken tazminat türüdür. Burada işçinin kendi arzusu ile ayrılması ya da işveren anlamında çıkış verilmesi tazminat durumunu etkilememektedir. Kanuni ihbar sürelerine uymayan işçi ya da işveren karşı tarafa ihbar tazminatı ödemesi yapmak zorundadır.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar