Kanser Hastaları Malulen Emekli Olabilir mi ?

Kanser hastaları malulen emekli olabilmekte mi ? Bu soru kansere yakalanan şahıs ya da yakınları aracılığıyla bize yoğun olarak iletilmekte. Biz de bu yüzden  ova yazarak konu konusundaki bütün soruların yanıtını 1 yerde toplayalım dedik.

Günümüzde kanser hastalıkları ne yazık ki gözle görülmektedir 1 biçimde artış göstermeye başlanmıştır. Hastalığa yakalananlar ve ya akrabaları için ise akla gelen ilk sorulardan bir tanesi kanser hastaları emeklilik hakkından nasıl yararlanır sorusu gelmekte. Bu paylaşımımızda ise kanser hastalarında malulen emeklilik nasıl olur, kanser hastalarına 18 ay maaş nasıl bağlanır, kanser hastaları emekli olabilmektedir mi konularında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kanser hastaları erken emekli olabilmektedir mi ?

Kanser hastası emekli olabilmekte mi evet olabilmekte ama bazı şartların sağlanması şeklinde olur. Bu hastalığa yakalananların emekli olabilmesi için malulen erken emeklilik için lüzumlu olan kanser hastalarının malulen emeklilik koşullarını sağlamaları gerekiyor. Kanser hastalarında emeklilik kuralları ;

  • ilk kere Sosyal Güvenlik tescilinin başladığı süreçten itibaren en az 10 yıllık sigortalılık zamanı ve en az 1800 prim gün şartı.
  • Normalde malulen emeklilik için en az %60 ve üstünde rapor gerekiyor. Fakat kanser malulen emeklilik şartları bünyesinde en az %60 üzeri rapor olması gerekmiyor.
  • Eğer 10 yıl ve 1800 gün şartını sağlıyorsanız kanser hastalarına emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. Malulen emeklilik koşulları tablosu meselesinde daha fazla detay öğrenmek ve emekli olmanız takdirde alabileceğiniz emekli maaşını öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Akciğer kanserinde malulen emeklilik koşulları nelerdir ?

Akciğer kanseri ne yazık ki tütün ürünlerindeki kullanımın artmasına bağlı şekilde her geçen gün artmaktadır. Bu nedenden son yıllarda akciğer kanseri malulen emekli olabilmekte mi sorusu çok sorulmaktadır.  Bu bağlamda akciğer kanseri malulen emeklilik koşullarını veren akciğer kanseri hastaları da malulen emeklilik hakkından yararlanabilmektedir. Akciğer kanseri tanısı konulduktan sonrasında SGK dan malul aylığı bağlanması için üst kısımda prim günü ve sigorta zamanı şekilde istenen şartların sağlanması ve müracaat yapılması gerekmektedir.

Kanser hastaları vergi indirimi emeklilik hakkından yararlanabilir mi ?

Yukarıda kanser hastası malulen emekli olabilmektedir mi başlığında da anlattığım üzere kanser tanısı konulan şahıslar sigortalılık zamanı ve prim gün sayısını tamamladıklarında emekli olabilmekteler. Bunun dışında malulen emekliliği reddedilen fakat kanser ya da başka 1 rahatsızlığı sonucu;

  • İş gücü kaybını en az %40 ya da üstünde kaybedenler erken emeklilik hakkı elde edebilir.
  • Eğer ssklı çalışan iseniz ve yararlandığınız vergi indirimi olmadan Vergi Dairesine başvurarak herşeyden önce vergi indiriminden yararlanmanız gerekiyor.
  • Eğer bağkurlu iseniz bu halde dosyanızın bulunduğu SGK’ya engelli emeklilik kapsam gereğinde başvurmanız gerekmektedir.

Engellilik oranına göre vergi yani engelli emeklilik şartları, tablo ve bütün ayrıntılar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kanser hastalarına maaş başvurusu nasıl düzenlenmektedir ?

Yukarıda belirtilen kanser hastalarında malulen emeklilik şartlarından olan 10 yıl ve 1800 günü sağlıyorsanız yapmanız gereken aşırı basit. Kanser hastalarına maaş başvurusunu son sigortalı ya da bağkurlu çalışmanın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat formu ile yapmanız yeterli olacaktır. Kanser hastalarına maaş bağlanması için başvuruda istenen belgeler şunlardır;

  • Malulen emeklilik müracaat formu
  • Daha evvelinde var ise almış olduğunuz raporlar,
  • Erkekler için askerlik ile ilişik olmadığına dair belge,
  • Kimlik fotokopisi.

Kanser hastalarına 18 ay maaş nasıl bağlanıyor ?

Başvuru üzerine hasta anlaşmalı devlet hastanesi ya da tıp fakültesine sevk edilir. Hastane sebebiyle kanser tanısı konulmuş olması yeterli olacaktır. Teşhisin konulması ile yanında prim günü ve sigortalılık olan temel kanser hastalarına malulen emeklilik kurallarını da sağlıyorsanız 18 ay vakit ile emekli maaşı bağlanır.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kanser hastalarına erken emeklilik için rapor oranı şartı aranmıyor. Teşhisin konulmuş olması yeterli görülebilmektedir. Kanserden malulen emeklilik maaşı 18 ay vakit ile ödenir. 18 ayın sonunda şahıs kontrole tabi tutulur. Şayet rahatsızlık devam ediyorsa maaş ödemesine devam edilir. İyileşme var ise bir hale göre maaş kesilebilir.

Kanser hastası malulen emekli maaşı ne kadar ?

Peki kanser hastaları malulen emeklilik maaşı ne kadar ? Gerçekte halkımız anlamında hatalı isimlendirilen 1 vaziyet söz konusu. Malulen emeklilik maaşım az olur diye çoğunlukta söylenir. Lakin vaziyet öyle değildir. Okurlarımızdan mesafe dizi emekli maaşları neden az bağlanıyor sorusu da sorulmakta. Sebebi çok aşırı basit. 2008 sonrası gelen yeni maaş hesaplama sistemi.

2008/Ekim ayında yürürlüğe giren 5510 sayılı kanunla emekli maaşı bağlama oranı brüt maaş üstünden %40. 2000 önce ise %80’ne yakındı. Buyrun hesabı siz yapın ve aradaki dağlar kadar farkı görün. 2000 önce örnek olarak ortalama kazancınız 1000 lira ise 800 lira maaş alabilecekken tıpkı kazançla 2008 sonrası hizmetler için 400 TL bağlanacak. Basit manada sebebi bu.  Emekli olduğunuzda kanser hastası malulen emeklilik maaşını hesaplamak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli kanser hastalarına maaş ödenir mi ?

kanser hastaları malulen emeklilik kuralları üst kısımda verilmiştir. üst kısımda belirtilen kanser hastalarının emeklilik kurallarını sağlayanlara Sosyal Güvenlik Kurumu nedeniyle emekli maaşı bağlanmaktadır. kanser hastaları malulen emeklilik maaşı dışında herhangi 1 Kurumdan maaş alamazlar.

Emekli kanser hastalarına devlet yardımı yapılır mu ?

Devletin emekli olan kanser hastalarına ilave 1 maaş ya da yardımı yoktur. Fakat Şayet yardıma muhtaç derecede iseniz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Kanser hastalarının meslek hakları nelerdir ?

Hastalık sonucunda heyet raporu saha ve raporda meslek gücü kayıp oranı en az %40 ya da üzeri olan kanser hastaları İşkur’a başvurarak engelli kadrolarında pratik olarak meslek bulabilirler. Bununla birlikte E-KPSS yani engelli KPSS ile kamuya da atanma hakları bulunmakta.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar