Jekyll Nedir? Yüksek Hızlı Site Nasıl Yapılır?

Arkadaşlar selam,

Bu makalemi R10’daki arkadaşlarımın paylaşmış olduğum posta olan ilgisi ve jekyll üzerine olan merakı vesilesiyle kaleme alıyorum.

Öncelikle şundan bahsetmeliyim ki; yıllarca blog yazmış ve birçok alt yapıyı denemiş birisi olarak, bloggerdan sonra, içerisinde hem e-ticaret hemde bu gibi birçok imkanlara olanak sağlayan wordpress ile tanıştım.

Dünya genelinde kullanılan web sitelerinin rakamlarını incelediğim zaman, kendimce wordpress’e geçmenin vakti zamanı gelmiştir düşüncesiyle yola çıktım.

İlk başlarda hazır temalar kullanarak oluşturduğum bloglar ve nacize blogger olma yolunda ilerlerken kullandığım eklentiler ve diğer araçlar, benim wordpress’e adeta aşk ile bakmama sebep oldu.

Elbette ilk başlarda hazır wordpress temalarının birçok avantajı oluyor, ne biliyim tasarımla uğraşma gibi derdin olmuyor, çoğunda temalar seo yapılmış bir halde geliyor falan derken, development tarafından bakılırsa iş yükünü baya bir azaltıyor.

Fakat özgün olmayı seven ve internet dünyasında daha önce karşılaşılmış yada çok benzerine rastlanmış temaları kullanmayı sevmiyorum. “Ne olursa olsun özgün olacak abi” kafasıyla ilerleyerek ortaya ürün çıkarmaya özen gösteriyorum.

E hal böyle olunca başladım tabi kendi wordpress temalarımı yazmaya, bir yazdım iki yazdım derken gözüme takılan ve beni haddinden fazla rahatsız eden bir durumla karşılaştım. Tabiki hız problemi. Wordpress’in kendinin zaten php scriptlerine nazaran ağır olması(mb) benim hızımı düşürmeye yetiyordu. Ne yaptıysam ne ettiysem bir türlü işin içinden çıkamadım.

Geçen sene insanların popüler olarak kullandığı ve oldukça hızlı çalışan, tamamen statik sayfa olarak çalışan bir alt yapı hakkında bir duyum aldım. Neymiş ne değilmiş derken Jekyll ile tanıştım. Tabi daha fazla detaya inip tam manasıyla öğrenip artık çatır çutur yüklenen adeta ateş eden web sayfaları inşa etmeyi istiyorum derken bi anda kendimi jekyll içinde buluverdim.

Nedir Bu Jekyll?

Jekyll Github-Pages olarak kullanılan tamamen githubda host edilen web sayfalama aracıdır, alt yapısıdır adına ne derseniz deyin.

Bakın buraya dikkat!!! Githubda host edilen :)

Nasıl yani? yanlış duymadınız, bu sayfalarınızı github reponuzda host ettiğiniz için kesinlikle hosting derdiniz kalmıyor, artık hostinge para ödemiyorsunuz, bloğunuzun sadece yıllık masrafı domain yenileme oluyor, süppper :)

Bundan efsane daha ne olabilir ki abi :D durun daha bitmedi, her ne kadar siz wordpress gibi sitelerinizde hosting’e para verip iyi veya kötü olup olmadığını bilmediğiniz hosting şirketlerine emanet ediyorsunuz ama bilmiyorsunuz ki siteniz hızlı mı yüklenecek? yavaş mı yüklenecek?

Ne olursa olsun siz githubda host ettiğiniz için, sizin serveriniz github, yanı tabiri caizse sırtınızı dünya devine dayıyorsunuz. Web Sitem düşmüş, yok efendim sayfalarım geç açılıyor, yok efendim site yavaş açıldığı için seo ya etki ediyor ve ilk sayfada çıkmama engel oluyor gibi derdiniz yok. Herşey çatır çutur akıyor.

Abi en güzeli de hacklenme derdiniz yok yaa :) sizi hackleyebilecek adam gitsin önce github’ı hacklesin (yerseee). Onu siz değil github düşünsün.

Ben bunları görüp duyduktan sonra daha niye wordpress gibi alt yapıları kullanayım ki, dedim ve laps diye atladım jekyll’a

  • hosting param cebimde
  • Web sitem ateş gibi açılıyor
  • Yüklenme sorunum yok
  • Sitenin down olma durumu yok
  • Seo’ya etki ettiği için ilk sırada çıkıyorum
  • Hackleyecek delikanlı yok

“daha ne olsun abi” diyor insan. Valla bu durumlar beni benden aldı ve hiç düşünmeden o akşamın sabahında jekyll üzerinde koşturmaya başlamıştım.

not: bu yazıya olan ilgi yüksek olursa jekyll ile blog oluşturma videoları hazırlayıp blog postlarını bile yazabilirim :)

Wordpress site hızlandırma üzerine diğer makalemi incelemek istersen buyur buraya da bakabilirsin

Jekyll resmi sitesi: jekyllrb.com

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar