Jekyll Arama Kutusu Yapma

Jekyll Search Box

Jekyll search box, arama kutusu yapmak üzerine pek bir çözüm bulunmaması üzere bu makaleyi kaleme alıyorum arkadaşlar. Jekyll kullanan kim varsa bir şekilde halletmişler ama hala kesin birşey yok. Çeşitli kodlarla baya baya kastıran durumlara girmişler. Neden? çünkü, gerçekten sıkıntılı.

Adamlar jekyll’ın kendi sitesinde bile minimum 600 satırlık kod ile yapmışlar bu işlemi. Tabi bir bloğun olmazsa olmazlarından olan search butonu eksik olursa kullanıcı deneyimi eksik olmuş olur dedim ve kendimce çözüm ürettim.

Jekyll Arama Kutusu Nasıl Yapılır?

Tabi bunu düşürken seo da aklımın bi ucunda :D ne olur nasıl olur derken google special search yani google’ın siteler için sunmuş olduğu özel arama motoru kodu. Bu kodu siteye koyuyorsunuz ve artık google da ararmış gibi insanlar sizin sitenizde arıyordu. Tabi ben bunu kullanmadım

Neden? Çünkü kullanamadım

Google 1 nisan 2017 de aldığı bir kararla özel arama motorunu piyasadan kaldırdı. Ve kesin bir şekilde de 1 nisan 2018 de piyasdan kaldıracakmış.

Abi oturdum düşündüm ve google special search’ün yaptığı işin aynısını yapan bir kod hazırladım. Tamamen javascript oyunu.

Altta gördüğünüz kodu hazırlayarak kullanıcının inputa girdiği veriyi keyup ile yakalayıp bunu yeni sekme açtırarak google da arattım :D çok temiz oldu. 2 dk da search olayına çözüm bulmuş oldum.

Jekyll Search Box Kodu


document.getElementById("inputara")
 .addEventListener("keyup", function(event) {
  event.preventDefault();
  if (event.keyCode == 13) {
    window.open('https://www.google.com/search?q='+$('#inputara').val()+' site:erdemoflaz.com','_blank');
  }
});

Sizde bu kodu kullanarak, sitenize arama kutusu ekleyebilirsiniz. Güle güle kullanın :)

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar