İşyerinden Tazminat Alma Şartları 2021

İşyerinden tazminat alma koşulları 2021 ‘ de işten çıkan ya da çıkacak çalışanlar anlamında merak ediliyor. 2021 yılında işten ayrılmayı düşünen çalışanlar  kıdem tazminatı almanın püf noktalarını ve tazminat için gereken koşulları merak ediyor.

Bu paylaşımımızda ise 2021 yılı içerisinde işten ayrılmayı düşünenler için işyerinden tazminat almanın yolları, askerlik tazminat alma yöntemleri ve işyerinden tazminat alabilmek için ne yapmalıyım bunun gibi konu bölgesinde bütün detaylar ile soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Özel sektörde tazminat alma kuralları 2021

Tazminat almanın koşulları arasında en önemlileri ve olmazsa olmamakta olanları işyerinden kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında ayrılmanız ve işyerinde en az bir yıllık çalışmanızın bulunması gerekiyor. Kıdem tazminatı alma koşulları arasında yer sektör kendi isteğiniz ve kusurunuz ile işten ayrılma durumunun bazı istisnaları vardır. Kendi isteğiniz ile ayrılmanız şeklinde tazminat adalet edebileceğiniz durumları şu biçimde sıralayabiliriz;

 • Emeklilik,
 • Malulen emeklilik,
 • Sağlık sıkıntıları itibariyle işten ayrılma,
 • Evlenen bayanların resmi nikah zamanından itibaren en geç bir yıl içerisinde kendi tutkusu ile ayrılması,
 • İşverenin ahlak ve iyiniyet koşullarına aykırı davranması, maaş ödememesi v.s. bu gibi zorlayıcı durumların var olması şeklinde kendi isteğiniz ile dahi işten ayrılsanız işveren tazminatınızı ödemesi yapmak zorundadır.

Şartlarda tazminat almak için lüzumlu genel durumlar belirtilmiştir. Lakin tazminat almanın bazı incelikleri ve püf noktaları bulunmaktadır. Öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen koşullar hem özel sektörde çalışan hem de Kamuda sözleşmeli şekilde çalışan bütün sigortalılar için geçerlidir. Peki koşullar bu biçimde de ben kendi isteğimle ayrılırsam işveren tazminat ödemez mi ? Tabi ki öder lakin bazı istisnalar var. Kendi isteğinizle de işten çıktığınızda tazminat alabileceğiniz istisnai durumları öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik tazminatı alma şartları

İşyerinde en az bir yıl zamanlı çalışmanızın olması biçiminde askere gittiğinizde işveren tazminatınızı ödemesi yapmak durumundadır. Bunun için askerlik sevk belgesini aldıktan sonrasında askerlik gerekçesi ile işten ayrılma talebinizi işyerinize iletmeniz gerekiyor. Askerlikten ötürü üst kısımda belirtilenler dışında işten çıkış tazminatı alma kuralları aranmamaktadır.

Tazminat nasıl hesaplanır 2021 ?

Alınacak en düşük kıdem tazminat alma hakları brüt asgari ücrete göre belirlenirken en yüksek tazminat tutarı yani kıdem tazminatı tavanı ise en yüksek emekli maaşını saha devlet memuruna ödenecek en yüksek aylık ikramiye tutarına göre belirleniyor. Kıdem tazminatı brüt ücret üstünden hesaplanır. Çalışılan her ay için ortalama ödenecek kıdem tazminatı tutarı ise yaklaşık şekilde son brüt kazancın yaklaşık %8,27’üne isabet ediyor.

Kıdem tazminatı hesaplaması işten ayrılış tarihindeki son brüt kazancınızın işyerindeki yekün çalışma süreniz ile çarpılması ve çıkan miktar üstünden de vergi kesilmesi formülü ile bulunuyor. Her 1 yıllık çalışma için son brüt ücretiniz kadar brüt tazminat hesaplanır. Tabi net miktar vergi düşüldükten sonrasında ödenen kısımdır. Ancak  kıdem tazminatı hesaplaması yapılırken bazı ücretler hesaplamaya dahil edilmez. Alabileceğiniz tazminat tutarını hesaplamak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı hesabına dahil edilen kazançlar

Çalışanlara ödenen;

 • Yemek, gıda, yakacak, eğitim, konut, erzak, taşıt ve giyecek yardımları,sağlık yardımları
 • Çıplak ücretleri,
 • Kasa tazminatı ödemeleri,
 • Sosyal yardım özelliği taşıyan pabuç yardımı ya da pabuç yardımı için yapılan ödeme,
 • Unvan tazminatları,
 • Aile yardımı Öbür adı ile asgari geçim indirimi ödemeleri,
 • Çocuk yardımları,
 • Temettü ödemeleri,
 • Havlu ve sabun yardımları (Eğer bu yardım işyerinde veriliyorsa tazminat hesabına dahil edilmez)
 • Yıpranma için ödenen tazminatlar,
 • Nitelik zamları,
 • Mali mesuliyet tazminatları,
 • Süreklilik arz eden prim ödemeleri.

Kıdem tazminatı hesaplanırken dahil edilmeyen kazançlar

Kıdem tazminatı hesaplanırken dahil edilmeyen ödemeler şunlardır;

 • Yıllık izin alacakları,
 • Evlilik yardımı,
 • Hafta tatilindeki çalışma için ödenen ücret,
 • Bayramlarda ödenen harçlıklar,
 • Sağlık yardımları,
 • Genel tatildeki çalışma için ödenen ücret,
 • Doğum ve ölüm yardımları,
 • İzin harçlıkları,
 • Jestiyon ödemesi,
 • teşvik ikramiye ve primleri ile jübile ikramiyeleri,
 • Seyahatlar için ödenen primler,
 • Sürekli 1 nitelik arz etmeyen primler,
 • Fazla mesai paraları,
 • İş aramak için verilen yardımlar,
 • Harcırah ödemeleri,
 • Bir defalığına ödenen ikramiyeler,
 • İş elbiseleri ya da koruyucu malzemeler için yapılan ödemeler.

Kıdem tazminatı brüt mü net mi ?

Brüt ücret üstünden damga vergisi kesintisi yapılarak hesaplanır. Hesaplamayı sizin için yapabilirim. Ova altındaki yorum bölümünden işe giriş ve işten ayrılış tarihlerinizi, yekün gün sayınız ile son brüt kazancınızı yazmanız biçiminde ne kadar tazminat alabileceğinizi hesaplayabilirim. 

Emekli çalışan tazminat alma hakkı 2021

Emekli çalışanlar da tazminat alabilmekte. Şayet emekli olup da çalışmaya devam eden birisi iseniz üst kısımda belirtilen tazminat koşulları sağlanarak meslek çıkışınız verildiyse tazminat alabilirsiniz.

Koronavirüs kıdem tazminatı

Koronavirüs tedbirleri kapsam gereğinde kapatılan işyerlerinde çalışan ve meslek çıkışı verilen sigortalıların tazminat alıp alamayacakları merak konusu. Burada net 1 cevap verebilmek kanunen olasıdır değil.Ancak Kanunen meslek çıkışı işveren anlamında verilen ve en az bir yıl çalışmış olanlara tazminatlarının ödenmesi gerekiyor.

3600 gün kıdem tazminatı 2021

Kıdem tazminatı 3600 günü tamamlayarak işten ayrılanlara da ödenmektedir. 3600 günden tazminat almak için üst kısımda belirtilen tazminat alabilmek için şartların haricinde sigorta başlangıç tarihinizin 09.09.1999 zamanından evvelinde olması ve sigortadan 3600 gün ile ıslak haricindeki emeklilik koşullarını sağlamış olmanız gerekmektedir.

3600 gün ile belirtilen bu kıdem tazminat alma koşullarını sağlıyorsanız herşeyden önce üst kısımda örneğini vermiş olduğumuz dilekçe ile SGK’dan kıdem tazminatı alabilir yazısı almanız ve sonra da işyerinize emeklilik gerekçesi ile işten ayrılmak istediğinizi bu ova ile beraberinde bildirmeniz gerekiyor. 1999 sonrası sigortalı olanlarda ise emeklilik gerekçesi ile kıdem tazminatı almak için emeklilik için lüzumlu olan ıslak harici sigortalılık zamanı ve prim gün sayısı şartlarının sağlanması gerekiyor. özetleyecek şekilde 3600 günle 1 işyerinden tazminat alma şartlarından en önemlisi herhangi 1 kapsamda sigorta başlangıcının 08.09.1999 tarihsel önce olması.

Kasa tazminatı kimlere verilmekte ?

Hizmet akdine tabi şekilde bordrolu çalışanlara ( mesela sosyal sigortalar kurumu kapsamındaki sigortalılara) ödenir. Kasa tazminatı herkese ödenmez. Yalnızca sözleşmesinde kasa tazminatı alma hakkı olanlara ödenir. Kısa bir şekilde bu adalet bütün çalışanlara verilmiş 1 adalet değildir.

İşveren kıdem tazminatımı ödemiyor ne yapmalıyım ?

01 Ocak 2018 tarihsel sebebi ile ücret alacaklarında yeni 1 sisteme geçildi. Arabuluculuk sistemi. Bu sistemi anladığımızda tazminat nasıl alınır sorusunun yanıtını da anlamış oluruz. Son güncelleme ile beraberinde Şayet işveren kıdem tazminatınızı ödemiyorsa izlemeniz gereken yol şudur; Kıdem tazminatı alma metodları takip etmeniz gereken süreç;

 • Öncelikle noter aracılığı ile işverene tazminatınızın ödenmesini 1 ihtarname ile rica edeceksiniz.
 • İşveren ihtarnamede belirtilen vakit arasında şayet tazminat ödemenizi yapmazsa bu halde bulunduğunuz İl/İlçe’deki adliye binasına giderek arabuluculuk bürosuna başvuracaksınız. Arabulucu dosyanızı inceledikten sonrasında uygun gördüğü 1 sürede sizi ve işvereni görüşmeye çağıracak. İsminden de anlaşılacağı üzere aranızı bulmaya yani işveren ile anlaşamadığınız hususlarda sizi uzlaştırmaya çalışacak. eğer arabulucu sizi uzlaştırabilirse ve işveren ile anlaşabilirseniz tazminatınızı bu süreçte yargıya gitmeden alabilirsiniz. Fakat siz ya da işveren tarafında 1 uzlaşmazlık olursa ve uzlaşma sağlanamazsa arabulucu bunu rapor tutarak yargıya bildirir.
 • Arabulucu ile çözülemediğinde ardık meslek mahkemesine intikal eder.

Kıdem tazminatı alabilir yazısı dilekçe örneği

Bu ova Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınır. Size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek başvuruda bulunabilir ve bu yazıyı alabilirsiniz. Bu yazıyı alabilmenizi ilk sigorta başlangıç tarihine göre ıslak şartı dışında emeklilik için lüzumlu olan prim günü ve sigortalılık zamanı şartını yerine getirmiş olmanız gerekiyor.

Genelde tazminat alabilir yazısı 3600 gün için tanımlanır lakin dediğim bu gibi Şayet sigorta zamanı ve prim günü şartını yerine getirdiyseniz bu yazıyı alabilirsiniz. 3600 günden tazminat alabilir yazısı için de sigorta ilk giriş tarihinizin 08.09.1999 zamanından evvelinde olması ve sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde en az 3600 gündelik hizmeti tamamlamış olmanız gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kıdem tazminatı almak için kıdem tazminatı dilekçe örneğiniz şu biçimde olabilir;

 • ……………Sosyal Güvenlik Merkezine
 • İşyerine verilmek üzere tarafıma kıdem tazminatı alabilir yazısının verilmesi hususunu arz ederim. 

3600 gün tazminat dilekçesi örneği

Eğer 08.09.1999 tarihsel ve ya bundan öncesinde herhangi 1 kapsamda sigortanız var ise ve toplamda en az 3600 günü tamamladıysanız SGK’dan ova alarak işyerine verebilir ve emeklilik gerekçesi ile işten çıkarak tazminat hakkı elde edebilirsiniz. üst kısımda verilen örnek dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak ova alabilirsiniz.

Kıdem tazminatı avansı nasıl alınır ?

Yargıtay kararlarına göre çalışırken işçiye tazminat ismi altında yapılan ödemeler tazminat şekilde nitelendirilemiyor. Bu ödemelerin avans şekilde nitelendirilmesi gerektiği kanaati var. İşte çalışırken işçiye yapılan tazminat ödemesi kıdem tazminatı avansı şekilde nitelendirilir. İşveren ödediği bu avansı daha sonrasında toplu şekilde işçinin kıdem tazminatı hakkından kesme hakkına sahip oluyor.

Kıdem tazminatı nereden alınır ?

Kıdem tazminatını işveren öder. Kıdem tazminatı alabilmek için koşulları sağlamaktadır olmanıza karşın işveren tazminatınızı ödeyemezse arabuluculuk bürosuna başvurmanız gerekiyor.

Kıdem tazminatı alma süresi

Kıdem tazminatında süreç aşımı zamanı 10 yıldır. 2021 yılında işten ayrıldınız diyelim. İşveren tazminatınızı ödemedi. 2029 yılına kadar tazminat için adli birime müracaat hakkınız var.

Kıdem tazminatı bordrosu örneği

Sgk tazminat alma koşullarını sağlayanlar ve ödeme yapılanlar için düzenlenecek kıdem tazminatı bordrosunun 1 örneği alt taraftaki gibidir;

kıdem tazminatı bordro örneği

İşverene noterden ihtarname örneği 2021

İşçinin tazminat ödemelerinin, maaşın geç ödenmesi v.s. bunun gibi alacakların geç ödenmesi şeklinde noter aracılığı ile işverene gönderilecek ihtarname örneği alt taraftaki gibidir;

işçi ihtarname örneği

Kıdem tazminatı belirsiz alacak davası

Bu dava çeşiti Yasa Mahkemeleri Kanunu ile getirilmiştir. Şayet alacak miktarı belirlenemiyorsa bu dava açılır. Tabi dava açılırken eskiden bulunduğu bu gibi direkt yargıya müracaat yapılamıyor. Öncelikle arabulucuya müracaat yapılması şarttır. Arabulucu alacak hususunda 1 netlik kazandırmaz ise bu durumu rapor eder ve bu durumdan sonrasında bundan böyle belirsiz alacak davası açılabilir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar