İşyerinde Evlilik Parası Ne Kadar 2021 ?

İşyerinde evlilik parası ne kadar ? Çalışırken evlenmiş bayan çalışanlara ödenen en ciddi yardımlardan biri de evlilik tazminatıdır. İşyerinde evlilik parası şekilde da tanımlanan bu yardımdan yararlanabilmek tabi ki kanunen göze çarpan şartlara bağlanmıştır.

Bu paylaşımımızda işyerinden nikah parası nasıl alınır, nikah parası nasıl hesaplanır, nikah parası ne kadar ve özel piyasa evlilik parası ne kadar bunun gibi konu meselesinde yoğun sorulan soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Özel sektörde evlilik parası kuralları nelerdir ?

Normal şartlarda kendi merakı ile işten ayrılanlara tazminat ödenmemekte. Fakat bu durumun istisnalarından bir tanesi de evlilik sebebi ile işten ayrılanlara ödeniyor olması. Nikah parası işyerinden alabilmeniz  için;

  • Kıdem tazminatında aranan en az bir yıllık çalışmış olma şartını sağlamanız ve bununla birlikte kadın olmanız gerekiyor.
  • Ayrıca 4a eski adı ile sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde çalışıyor olmanız ve resmi nikahı çıkardığınız tarihten itibaren en geç bir yıl arasında işten çıkmanız gerekiyor.
  • Detaylı bilgi ve evlilik tazminatı almanın püf noktalarını öğrenmek ve evlilik tazminatı kurallarına göz tayin etmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Bu yardımı adalet edebilmeniz için yukarıdaki kurallar yeterli olacaktır. Peki tazminat hakkından yararlanabilmek için nasıl 1 yol izlenmeli.

İşyeri nikah parası başvurusu ne süreç düzenlenmektedir ?

Yukarıda da belirttiğim bunun gibi resmi nikah zamanından itibaren en geç bir yılı tamamlamadan işyerinize işten çıkış talebinizi iletmeniz gerekiyor. Tabi bunu yaparken ihbar sürelerine de uymanız lazım. Örneğin işyerinde üç yıldan fazla çalıştıysanız en geç sekiz hafta evvelinde işverene çıkacağınız tarihsel bildirmeniz gerekiyor.  Sosyal güvenlik kurumu evlilik parası Öbür ismi ile evlilik tazminatı alarak işten çıkabilmek için çalışma süresine göre evvelden müracaat yapmanız gereken tarihler şu şekildedir;

  • Çalışma süreniz 1,5 yıldan az ise en geç dört hafta önce,
  • 1,5-3 yıl arasında ise en az 6 hafta önce,
  • 3 yıldan fazla ise en az sekiz hafta evvelinde müracaat yapmanız gerekiyor.

Evlilik tazminatı dilekçe örneği 2021

İşvereninize vereceğiniz dilekçe örneği alt taraftaki bunun gibi olabilir;

  • 01 Ocak 2015 zamanından buyana işyerinizde çalışmaktayım. Resmi nikahımı 16  Eylül 2021 tarihinde çıkardım ve 1475 Sayılı Kanunun 14. maddesine istinaden kıdem tazminatının ödenmesini rica eder, 31 Aralık 2021 tarihinde işten çıkacağımı bildirmek isterim.
  • Gereğini arz ederim. 

Özel sektörde evlilik parası 2021

Ödenecek tazminat tutarı son brüt ücretiniz esas alınarak hesaplanır. Çalıştığınız her 1 yıl için ödenecek tazminat tutarı son brüt kazancınız üstünden hesaplanır ve yekün brüt üstünden %07,59 oranında damga vergisi kesilerek alacağınız net tazminat tutarı hesaplanır.

Yazı altındaki yorum bölümünden son brüt kazancınızı ve işyerindeki yekün çalışma sürenizi yazarsanız ne kadar tazminat alabileceğinizi hesaplayabiliriz. Dilerseniz sayfamızı ziyaret ederek program aracılığı ile kendiniz de evlilik parası hesaplaması yapabilirsiniz.

Evlilik parası ne kadar 2021

2021 yılı arasında evlenerek işten çıkan hanım çalışanlara çalıştıkları her yıl için ödenecek net tazminat tutarı 3550 TL olacaktır. Bunun dışında evlilikten ötürü yapılan Öbür bütün yardımlara, çalışan bayanın nikah parası alma şartlarına, nikah parası hesaplamasına ve tutarlarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İşyeri evlilik yardımı 2021

Bazı istisnadi durumlar ve bazı işletmelerin kendi özel uygulamaları haricinde evlilik yapan kadınlara işyerleri aracılığı ile evlilik yardımı ödenmesine ilişkili olarak kanuni 1 güncelleme yok. Fakat bazı kuruluşlar anlamında evlenenlere yardım yapılabilmekte.

Erkeklere nikah parası ödenir mi ?

Konu meselesi için çok sorulan sorulardan biri de erkeklere nikah için nakit ödeniyor mu sorusu olabilmektedir. Baylar evlilik tazminatından yararlanamamakta. Yalnızca hanım çalışanlar yararlanabilmekte. Fakat çalışılan işletme düğün parası, evlilik yardımı bu gibi ödemeler yapabilmekte. Kanunlara göre mecbur 1 uygulama değil tabi. İşverenlerin kendi aldığı karar doğrultusunda bazı işyerlerinde erkeklere de ödeme yapılabilmekte.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar