İşten Çıkış Kodumu Nasıl Öğrenebilirim ?

İşten çıkış kodumu nasıl öğrenebilirim ? İşten çıkan çalışanların en aşırı sordukları soruların başında gelir. İşten ayrılan çalışanlar için işten çıkış zamanından itibaren 10 gün arasında işveren aracılığı ile elektronik ortamda işten çıkış belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilmesi gerekmektedir.

Tabi çalışanlar için işten ayrılış belgesindeki işten çıkış kodları bilhassa işsizlik maaşı ve kıdem tazminatı almada ciddiyet arz ettiğinden çalışanlar bize sıklıkla işten çıkış belgesi örneğini nasıl alabilirim,  işten ayrılış bildirgesi nereden alınır bunun gibi soruları yönlendiriyorlar. Biz de işten çıkış bildirgesi nereden alınır ve sgk çıkış belgesi nedeni nasıl öğrenilir meselesi için bu yazıyı yazma gereği duyduk.

Sgk işten çıkış bildirgesi nedir ?

Sgk işten ayrılış bildirgesi işten çıkan çalışanın çıkış tarihinin elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesini veren belgedir. İşçi çıkış bildirgesinde işveren ve işçi kimlik bilgileri, işçinin sgk işten ayriliş nedeni, son iki aya ait prime esas yatırım ve gün ayrıntıları bunun gibi bilgiler yer alır. Bu doküman çalışanlar sebebiyle aylık prim ve hizmet belgesi ile karıştırılmaktadır. Aylık prim ve hizmet belgesi ile çıkış bildirgesi birbirinden farklıdır.

İşten çıkış belgesi örneği

İşten ayrılış bildirgesi örneği alt taraftaki gibidir;

sgk işten çıkış bildirgesi örneği

Sgk işten ayrılış kodları

Her 1 işten çıkış nedeni için Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında belirlenen 1 işten çıkış kodu olmaktadır. Güncel işten çıkış nedenleri tablosu ve bildirgeler meselesinde daha fazla detay için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşten çıkış kodunu nasıl öğrenebilirim ?

Gelelim işten çıkışımı nasıl öğrenebilirim, işten çıkış belgesi nereden alınır sorularının cevaplarına. Çalışan şekilde işten çıkış belgesini elektronik ortamda ya da e devlet sistemi üstünden görüntüleyebileceğiniz 1 uygulama bulunmuyor. Okuyucularımız meslek çıkış bildirgesi e devlet sisteminden nasıl görüntülenir diye bize sorsa da sosyal güvenlik kurumu işten ayrılma belgesinin e devlet sisteminden alınamayacağını belirtmek isteriz.

Sgk çıkış bildirgesindeki işten ayrılma kodunu/nedenini öğrenebilmeniz için herşeyden önce sosyal güvenlik kurumu çıkış bildirgesini temin etmeniz gerekiyor. İşten ayrılma bildirgesini işvereninizden ya da herhangi 1 Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilirsiniz. Onun haricinde sigortalı işten çıkış bildirgesini alabileceğiniz 1 uygulama henüz hizmete açılmış değil.

Aslında işveren tarafından işten ayrılış bildirgesi düzenlendiğinde 1 nüshasının imzalanarak çalışana verilmesi gerekebilir. Lakin çoğu işveren bu uygulamaya uymamaktadır. Dolayısıyla çalışanlar da işten ayrılış nedeninin ne şekilde verildiğini bilememektedir.

Sgk çıkış kodu nereden öğrenilir ?

İşten çıkış görüntülemesi yapılabilen ve çıkış kodunu görebileceğiniz 1 uygulama bulunmaz. İşverenler işten çıkış uygulaması üstünden sosyal güvenlik kurumu e beyanname kullanıcı detayları ile giriş yaparak sorgulama yapabilir. Bununla beraber çalışanlar en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek işten çıkış nedenlerini öğrenebilir.

E devlet işten çıkış kodu sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

E devlet sisteminde işten ayrılış bildirgeleri görüntülenemez. Lakin aylık prim ve hizmet belgesi ile işten çıkış bildirgesindeki kod tıpkı olmak durumunda olduğundan aylık prim hizmet belgesi verildikten sonrasında e devlet sisteminde SGK- SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmından işten çıkış sorgulaması yaparak çıkış kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Sigorta çıkışım oluşturulmuş mı nasıl öğrenirim ?

En yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek ya da 170 numaralı telefonu arama yaparak öğrenebilirsiniz. İşten çıkış bildirgesi vermek için işverenin 10 gündelik zamanı olduğunu unutmamak gerek.

Hatalı işten ayrılış bildirgesi nasıl düzeltilir ?

Bazı durumlarda çalışanın işten çıkış nedeni hatalı girilmiş olabiliyor. Daha evvelinde de belirttiğimiz benzeri bilhassa işsizlik maaşı için sgk çikiş kodlari ciddiyet arz ettiğinden düzeltilmesi gerekmektedir. Sosyal güvenlik kurumu çıkış kodları fakat işveren anlamında ya da işverenin ilgiyi üzerine SGK nedeni ile düzeltilir.

İşten çıkan çalışanların sgk işten ayrılış kodları işten çıkış zamanından itibaren 10 gün arasında elektronik ortamda işveren anlamında düzeltilebilir. Şayet işten çıkış zamanından itibaren 10 günlük olarak vakit geçtiyse işveren dilekçe ile SGK’ya müracaat yaparak işten çıkış bildirgesindeki işten ayrılış nedeninin düzeltilmesini rica edebilir.

İşten çıkış kodu düzeltme dilekçesi

İşten çıkış zamanından sonrasında 10 gündelik vakit tamamlandı ise işveren elektronik ortamda düzeltme yapamaz ve dilekçe ile bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yapması gerekir. Zaten işten ayrılış nedeni güncellenemiyor. Eski beyanname iptal edilerek yeni kodla tekrar giriş organize edilmektedir. Dilekçe alt taraftaki bunun gibi olabilmekte ve işveren aracılığı ile verilmesi gerekir.

  • …………… Sosyal Güvenlik Merkezine
  • Müdürlüğünüzde ………………. sicil numaralı dosyada işlem görmekteyiz. …./…./…… tarihinde meslek çıkışını verdiğimiz çalışanımızın işten ayrılış kodunun “……” kodu ile düzenlenmesi hususunu arz ederiz. 

İşten çıkış bildirgesi iptali cezası

Kanuni süresinde verilen sigortalı işten ayrılış bildirgesinin 10 gün içerisinde iptal edilmesi ya da işten çıkış sebebinin güncellenmesinde idari nakit cezasına tabi değildir. 10 günlük olarak vakit geçtikten sonrasında işveren dilekçe ile düzenleme rica etse dahi işten çıkış bildirgesi düzeltme cezası uygulanmaz.

İşten çıkış belgeleri ile ilgili merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar