İşten Çıkış Bildirgesi Aynı Gün Verilir mi ?

İşten çıkış bildirgesi tıpkı gün verilmektedir mi ? İşten çıkış bildirgesi hem işten çıkan çalışanlar hem de işçinin çıkışını sağlayan işveren için büyük ciddiyet arz etmektedir. Özellikle işçilerin işten çıktıktan sonrasında tazminat ve işsizlik maaşı boyutunda işten çıkış en ciddi unsurdur.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilen bütün bildirgelerde bulunduğu benzeri işten ayrılışlarda da veriliş zamanı kanunen belirlenmiştir. Bu paylaşımımızda ise işverenler nedeniyle bize en çok aşırı sorulan sosyal güvenlik kurumu işten çıkış belgesi tıpkı gün verilmektedir mi ve çıkış bildirgesi son veriliş tarihsel ne süreç konularında bilgi vermeye çalışacağız.

İşten çıkış bildirgesi kaç gün içerisinde verilmektedir ?

Öncelikle işten ayrılış kaç gün bünyesinde bildirilir  sorusu ile yazıya başlayalım. İşten ayrılan 1 çalışan için işveren nedeniyle elektronik ortamda işten ayrılış bildirgesinin işten çıkış zamanını takip eden 10’uncu güne kadar verilmesi gerekebilir. 10 günlük olarak vakit hesabını meslek çıkış zamanından sonraki günden başlayarak hesaplamanız gerekiyor. Yani 20 Şubat 2019 tarihinde işten çıkan 1 çalışan için 10 günlük olarak süreyi 21 Şubat 2019 tarihsel tarafından hesaplamaya başlamanız gerekiyor. Dolayısıyla bu sigortalı için işveren anlamında sosyal güvenlik kurumu çıkış belgesinin son veriliş tarihsel 02 Mart 2019 olacaktır.

10 gün geriye dönük işçi çıkışı hesaplaması nasıl düzenlenmektedir ?

Hesaplama çıkış zamanından sonraki günden başlanarak düzenlenmektedir. Çıkış tarihsel hesaba dahil edilmez ve normal gün şekilde hesaplama yapılması gerekir. İş günü biçiminde değil yani. İşten çıkış zamanından sonrasında parmak hesabı 10 gün sayın ve 10’uncu günün sonu saat 23.59’a kadar elektronik ortamda verilmesi gerekir.

İşten çıkış günü çalışılmış sayılır mı ?

İşten çıkış günü istisnai durumlar dışında sigortalı çalışmış şekilde kabul edilir ve çıkış günü için de işveren sebebi ile hizmet bildirilir. Lakin örnek olarak devamsızlık nedeni ile çıkış verilen  durumlarda çıkış günü için işveren anlamında hizmet bildirilmez ve noksan günle bildirim yapılır.

İşten çıkış tıpkı gün verilmekte mi ?

Gelelim asıl konumuz olan tıpkı gün işten çıkış yapılıyor mı sorusunun cevabına. İşten ayrılış bildirgesini işçinin çıktığı gün verebilirsiniz. Kanunen mani 1 vaziyet yoktur. Yani meslek çıkış bildirgesinde her ne kadar 10 günlük olarak vakit hesabı meslek çıkış zamanından sonraki günden itibaren yapılmaya başlansa da tıpkı gün sosyal güvenlik kurumu işten ayrılış bildirgesini elektronik ortamda vermekte kanunlara göre 1 sakınca bulunmamakta.

İşten ayrılış bildirgesi nereden alınır ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere online şekilde e devlet sisteminden ya da diğeri 1 platform üstünden alınamamakta. Ya işverenizden alacaksınız ya da herhangi 1 SGK’ya kimliğiniz ile uğrayarak almanız gerekiyor.

İşten çıktıktan sonrasında Sgk’ya bildirmek gerekir mi ?

Çalışan şekilde bildirim yapılması gerekmez. Zaten işveren de üst kısımda belirtildiği üzere bildirimi yapmak durumundadır. Lakin bazı durumlarda siz işten ayrılmış olmanıza karşın işveren çıkışı yapmayabiliyor. Şayet böyle 1 vaziyet var ise işverenin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile müracaat yapmanızı öneririz.

İşten ayrılış bildirgesi geç eda cezası ne kadar ?

Sgk işten çıkış bildirgesini kanuna göre belirlenen vakit içerisinde vermediğiniz takdirde geç verilen her 1 beyanname için sigortalı başına fiil tarihinde geçerli brüt asgari ücretin 1/10’u tutarında idari nakit cezası uygulanır.

İşten çıkış bildirgesi iptali cezası var mı ?

İptal işlemi için ceza uygulanmaz. İşten çıkışın iptali çıkış zamanından itibaren 10 gündelik vakit içerisinde işveren sebebiyle elektronik ortamda işveren vasıtasıyla yapılabilir. 10 günlük olarak vakit dolduktan sonrasında ise iptali için geçerli 1 gerekçe ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe yazılması gerekmektedir.

İşten çıkış kodumu nasıl öğrenebilirim ?

Malumunuz her 1 işten çıkış sebebi SGK’ya işten ayrılış kodları ile bildirilmekte. Çalışanlar açısından bu kodlar ciddiyet arz ettiğinden işten çıkışımı nasıl öğrenebilirim sorusunu da bize sık şekilde sormaktalar. İşçi çıkış bildirgesinin hangi nedenle ya da kodla verildiğini öğrenmek için maalesef online şekilde sorgulama yapabileceğiniz 1 uygulama bulunmamakta.

İşten çıkışınız verildikten sonrasında işten ayrılış formu örneğinin 1 suretinin işveren sebebi ile size verilmesi gerekiyor. Şayet işveren işten çıkış bildirgesi örneğinin 1 suretini size vermezse herhangi 1 Sosyal Güvenlik Merkezi’nden sosyal güvenlik kurumu çıkış bildirgesini alabilirsiniz. İşten çıkış kodunuzu nasıl öğrenebileceğiniz meselesi için ayrıntılar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşten ayrılış bildiriminiz iptal edilmiştir ne demek ?

Bazen işvereniniz sebebiyle elektronik ortamda girilen sosyal güvenlik kurumu işten ayriliş bildirgesi işveren aracılığıyla ayrıcalıklı sebepler ile iptal edilebilmektedir. Şayet sizin SGK sms sistemine cep telefonu numaranız kayıtlı ise sosyal güvenlik kurumu işten ayrılma iptali ile ilgili yapılan bu işlem size bildirim şekilde gelebilir. İşten çıkışınızın gerçekten yapılıp yapılmadığı teyidi meselesi için işvereniniz ile iletişime geçmeniz bu halde sıhhatli olacaktır.

  • Sms sistemine kayıt olmak, çıkmak ya da numaranızı güncellemek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • SGK işten çıkış işlemleri, Sosyal güvenlik kurumu işçi çıkış konusu meselesi için sizden gelen sorular ve cevapları ile konu konusu için bütün ayrıntıları sayfamızda bulabilirsiniz.

4a kapsamına ait işin sonlanması aracılığıyla işten ayrılış bildiriminiz ne demek ?

Eğer sosyal güvenlik kurumu sms sistemine kayıtlı iseniz işveren aracılığıyla yapılan çıkışınız yani sosyal güvenlik kurumu çıkış bildiriminiz sms ile size gelebilir. Bu sms işvereninizin meslek çıkışınızı yaptığı manasına gelir. Okuyucularımız anlamında sorulan 4-a kapsamına ait işin sonlanması ne demek sorusunun cevabı da budur.

İmza atmadan işten çıkış olur mu ?

Normal şartlarda işveren anlamında işçiye ibraname ve diğeri lüzumlu belgelerin imzalatılarak çıkış işlemlerinin yapılması gerekebilir. Fakat istisnai durumlarda işveren tutanak tutarak işçinin imzasına gerek kalmadan çıkış yapabilir. Örneğin;

  • İşe gelmeme yani devamsızlık,
  • İşyerinde ahlak ve iyiniyet şartlarına aykırı davranışlar,
  • Hükümlülük ya da tutukluluk halleri imza atılmasına gerek olmaksızın çıkış yapılabilecek haller şekilde belirtilebilir.

İşten ayrılış bildirgesi hakkındaki merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar