İşten Ayrıldıktan Sonra Sigorta ve Sağlıktan Yararlanma Süresi 2021

İşten ayrıldıktan sonrasında sigorta ve sağlıktan yararlanma süresi çalışanlar ve aileleri açısından büyük ciddiyet arz etmektedir. İşten çıktıktan sonrasında sigorta işten çıkış zamanından evvelinde ödenen prim gün sayısına göre belirli 1 vakit daha devam etmekte. Bu süreden sonrasında ise Şayet insanın bakmakla yükümlü şekilde sigortası yok ise bir takım hükümleri uyması gerekmekte.

Bu paylaşımımızda işten çıkınca sigorta ne kadar devam eder , işten çıktıktan sonrasında sosyal güvenlik kurumu ne kadar geçerli  benzeri sigorta çıkışından sonrasında sağlıktan yararlanma zamanı ve Sosyal güvenlik kurumu çıkışından sonrasında sağlıktan yararlanma  zamanı sonra yapılması gereken işlemler meselesinde bütün detayları bulabilirsiniz.

İşten çıktıktan sonrasında Sgk’ya bildirmek gerekir mi ?

İşten çıkan çalışan için işten çıkış tarihsel ve nedenini gösterir işten ayrılış bildirgesi zaten işverenler anlamında elektronik ortamda ve mecbur şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmekte. Normal şartlarda çalışan aracılığıyla bunun Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi mecbur değil. Lakin aktif vergi, ziraat, kuruluş ortaklığı kaydı benzeri kaydı olanlar yani işten çıkış zamanından sonraki gün itibarı ile bağkurlu olması gerekenlerin bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Merkezi’ne bildirmeleri yararlı olacaktır.

Çoğu halde SGK sistemi işten çıkışı otomatik şekilde görür ve sonraki gün bağkuru başlatır. Başvuruya gerek kalmaz lakin bazan işten çıkış olsa dahi Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu başlatılmaz. Bu halde sonradan mağduriyetler ile karşılaşmamak adına SGK’ya bildirmek faydalı olacaktır.

İşten çıktıktan sonrasında sigortadan yararlanma zamanı 2021

Sigortalı çalışırken işten çıktıktan sonrasında sağlıktan yararlanma zamanı çalışma süresine göre farklılık gösterir. Sigortalı çalışanın işten ayrıldıktan sonrasında sağlıktan yararlanma zamanı işten çıkış zamanından önceki gün sayısına göre alt taraftaki benzeri olacaktır;

  • Eğer işten çıkış zamanından önceki son bir yıl arasında en az 90 gün sigorta priminiz var ise işten çıkışta sağlıktan yararlanma zamanı 99 gün daha devam eder.
  • İşten çıkış zamanından önceki son bir sene içerisinde Şayet yekün prim gün sayısı 90’dan az 30’dan fazla ise sigorta çıkışı yapıldıktan sonrasında sağlıktan yararlanma zamanı dokuz gün olur.
  • 30’dan az ise işten çıkıştan sonrasında sağlıktan yararlanma hakkı kapanır.

İşten ayrıldıktan sonrasında gelir testi gerekir mi ?

Yukarıda belirtilen işten çıktıktan sonrasında hastaneden yararlanma süresinden sonrasında Şayet bakmakla yükümlü olunan şahıs şekilde anne, baba, eş ya da küçükler üstünden aktif sosyal güvenceniz olmadan genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekiyor. Zaten sosyal sigortalar kurumu çıkışı yapıldıktan sonrasında sağlıktan yararlanma zamanı dolduktan sonrasında siz müracaat yapmasanız dahi GSS zorunludur ve güvencenizin bitiş tarihsel nedeniyle otomatik şekilde SGK sebebi ile başlatılır.

Genel sağlık sigortasını başlatmak için gelir testi mecbur değildir. Güvenceniz sona erdiğinde kimliğiniz ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yaparak genel sağlık sigortanızı aylık brüt asgari ücretin %3’ü tutarında prim ödeyerek başlatabilirsiniz.

Eğer ben prim ödeyemem , bana ağır gelir,  sağlıktan parasız yararlanmak istiyorum diyorsanız bu halde işten çıkış sonrası sigorta zamanı bittikten sonrasında gelir testine başvurabilirsiniz. Gelir testi başvurusu sonucunca Şayet hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenirse yeşil kartlı şekilde sigortanız açılır ve sağlıktan parasız şekilde ve aylık prim ödemeden yararlanırsınız. Yeşil kart başvurusunda izlenecek yol ve yeşil kart nasıl alınır bilgileri için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşten çıktıktan sonrasında gss ne süreç başlar ?

İşten çıkıp üst kısımda belirtilen süreler kadar sağlıktan yararlandıktan sonrasında yani sağlıktan yararlanma zamanı sona erdikten sonrasında genel sağlık sigortasına geçişiniz yapılıyor. Genel sağlık sigortasında üst kısımda da belirttiğimiz bunun gibi 2 ayrı sistem varolan. Birincisi 60g dediğimiz ve aylık prim ödenerek sağlıktan yararlanılan sistem öbür de prim ödemeden bedava şekilde sağlıktan yararlanılan yeşil kart sistemi. Yeşil kartta özel hastanelerde muayene olamayacağınızı hatırlatmak isteriz. Güncel gss prim tutarları için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşten ayrıldım babamın sigortasından yararlanabilir miyim ?

İşten ayrılıp işten çıkış zamanından sonrasında sağlıktan yararlanma zamanı olan süreye kadar sağlıktan yararlandıktan sonrasında Şayet lüzumlu kurallar sağlanıyorsa anne ya da babanızın sigortasından yararlanabilirsiniz. Şayet kurallar sağlanıyorsa çoğu halde sistem otomatik şekilde anne ya da peder üstünden sağlığı devam ettirmekte.

İşten çıktıktan sonrasında babadan yararlanma

Yukarıda Kanunen belirtilen Sosyal güvenlik kurumu çıkış yapıldıktan sonrasında sağlıktan yararlanma zamanı dolduktan sonrasında Şayet koşulları sağlıyorsanız anne ya da babanız üstünden sağlıktan yararlanmaya devam edersiniz.

  • Eğer evvelden anne ya da babanız üstünden sağlık güvenceniz kayıtlı ise işten çıkınca sigortadan yararlanma zamanı dolduktan sonrasında otomatik şekilde yararlanmaya başlarsınız. E-devlette T.C. ve e-devlet şifrenizle sayfasından kontrol etmenizi öneririz. Buradan yapılan sorgulama sonucu ” Müstehaktır” yazıyorsa mesele yoktur sağlık açık manasına gelir.
  • Eğer bundan önce kayıtlı güvence olmadan bu halde işten çıkınca sigortalı babadan yararlanma kaydını açtırmak için en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne Sağlık Yardımı Beyan ve Taahhüt Belgesi ile başvurmanız gerekiyor.
  • Eğer anne ya da babanızdan yararlanma hakkınız olmadan işten çıkınca sağlık sigortası genel sağlık sigortası kapsam gereğinde başlatılır.
  • Genel sağlık sigortası başvurusu yapmak, güncel prim tutarlarını öğrenmek ve daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar