İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilmek İçin 5510 Sayılı Yasanın Aradığı Asgari Yaş Kaçtır ?

İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için 5510 sayılı yasanın aradığı asgari ıslak kaçtır ? İsteğe bağlı sigortalı şekilde prim ödemesi yapabilmek için aranan şartlardan biri de ıslak şartıdır. Bu paylaşımımızda isteğe bağlı sigorta şartları, aranan ıslak kriteri, müracaat ve ödeme işlemleri ile isteğe bağlı sigorta primi ne kadar bunun gibi konularda aradığınız bütün soruların yanıtını bulabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta ne demek ?

İsteğe bağlı sigortalılık insanların herhangi 1 işte çalışmadan, kayıt şartı aranmadan dışarıdan nakit ödeyerek emekli olmasına imkan veren sigorta koludur. İsteğe bağlı sosyal sigortalar kurumu ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde ödenebilmektedir.

İsteğe bağlı sigortalı olma kuralları nelerdir ?

Genel şekilde bütün isteğe bağlı sigorta sosyal güvenlik kurumu sigorta kollarında aranan temel kurallar aşağıda verilmiştir. İsteğe bağlı sigorta primleri kapsam gereğinde prim ödemesi yapmak için gereken asgari ıslak şartı 18’dir. diğeri isteğe bağlı sigortalılık koşulları şunlardır;

 • Türkiye’de ikamet ediyor olmak,
 • Türk vatandaşı olmak,
 • En az 18 yaşını tamamlamış olmak,
 • Esnaf, tarım, firma ortaklığı bunun gibi kayıtları olmamak.

İsteğe bağlı sigorta başvurusu nasıl düzenlenmektedir ?

İsteğe bağlı sigorta primi ödemesi yapmak için müracaat için;

 • Hangi sigorta kolunda prim ödeyecekseniz onunla ilgili dışarıdan sigorta ödeme müracaat formunu eksiksiz doldurmanız,
 • İsteğe bağlı sigorta prim ödeme müracaat formunu elden ya da posta/kargo yolu ile ikamet şekilde bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne göndermeniz gerekmektedir.

Tüm isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ve sosyal sigortalar kurumu prim ödemesi sigorta kolları için müracaat formu, istenen evraklar ve başvuruda izlemeniz gereken yol özetleyecek şekilde isteğe bağlı sigorta nasıl yapılır  konusu için detaylı bilgiye sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta primi nasıl hesaplanır ?

Aylık şekilde ödenecek en düşük isteğe bağlı sigorta ücreti brüt asgari ücrete göre hesaplanır. İsteğe bağlı sigortalılık prim oranı ve isteğe bağlı sigorta primi hesaplaması alt taraftaki gibidir;

 • Aylık en düşük isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi brüt asgari ücretin %32’si en yüksek ise bunun 7,5 katıdır.
 • Ek beş tarım sigortası için ödenecek en düşük sigorta primi 2020 yılı için brüt asgari ücretin 27 günlük olarak tutarının %34,5’i, 2021’de 28 gündelik kısmının %34,5’i, 2022’de 29 günlük olarak kısmının %34,5’i, 2023’de ise 30 gündelik kısmının %34,5’i olacaktır. En yüksek ise bunun 7,5 sert olacaktır.
 • Ev hanımı sigortasında ödenecek aylık en düşük prim 2020 yılı için brüt asgari ücretin 27 günlük olarak tutarının %32’si, 2021’de 28 gündelik kısmının %32’si,  2022’de 29 günlük olarak kısmının %32’si,  2023’de ise 30 gündelik kısmının %32’si olacaktır. En yüksek ise bunun 7,5 sert olacaktır.

Asgari ücret üstünden güncel prim tutarlarına  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta ne kadar maaş alır ?

Alınacak emekli maaşı tutarı isteğe bağlı prim ödenen sigorta koluna ve geçmiş prime esas kazançlarına göre herkes için farklılık göstermekte. 2021 yılı için en düşük isteğe bağlı emekli maaşları 1500 TL olmuştur. Güncel şekilde emekli olmanız şeklinde alabileceğiniz ortalama emekli maaşını hesaplamak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta ödemesi nasıl yapılıyor ?

İsteğe sigorta yatırma işlemleri bütün sigorta kolları için T.C. kimlik sigortası ile yapılıyor. Ödeme işlemleri,

 • İsteğe bağlı bağ-kur ve ev hanımı sigortası için T.C. ile SGK ödemeleri-Bağkur prim menüsünden,
 • Ek5 tarım sigortası için de TC ile SGK Ödemeleri- Ek5/Ek6-Kısmi İBS-Toplululuk Sigortası menüsünden yapılmakta.

İsteğe bağlı sigorta kaç yılda emekli olunur ?

Peki isteğe bağlı sigorta kaç yıl ödenir ?  Bu sorunun cevabı prim ödenmeye başlanan tarihe göre farklılık gösterir. İlk şekilde 01 Mayıs 2008 tarihsel ve sonra herhangi 1 kapsamda ya da sigorta kolunda girişi olanların;

 • İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ve ev hanımı sigortasında tamamlaması gereken vakit 9000 gün, yaştan emeklilik için ise 5400 gündür.
 • Ek beş tarım sigortasında normal emeklilik için tamamlanması gereken vakit 7200 gün, yaştan ise 5400 gündür.

Emekliliğime ne kadar kaldı nasıl öğrenebilirim ?

İsteğe bağlı ya da herhangi 1 kapsamda emekli olacağınız tarih ilk başlangıç ve prim ödeme tarihine göre değişkenlik gösterir. Aranan prim gün sayısı, ıslak şartı ve sigortalılık zamanı şartlarının beraberinde sağlandığı tarihten itibaren emeklilik dilekçesi verilir.

Toplu nakit yatırarak emekli olmak mümkündür müdür ?

Herkesin en büyük hayallerinden birisidir isteğe bağlı emeklilik toplu ödeme :). Bazı istisna durumlar haricinde toplu prim ödeyerek emekli olmak maalesef olasıdır değildir. Geriye dönük sigorta ödemesi ile prim ödeyerek emekli olma durumları şu şekildedir;

 • SGK borçlanması yapılabilir. Doğum, askerlik ve yurtdışı borçlanması gibi.
 • Tarımsal kesintiye istinaden Şayet kayıt da var ise 01 ekim 2008 zamanından önceki kesintiler için geriye dönük Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu açılabilir.

Belirtilenlerin dışında sosyal güvenlik kurumu dışarıdan ödeme ile toplu borçlanma ve ya dışarıdan emeklilik imkanı bulunmamaktadır.

İsteğe bağlı sigorta sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Hem prim hem de tescil sorgulamasını e-devletten rahatça yapabilirsiniz. Borç ve tescil sorgulama menüleri aşağıda ayrı ayrı verilmiştir;

 • İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu sigortası ve ev hanımı prim borcu sorgulamasını buradan yapabilirsiniz ⇒ .
 • İsteğe bağlı 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ve ev hanımı isteğe bağlı tescil sorgulamasını buradan yapabilirsiniz ⇒ .
 • Ek beş tarım sigorta primi öğrenme  ve tescil sorgulamasını buradan yapabilirsiniz ⇒ .

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar