İsteğe Bağlı Sigorta Nedir, Nasıl Başvurulur ?

İsteğe bağlı sigorta dışarıdan prim ödemesi yolu ile şahısların çalışmadan prim ödeyebildikleri ve emeklilik ile Öbür hizmetlerden yararlanabilmesine imkan veren sigorta koludur. Sosyal Güvenlik Mevzuatımızın bize tanıdığı en güzel haklardan bir tanesi dışarıdan  ödeme yolu ile emekliliktir.

İsteğe bağlı kapsam gereğinde bağkur, sosyal sigortalar kurumu v.s. ayrı sigorta kollarında prim ödemesi yapabileceğiniz oldukça çok sigorta kolu bulunur. Biz bu paylaşımımızda konu meselesinde merak edilen bütün soruların yanıtını vermeye çalışacağız.

İsteğe bağlı sigorta kolları ve kuralları nelerdir ?

İsteğe bağlı dışarıdan sigorta ödemesi yapabileceğiniz sigorta kolları;

 • İsteğe bağlı ek beş tarım sigortası.
 • Ev hanımları için sigorta,
 • İsteğe bağlı 4b bağkur.

Şimdi bu sigorta kollarına kimlerin tabi olabileceği, lüzumlu koşullar ve nasıl müracaat yapılabileceği meselesinde ayrı başlıklarda bilgi verelim. Bütün bu sigorta kolları için güncel prim tutarlarını öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

1- ek beş tarım sigortası nedir, kuralları nelerdir ?

SSK kapsam gereğinde dışarıdan sigorta var mı sorusunun cevabı burada. Dışarıdan 4a sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde prim ödemesi yapabileceğiniz 1 sigorta koludur. ek beş 4a isteğe bağlı prim ödemesi yapabilmeniz için;

 • Tarımda ya da orman işlerinde gündelik, mevsimlik işlerde falan çalışıyor olmanız, çiftçi kaydı ile esnaflık ya da kuruluş ortaklığı kaydınızın olmaması gerekiyor.
 • Bu kapsamda ödenen sigorta primleri 4a eski adı ile sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde hizmet şekilde sayılır. Dolayısıyla emekli olma koşulları Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ve diğeri sigorta kollarına göre daha esnektir. Daha az prim günü ile emekli olunabilir.
 • Ek beş tarım sigortalısı olabilmek için ziraat, çiftçilik kaydı, vergi ya da firma ortaklığı benzeri kayıtların olmaması gerekiyor. Şayet bu koşullar sağlanıyorsa ikamet edilen yerdeki Ziraat Odası’ndan çiftçilik kaydı olmadığına dair evrak ile ek beş tarım sigortası müracaat formu il/ilçe tarım ve muhtara onaylatıldıktan sonrasında gene müracaat ikamet adresindeki Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılabiliyor.

2- Ev hanımları isteğe bağlı sigorta nedir, koşulları nelerdir ?

Bu sigorta şekli ev hanımlarının Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde isteğe bağlı şekilde prim ödeme imkanı veren 1 sigorta koludur. Bu kapsamda prim ödemesi yapabilmeniz için;

 • Evde süs eşyası, dantel v.s. yapıp kendi imkanlarınızla satış yapıyor olmanız, esnaflık vergi kaydı ya da çiftçilik kaydınızın olmaması gerekiyor.
 • Ayrıca bu dışarıdan aylık prim ödemesi bakımından en düşük ödemeyi yapabileceğiniz sigorta koludur.

Ev hanımları bu kapsamda bağkurlu şekilde aylık düşük tutarlarda prim ödemesi yaparak emekli olmakta. Bu kapsamda Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu açtırmak için herşeyden önce vergiden muaf olunduğuna dair yazının vergi dairesinden alınması ve sonra isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu müracaat formu ile ikametin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yapılması gerekebilir. Ev hanımları için isteğe bağlı güncel prim tutarları, başvuruda izlenecek yol ve lüzumlu evrakları temin etmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3- İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu nedir, koşulları nelerdir ?

Bağkur kapsam gereğinde isteğe bağlı şekilde prim ödemesi yapabileceğiniz sigorta koludur. ek beş ve ev hanımı sigorta koluna göre koşulları biraz daha hafiftir.

 • Vergi mükellefi ya da kuruluş ortağı olmamanız, çiftçilik kaydınızın olmaması isteğe bağlı bağkurlu olabilmeniz için yeterlidir.
 • Bu kapsamda prim ödemesi yapanlar en düşük şekilde brüt asgari ücretin %32’si oranında prim öderler. İsteğe bağlı şekilde prim ödemesi yapmak arzulayan herkes bu kapsamda ödeme yapabilir ve emeklilik şartları bağkura göre hesaplanır.

İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için 5510 sayılı yasanın aradığı asgari ıslak kaçtır?

18 yaşınızı tamamlamış olmanız gerekiyor. 18 yaşından çocuklar bu kapsamda sigortalı olamaz. Bu şartın birlikte bununla beraber Türkiye’de ikamet ediyor olmak ve çok fazla tabi şekilde Türk vatandaşı olmak gerekiyor. 18 ıslak altında ödenen  sigortalılık süreleri var ise bunlar emeklilikte hizmet şekilde sayılmaz ve ilk sigorta başlangıç tarihsel şekilde da 18 yaşın başladığı tarih esas alınır.

İsteğe bağlı sigorta başvurusu nasıl, nereye yapılıyor ?

Başvuru işlemi;

 • İkametinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat formu ile ya da e-devletten yapabilirsiniz. E-devletten müracaat için izlenecek yol konusu için bilgi paylaşımımızın devamında verilmiştir.
 • 4b formu, Bütün sigorta kolları için giriş bildirgesini buradan indirebilirsiniz⇒ 
 • Başvuru formunun ekine ise Ziraat Odalarında /İl ilçe müdürlüklerinde çiftçilik kaydınızın olmadığına dair evrak eklemeniz gerekiyor. Bununla birlikte Ek5 tarım sigortası için müracaat yapıyorsanız müracaat formunu muhtara da imzalatmanız gerekiyor.
 • Hemen müracaat yapmak ve başvuruda istenen evrakları öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Başvuruda istenen belgeler şunlardır;

 • İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu için müracaat formu. E-devletten müracaat yaparsanız herhangi 1 doküman vermeniz gerekmez.
 • Ev hanımı sigortası için müracaat formu, Vergi Dairesinden alınan ve gelir vergisinden muaflığı gösterir yazı.
 • Ek beş tarım sigortası için ise müracaat formu, Ziraat Odası kaydı olmadığına dair belge.

İsteğe bağlı sigorta başvurusu e-devletten nasıl yapılıyor ?

Dilerseniz isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu başvurusunu e devlet sisteminden pratik olarak yapabilirsiniz. e devlet sisteminden müracaat yapmak yeterli olmaktadır başvurudan sonrasında bununla birlikte sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe vermeniz gerekmez.

 • E-devlet üstünden isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu başvurusu için www.turkiye.gov.tr adresinden e devlete T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile giriş sağladıktan sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu-4B İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı menüsü aracılığı ile müracaat yapabilirsiniz.
 • Başvuru ekranına buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz ⇒ .

İsteğe bağlı sigorta başlangıcı hangi tarihtir ?

Ek beş tarım sigortası Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat tarihsel itibarı ile başlatılır. İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ile ev hanımları için isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ise başvurunuzu takip eden günden itibaren açılıyor.

İsteğe bağlı sigortalılık prim oranı kaçtır ?

Sigorta koluna göre oranlar ve  prime esas yatırım hesaplaması farklıdır.

 • İsteğe bağlı bağkurda brüt asgari ücretin %32’si oranında prim ödemesi yaparsınız.
 • Ev hanımları için isteğe bağlı bağkurda ise 2019 yılı için brüt asgari ücretin gündelik tutarının 26 ile çarpılması akibeti bulunan tutarın %32’si kadar prim ödemesi yaparsınız. Bu 26 gündelik hesaplama her yıl 1 puan arttırılacak ve 2023 yılında 30 günlük olarak miktar üstünden ödeme yapacaksınız. Yani 2020 yılında 27, 2021 yılında 28, 2022 yılında 29 ve 2023 yılında 30 günlük olarak miktar üstünden hesaplama yapılacak.
 • Ek5 tarım sigortada ise 2019 yılı için brüt asgari ücretin gündelik tutarının 26 ile çarpılması neticesi bulunan tutarın %34,5’i oranında prim ödemesi yapıyorsunuz. Bu 25 gündelik hesaplama her yıl 1 puan arttırılacak ve 2023 yılında 30 günlük olarak brüt asgari ücretin %34,5’i oranında prim ödemesi yapmanız gerekecek.

İsteğe bağlı sigortalılık kapsam gereğinde ödenen primler hangi sigorta kolu için dikkate alınmaz ?

Yukarıda belirtilen tüm  sigorta çeşitleri için ölüm sigortası, yaşlılık primi ve genel sağlık sigortası primleri dahildir. Yani tüm  sigorta kolları ile emeklilik, malulen emeklilik hakkından yararlanabilir bununla birlikte genel sağlık sigortası aktivasyonu alıp hastaneden yararlanabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen hiç 1 sigorta kolunda annelik ya da emzirme hakkından yararlanamazsınız. Yani bu sigorta türlerinden birisinde ödeme yapıyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu nedeniyle 1 defaya mahsus şekilde ödenen emzirme yardımından yararlanamaz, bununla birlikte bayan iseniz doğum bundan öncesi ve sonrası ödenen annelik meslek göremezlik parasından da yararlanamazsınız. İş kazası ve uğraş rahatsızlığı hükümleri ise yalnızca Ek5 tarım sigortası için uygulanır.

İsteğe bağlı sigorta iptali nasıl yapılıyor ?

Belirtilen bütün sigorta türlerini dilekçe ile iptal edebilirsiniz. Sigorta iptali için dilekçe örneği alt taraftaki bunun gibi olabilir.

 • ………….. Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Kurumunuzda ……………………………. sicil numarası ve …………….. T.C. numarası üzerinden  sigorta ödemesi yapmaktayım. ………………………………. gerekçesiyle …../…./20 tarihsel itibarıyla sigortamın durdurulmasını istiyorum.
 • Gereğini arz ederim. 

İsteğe bağlı sigorta kaç ay ödenmezse iptal olur ?

İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ve ev hamımları için sigorta kolunda borç 12 aydan fazla ödenmezse iptal edilir. Lakin ek beş tarım sigortasında borcun 12 aydan fazla ödenmemesi zorunda iptal söz konusu olmamaktadır.

İsteğe bağlı sigorta borcu silinir mi ?

İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcunuz 12 aydan fazla olursa otomatik şekilde silinir. Bununla birlikte ek beş tarım sigortası ve isteğe bağlı bağkurda dilekçe ile borçlarınızı sildirebilirsiniz. Dilekçede prim ödemenizin yettiği son tarih itibarı ile kapatılması biçiminde 1 beyan verirseniz ödemeniz kaç gündelik hizmete tekabül ediyorsa o hizmet kalır. Kalan hizmet ve borçlar ise silinir. Silinen bu dönemleri daha sonrasında hizmetten saydıramayacağınızı bilhassa belirtmek isterim.

İsteğe bağlı sigorta kaç yıl ödenir ?

Ek5 tarım sigortası emeklilik şartları Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde değerlendirilir. Dolayısıyla sskya göre emeklilik kurallarına bakmanız gerekir. İlk defa 2019 yılı ve sonra ek5 tarım sigortalısı olduysanız ve daha evvelinde herhangi 1 sigortanız yok ise bayansanız 7200 gün 58 yaş, erkekseniz de 60 ıslak 7200 günle emekli olabilirsiniz.

İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ve ev hanımları için sigorta çeşitleri ise Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hizmeti olduğundan emeklilik koşulları bağkura göre hesaplanır. Bağkurda ya da Öbür sigorta kollarında 1 girişiniz yok ise 2019 yılı ve sonra ilk defa bu sigorta kollarında prim ödemesi yapmaya başlarsanız erkekseniz 9000 gün 60 ıslak ile kadınsanız 9000 gün 58 ıslak ile emekli olursunuz.

İsteğe bağlı sigorta ödemesi nasıl, nereye organize edilmektedir ?

Ödeme işlemleri;

 • Herhangi 1 banka ve ya PTT şubesinden, ATM’lerden ya da mobil ve ya internet bankacılığından yapabilirsiniz.
 • Ek5 tarım sigortası ödemenizi T.C numaranız ile Ek5/Ek6/Kısmi İBS ve Topluluk sigorta ödemeleri menüsünden,
 • İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ve ev hanımları sigorta ödemesini de 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim menüsünden T.C. numaranız ile ödeyebilirsiniz. Her ayın  sigorta borç ödemesini yapmak için takip eden ayın sonuna kadar vaktiniz bulunmakta.

İsteğe bağlı sigorta avantajları nasıldır ?

Çalışmak durumunda olmaksızın isteğe bağlı prim ödemesi yaparak emekli olmanızı sağlar.  Normal sigortaya göre ödenecek aylık prim oranı biraz daha düşüktür. Emeklilik hakkı beraberinde bununla birlikte hem sigortalının kendisinin hem de ailesinin sağlıktan yararlanması hakkı tanınır.

İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ve ev hanımları sigortasında analık, hastalık primleri yatmadığından bu kapsamda herhangi 1 haktan yararlanamazlar. Fakat ek beş tarım sigortası ödeyenler meslek kazaları ve uğraş hastalıklarına karşı sigortalıdırlar.

İsteğe bağlı sigorta aile yardımı almaya mani mi?

Bu sigorta aile yardımına mani mi sorusunun cevabı her süreç muallakta kalmıştır. Onun için isteğe bağlı sigorta asgari geçim indirimi ve isteğe bağlı sigorta aile yararlanması konularındaki baş karışıklığına son yeri koymak istiyorum.

Eğer eşiniz ek beş tarım sigortası kapsam gereğinde prim öderse asgari geçim indirimi diğer ismi ile eş yardımından yararlanamazsınız. Lakin isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ve ya ev hanımları isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde prim ödemesi yaparsa eş yardımı almaya devam edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta borç sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

Borcunuzun ne kadar olduğunu ve tescil durumunuzu e devlet sisteminden kolayca öğrenebilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden e devlet sistemine T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile giriş yapın. Ardından;

 • Ek5 tarım sigorta borcu sorgulamak için Sosyal Güvenlik Kurumu-EK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç Dökümü menüsünden sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulamayı buradan yapabilirsiniz ⇒
 • 4/b isteğe bağlı lar ve ya ev hanımları isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcu sorgulaması için ise Sosyal Güvenlik Kurumu-4b borç durumu menüsünden sorgulayabilirsiniz. Sorgulamayı buradan yapabilirsiniz ⇒

İsteğe bağlı sigorta tescil sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Borç sorgulamasını üst kısımda verilen menülerden yapabilirsiniz. Şayet isteğe bağlı kapsam gereğinde ne kadar hizmetiniz olduğunu sorgulamak istiyorsanız e devlet sisteminde SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsü aracılığı ile pratik olarak sorgulama yapabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta sağlık hizmetlerinden yararlanma kuralları nelerdir ?

Sigortadan düzenli şekilde yararlanabilmeniz için prim borcunuzun 2 aydan fazla olmaması gerekiyor. Bununla birlikte herhangi 1 dışarıdan sigorta ödeme kolunda borç varken (buna GSS de dahil ) borcunuz varken terk edip başka 1 sigorta kolunda kolunda ödeme yapmaya başlamanız şeklinde önceki sigortanızın borcunu kapatmış olmanız gerekiyor. Ters durumda sağlık açılmaz.

İsteğe bağlı sigorta emeklilik kuralları nelerdir ?

Emeklilik için lüzumlu prim gün sayısı ve ıslak şartı giriş tarihine göre farklılık gösterir. İlk kere 01 Mayıs 2008 tarihsel ve ya sonra başlayan herkes için bütün sigorta kollarında koşullar aynıdır. Beyler ve kadınlar için bağkurda normal emeklilikte istenen prim gün şartı 9000 gün, istenen ıslak şartı ise beylerde 60, hanımlarda ise 58’dir. Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde da ıslak şartı tıpkı olmakla beraberinde aranan prim gün şartı 7200 ‘dür.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar