İsteğe Bağlı Emeklilik Nedir, Şartları Nelerdir ?

İsteğe bağlı emeklilik dışarıdan sigorta ödeme yolu ile prim ödeyerek emekli olabileceğiniz emeklilik türüdür. Bu kapsamda çalışmak durumunda yapılmaksızın dışarıdan prim ödeyerek ve hem de sskya göre daha düşük prim ödeyerek emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.

Bu paylaşımımızda isteğe bağlı sigorta ile emeklilik şartları, isteğe bağlı kapsam gereğinde kaç gün ve kaç yıl ile emekli olabileceğiniz ve konu meselesi için merak ettiğiniz bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Dışarıdan emeklilik nedir ?

Bir işyerinde sigorta çalışma şartı aranmadan isteğe bağlı şekilde dışarıdan prim ödemesi yolu ile elde edilen emeklilik dışarıdan emeklilik Öbür ismi ile isteğe bağlı emeklilik şekilde tanımlanır.

İsteğe bağlı sigorta kuralları nelerdir ?

İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Her 1 isteğe bağlı sigorta kolu için aranan koşullar farklıdır. Genel şekilde kuralları şu biçimde sıralayabiliriz;

  • Herhangi 1 kapsamda sigortalı olmamanız,
  • Aktif çiftçilik, vergi kaydı ve kuruluş ortaklığı kaydınızın olmaması,
  • Türkiye’de ikamet ediyor olmanız ve Türk vatandaşı olmanız gerekiyor.

İsteğe bağlı sigorta emeklilik koşulları nelerdir ?

İsteğe bağlı sigortada ilk kere 01.05.2008 zamanından sonrasında başlayanlardan;

  • Bağkur kapsam gereğinde olanlar erkek ise 9000 gün 60 yaş, hanım ise 9000 gün 58 ıslak ile normal emeklilik hakkı elde edebilmekte. Tıpkı tarih ya da sonra başlayanlar 5400 günden erkek ise 63, hanım ise 61 yaşında emeklilik hakkı elde edebilmekte.
  • Yine 01.05.2008 tarihsel ve ya sonra herhangi 1 kapsamda girişi olan ve isteğe bağlı sskdan devam edenlerden baylar 7200 gün 60 yaş, kadınlar ise 7200 gün ve 58 yaşla emeklilik hakkı elde edebilirler. 5400 günden kadınlar için ıslak şartı 61, baylar için ise 63 şekilde aranır.
  • 01.05.2008 zamanından evvelinde sigorta ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu başlangıcınız var ise emeklilik şartlarınız değişiklik gösterebilir. Bu tarihten evvelinde başlangıcınız var ise emeklilik tarihinizi öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta kaç yılda emekli olunur ?

Normal şartlarda ilk kere 01 Mayıs 2008 tarihsel ve ya sonra sigorta başlangıcı olanların yaştan emeklilik için tamamlamaları gereken en az gün sayısı 15 yıl yani 5400 gündür. Normal emeklilik için ise sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde 7200 gün ( 20 yıl), Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde ise 25 yıl yani 9000 gündür.

01 Mayıs 2008 tarihsel ve ya bundan öncesinde başlayanların yaştan ya da normal emeklilikte aranan gün sayısı giriş tarihsel ve ya prim ödeme gün sayısına göre farklılık gösterir.

İsteğe bağlı sigorta emeklilik yaşı nedir ?

Emeklilik yaşı ilk kere prim ödemeye başlayan ya da sigorta başlangıç tarihine göre ve ya prim ödemesi yapılan sigorta koluna göre farklılık gösterir. İlk defa 01 Mayıs 2008 zamanından sonrasında sigortalı ya da bağkurlu olan hanımların 58 yaşı, erkeklerin ise 60 yaşı tamamlaması gerekiyor. Tabi kademeli şekilde geçiş hükümlerinin uygulanacağını ve belirli 1 tarihe kadar primi tamamlayamayanların 65 yaşında emekli olacağını hatırlatmak isterir. üst kısımda bağlantısı verilen emeklilik tablosu paylaşımımızdan ıslak şartınıza bakabilirsiniz.

İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kaç yıl ödenir ?

İsteğe bağlı 4b Bağ-Kur kapsam gereğinde yaştan emeklilik için en az 15 yıl yani 5400 gün, normal emeklilik için ise en az 9000 gün yani 25 yılın tamamlanması gerekmektedir.

İsteğe bağlı sigorta ücreti ne kadar ödenir ?

Ödenecek en düşük isteğe bağlı sigorta primleri brüt asgari ücret esas alınarak hesaplanır. Sosyal Sigortalar Kurumu ve ya Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde isteğe bağlı şekilde ödenecek en düşük ve en yüksek güncel aylık sigorta prim tutarları için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı emeklilik toplu ödeme yapılabilir mi ?

5510 Sayılı SGK Kanunu’nda sonradan geriye dönük ya da toplu ödeme yapılmak şekli ile borçlanılabilecek süreler aleni belirtilmiştir. Örneğin askerlik borçlanması, doğum borçlanması, yurtdışı hizmet borçlanması ve ya tarım/çiftçi bağkurluların geriye dönük borçlanma yapabilmesi bu gibi. Belirtilen bu süreler haricinde boşta geçen sürelerin isteğe bağlı şekilde toplu ödeme şekli ile borçlanılabilmesi mümkün değildir.

İsteğe bağlı sigorta emeklilik maaşı ne kadar ?

Emekli maaşı hesaplanırken bütün çalışma hayatı boyunca ödenen primlerin ortalaması esas alınarak maaş bağlanır. Bağlanacak emekli maaşı çok sayıda parametre esas alınarak farklılık gösterir. Prim ödeme dönemleri, primin ödendiği sigorta kapsamı ve en önemlisi prime esas yatırım ortalaması emekli maaşında etkin faktörlerdendir. Bugün emekli olduğunuzda alabileceğiniz ortalama emekli maaşını öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar