İsteğe Bağlı Emekli Maaşı Ne Kadar 2021

İsteğe bağlı emekli maaşı ne kadar ? Sosyal Güvenlik mevzuatımızda dışarıdan sigorta ödeme yolu Öbür ismi ile isteğe bağlı sigorta ödenerek emekli olunabilen oldukça çok sigorta kolu olmaktadır. Başlıca isteğe bağlı sigorta kolları Ek-5 tarım sigortası, isteğe bağlı bağkur, kısmi zamanlı çalışanlar için isteğe bağlı sigortadır.

Bu paylaşımımızda isteğe bağlı sigortadan emekli olanlar ne kadar maaş almaktadır ve isteğe bağlı sigorta emekli maaşı hesaplama meselesinde bilgileri bulabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta emekli maaşı hesaplaması nasıl düzenlenmektedir ?

SGK emekli maaşı hesaplaması yapılırken ilk kere prim ödeme zamanından emeklilik dilekçesi verilen tarihe kadar geçen zamanda geçen bütün primler dahil edilir. Kamu bünyesinde hatalı adlandırılan ve sırf son 3,5 yıl ya da son yedi yıllık hizmet alınır bunun gibi bilgiler doğru bilgiler değildir. Emeklilik dilekçesi verildiğinde;

 • Prim ödenen her yılın prime esas kazancı diğeri ismi ile brüt emeklilik kazançları yekün gün sayısına bölünür. Bulunan miktar o yılın düzenleme katsayısı ile güncellenir.
 • Her 1 yıl düzenleme katsayısı ile güncellendikten sonrasında 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası olmak üzere üç ayrı döneme için aylık bağlama oranına göre alınacak aylık hesaplanır.
 • Örneğin 2008 sonrası hizmetler için aylık bağlama oranı %40’tır. Düzenleme katsayısı ile güncellenen ortalama prime esas kazancınız örnek olarak 3000 TL ise %40 aylık bağlama oranı ile 1200 TL emekli maaşı bağlanır.

İsteğe bağlı sigortada da emekli maaşı hesaplama usülü aynıdır. Bütün sigorta primleri esas alınır ve buna göre ortalama yatırım bulunmakta. Şayet 2000 bundan öncesi ya da 2008 bundan öncesi hizmet fazla ise yüksek emekli maaşı alabilirsiniz. Fakat hizmetin ağırlıklı kısmı 2008 sonrası ise çok aşırı yüksek emekli maaşı rüya etmeyin. Şayet isteğe bağlı sigortadan yüksek emekli maaşı alabilmek istiyorsanız;

 • Prim ödemelerini asgari yani taban miktar yerine yüksekten ödeyin.
 • Sigortalı çalıştığınız zamanlarda kazancınızın gerçek yatırım üstünden bildirilmesini sağlayın.

İsteğe bağlı sigorta ne kadar maaş alır ?

İsteğe bağlı sigorta emeklisi ne kadar maaş alır sorusunun cevabı emekli olunacak sigorta kolu ve prim ödenen dönemlere, primlerin düşükten mi olmadan yüksekten mi ödendiğine göre farklılık gösterir. Bununla beraber borçlanma yapılan sürelerin geçtiği dönemleri de aylık üstünde olumlu 1 etkiye sahip.

 • Prim ödemeleri herzaman asgariden ödenenler için 2021 yılında en düşük isteğe bağlı emeklilik maaşı 1500 TL’dir.
 • Eğer prim ortalamanız yüksekse ve maaşı ne kadar meselesinde araştırma yapıyorsanız hizmet bilgilerinizi yorum bölümünden yazın ve ortalama ne kadar maaş alabileceğiniz konusu için hesaplama yapayım.

İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu emekli maaşı 2021

Peki isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu maaşı ne kadar ? İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde prim ödeyenler Ek-5 sigortasına göre biraz daha yüksek emekli maaşı alabilirler.

 • 2021 yılında en düşük isteğe bağlı 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu maaşı 1500 TL’dir.
 • Primleriniz yüksekse ya da borçlanma süreleri var ise yorum bölümünden bize hizmet bilgilerinizi yazın ve isteğe bağlı sigorta emekli maaşı ne kadar konusu için hesaplamayı biz sizin için yapalım.

Ek-5 isteğe bağlı sigortalı emekli maaşı ne kadar 2021

Ek beş tarım sigortası tarım ve orman işçileri için dışarıdan sigorta ödemesi yapılabilen sigorta kollarından birisidir. Bu kapsamda emekli olacaklar için;

 • 2021 yılında en düşük emekli aylığı 1500 TL’dir.
 • Ek-5 isteğe bağlı sigorta maaşı 2021 güncel zamlı tutarları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Hizmet bilgilerinizi yorumdan iletmeniz şeklinde sizin için 2021 yılında en düşük ek beş en düşük isteğe bağlı emekli maaşı meselesinde isteğe bağlı emeklilik hesaplaması yapabiliriz.

SGK 4A en yüksek emekli maaşı ne kadar 2021

En yüksek emekli maaşı diye 1 şey bulunmamaktadır. üst kısımda da belirttiğimiz bunun gibi ortalama prime esas kazanç, düzenleme katsayısı ve aylık bağlama oranı esas alınarak emekli maaşı hesaplaması yapılmaktadır.

 • Sigortalıların prime esas yatırım tavanı brüt kazancın en fazla 7,5 sert kadar olabilmektedir.
 • Primleri tavandan ödenenler için her yıl geçerli tavan yatırım üstünden bildirim yapılır.
 • Dolayısıyla bu yıllara ait kazançlar güncellendikten sonrasında aylık bağlama oranına göre aylık bağlanmaktadır.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar