İsteğe Bağlı Bağkur Primi, Şartları ve Başvuru 2021

İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi  ne kadar oldu ?  İsteğe bağlı sigorta dışarıdan sigorta ödemesi yolu ile prim ödemesi yapılabilen isteğe bağlı sigorta kollarından birisidir. diğeri isteğe bağlı sigorta türlerine göre avantajları bulunduğu benzeri dezavantajları da bulunmakta. Bütün detaylara paylaşımımızda yer verilecektir.

Sigortanı kendin yatırmak şekli ile dışarıdan prim ödeme yolu ile emekli olmak istiyorsanız isteğe bağlı bağkurlu olabilirsiniz.  Bu paylaşımımızda ise kimler isteğe bağlı bağkurlu olabilir, koşulları nelerdir  konusu için ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta nedir ?

Herhangi 1 işte ya da işyerinde çalışma zorunluluğu yapılmaksızın dışarıdan prim ödeme yolu ile emeklilik hakkı elde edilebilen sigorta koludur.

2021 isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kuralları nelerdir ?

4b isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde sigorta ödemesi yapabilmeniz için aranan kurallar şu şekildedir;

 • Herhangi 1 kapsamda sigortalı çalışması olmayan,
 • 18 yaşını tamamlamış, aktif vergi kaydı ya da firma ortaklığı olmayan, çiftçilik kaydı olmayan bütün Türk vatandaşları isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde prim ödeyerek emekli olma hakkına sahiptir.

2021 İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu nasıl organize edilmektedir ?

Başvuruyu ikametinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz. Bununla beraber e-devletten de müracaat yapabilirsiniz. Müracaat için Ziraat Odası ya da il/içe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydınızın olmadığına dair belge, isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır. Müracaat formu ile ya da online şekilde e-devletten müracaat yapmak için izlenecek yol meselesinde ayrıntılar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta müracaat e-devletten nasıl yapılıyor ?

Formla müracaat yerine online şekilde başvurularınızı pratik olarak e-devletten yapabilirsiniz.

 • E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-4B İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı sayfasından müracaat yapabilirsiniz.
 • Dilerseniz buradan T.C. numaranız ve e-devlet parolanız ile doğrudan giriş yaparak da müracaat yapabilirsiniz ⇒ .

İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu müracaat formu

Başvuru için istenen en ciddi belge müracaat formudur. Bu formu eksiksiz doldurmanız gerekebilir. İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesini buradan indirebilirsiniz : 

İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi ne kadar 2021

İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu aylık prim en düşük tutarı brüt asgari ücretin %32’sidir. En yüksek ise bunun 7,5 katıdır. Bu hesaba göre;

 • 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında en düşük isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi : 1.114,80 TL
 • En yüksek ise 8.586,00 TL olacaktır.
 • Güncel ve yıllara göre isteğe bağlı prim tutarları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi nasıl ödenir ?

Prim ödemesini SGK ile anlaşmalı bankalara, PTT şubelerine, ATM’lere, Mobil ya da internet bankacılığı kanallarından ödeyebilirsiniz.

 • Ödeme işlemi T.C. numarası üstünden yapılır. Vadesi geçmiş borcunuzu SGK Ödemeleri- 4B Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Geçmiş Dönem menüsünden, ödeme vadesi geçmemiş borçlarınızı ise SGK Ödemeleri-4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim menüsünden yapabilirsiniz.
 • Prim ödemesi yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kaç yıl ödenir ?

Bağkurda normal emeklilik için 25 yılı yani 9000 günü, yaştan emeklilik için ise 5400 günü yani 15 yılı tamamlamanız gerekiyor. İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu emeklilik yaşı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu başlangıç tarihine göre belirlenir.

İsteğe bağlı sigorta emekli maaşı ne kadar 2021 ?

Alınacak emekli maaşı çok sayıda faktöre göre değişkenlik gösterir. Emekli maaşları devamlı güncellenmekte ve gelen zam oranları esas alınarak yükselmektedir. Bu sebepten isteğe bağlı kapsam gereğinde emekli olduğunuzda alabileceğiniz güncel emekli maaşını hesaplamak için biraz zordur.  2021 yılı için bu kapsamda ödenecek en düşük emekli maaşı 1500 TL’dir. Bize hizmet bilgilerinizi yorum bölümünden yazarsanız ortalama ne kadar maaş alabileceğiniz meselesinde bilgi verebiliriz.

İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Borcunuzun ne kadar olduğunu, hangi tarihten itibaren isteğe bağlı ödediğinizi ve yekün hizmet sürenizi e devlet sisteminde;

 • SGK-4b Borç Durumu/4b Hizmet Bilgisi/4b Hizmet Dökümü menülerinden kontrol edebilirsiniz.
 • Dilerseniz en yakın SGK’dan da borç ve tescil bilgileriniz meselesi için bilgi sahibi olabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta iptali nasıl organize edilmektedir ?

Durdurma, dondurma ya da iptal işlemi için dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile müracaat yapmanız gerekiyor. İsteğe bağlı bağkuru dilekçe ile her süreç durdurma hakkınız var. Bununla beraber sigortalı çalışmaya başladığınızda, vergi kaydı açtırdığınızda, Ziraat odası ya da il/ilçe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydı açtırdığınızda isteğe bağlı 4b sigortalılığının mecbur şekilde durdurulması gerekiyor.

İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapanış dilekçesi

isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapanış dilekçesi örneği alt taraftaki bunun gibi olabilir.

 • ……………. Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Kurumunuzda …………………………. 4b sicil numarası ve ………………… T.C. numaram üstünden ……/…./20.. zamanından bu güne isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde prim ödüyorum. Sigortalılığımın ………………………………….. ( gerekçenizi yazın) ……/…./20.. tarihsel nedeniyle durdurulmasını arz ederim. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar