İşsizlik Maaşı Dondurma Nasıl Yapılır ?

İşsizlik maaşı  diğer ismi ile İşsizlik ödeneği işten ayrılan çalışanlara İŞKUR sebebiyle ödenen geçici 1 maaştır. Çalışanlar sigortalı işe girdiğinde, askere gittiğinde ve bu gibi bunun gibi durumlarda maaşı dondurma hakkına sahipler.

Bu paylaşımımızda işsizlik maaşı çekilmezse ne olur, işsizlik maaşı ptt den kaç gün bünyesinde çekilmeli, işsizlik maaşı dondurma zamanı v.s. benzeri işsizlik maaşı ile ilgili sorular meselesi için detaylı bilgi bulabilirsiniz.

İşsizlik maaşını dondurmak olasıdır mü ?

İşsizlik ödeneğini;

 • Sigortalı çalışmanız,
 • Askere gitmeniz,
 • Tekrar işe girmeniz bu gibi durumlarda  dondurabilirsiniz.
 • İşsizlik ödeneği dondurmak için İŞKUR müdürlüğüne dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekiyor. İşsizlik dondurma işleminin ardından işten çıkmanız, askerden gelmeniz v.s. bu gibi durumlarda maaşınızı kaldığınız yerden almaya devam edebilirsiniz
 •  İşsizlik maaşı dondurmak için dilekçe örneğini İŞKUR’ dan alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı dondurma e-devletten yapılabilir mi ?

Çeşitli nedenlerle işsizlik ödeneğinizi dondurabileceğinizi ve sonra kalan yerden alabileceğinizi üst kısımda belirttik. Bunun için dilekçe ile bağlı olduğunuz İşkur müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor. Müracaat işlemi e-devletten ya da İşkur sayfası üstünden online şekilde yapılamamakta.

İşsizlik maaşı ile ilgili soru/cevaplar ve bilinmesi gerekenler

Bu paylaşımımızda işsizlik maaşı ile ilgili aklımıza gelen bütün soruları cevaplamaya çalıştık. Şayet sizin bu yazıda belirtilenlerden muhtelif 1 sorunuz var ise yazının sonundaki yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.

İşsizlik ödeneği kuralları nelerdir ?

İşsizlik maaşı alabilmeniz için belirli ve olmazsa olma bazı kuralları sağlamanız gerekiyor. Bu şartlar;

 • İşten çıkışınızın işveren vasıtasıyla verilmesi gerekiyor. Şayet kendi isteğiniz ya da kusurunuz ile işten ayrılarsanız işsizlik ödeneğinden yararlanamazsınız.
 • İşten çıktığınız tarihten önceki son üç yıl arasında en az 600 gün sigorta priminizin olması gerekiyor. Bu 600 günün tıpkı işyerinde olma zorunluluğu yok. Türlü işyerlerinde son 3 yıl içerisinde toplamda en az 600 gün sigorta primi gerekiyor.
 • Ayrıca son işyerinden ayrılma zamanından evvelinde en az 120 gün çalışmış olmanız gerekiyor. Son 120 gün ile ilgili işsizlik maaşı alma kuralları değişti. Malumunuz daha evvelinde son 120 günün kesintisiz olması şartı aranıyordu. Son güncelleme ile bu Şart kaldırıldı.
 • Yukarıda belirtilen işsizlik maaşı kurallarını sağlamanız şeklinde maaş hakkından yararlanabilirsiniz. Daha detaylı ve güncel kurallar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kimler işsizlik maaşı alabilir ?

İşsizlik maaşını 4a sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde hizmet akdine tabi şekilde ücretli çalışanlar alabiliyor. Devlet memurlarına ya da 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamındakilere işsizlik ödeneği ödenmiyor.

İşsizlik maaşı başvurusu nereye, nasıl organize edilmektedir ?

Başvuruyu İŞKUR müdürlüklerine elden de yapabiliyorsunuz lakin en pratik müracaat yolu E devlet sistemindedir. Şayet e devlet parolanız olmadan en yakın PTT şubesinden E devlet şifrenizi aldıktan sonrasında e devletten işsizlik maaşı başvurusu  için alt taraftaki adımları takip edin;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet parolanız ile sisteme giriş yapın.
 • Ardından Firmalar bölümünde ülkemiz İş Kurumu kısmında yer sektör menüsünden başvurunuzu pratik olarak yapabilirsiniz.
 • Online şekilde e devlet ya da İşkur sitesi üstünden nasıl müracaat yapabileceğinizi adım adım anlattık. Müracaat yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Buradan müracaat yaptıktan sonrasında bununla beraber İŞKUR’a herhangi 1 doküman ya da müracaat yapmanız gerekmez. Şayet lüzumlu kuralları sağlıyorsanız başvurunuzu takip eden ayın 5’inde ilk işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.
 • Eğer ben E devletten anlamam dost dilekçe ile müracaat yapacam diyorsanız işsizlik maaşı müracaat formunu aşağıdan indirebilirsiniz.

İşsizlik maaşı başvurusu için lüzumlu evraklar nelerdir ?

İşsizlik maaşı için başvuruyu İŞKUR müdürlüğüne işsizlik maaşı dilekçesi ile de yapabilirsiniz.

 • Başvuru için formu buradan indirebilirsiniz.
 • Eğer elden müracaat yapacaksanız işsizlik maaşı evrakları için yukarıdaki dilekçe ve kimlik fotokopinizi müracaat için yeterli olacaktır.
 • E devlet sisteminden müracaat yapacaksanız zaten herhangi 1 doküman ibraz etmenize gerek bulunmamaktadır. Güncel müracaat evrakları için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı kaç ay ödeniyor ?

İşsizlik maaşı süresi yani kaç ay alabileceğiniz gene işten ayrılış zamanından önceki son üç yıllık yekün gün sayınıza göre belirleniyor. Şayet işten ayrıldığınız tarihten önceki son üç yıl içinde;

 • En az 600 gün var ise 6 ay vakit ile,
 • En az 900 gün var ise sekiz ay vakit ile,
 • En az 1080 gün var ise 10 ay vakit ile işsizlik maaşından yararlanabilirsiniz.
 • İşsizlik maaşı çalışma süresine göre üst kısımda belirtilen vakit boyunca ödenmekte.

İşsizlik maaşı hesaplaması nasıl yapılır?

Alabileceğiniz bir günlük olarak işsizlik maaşı tutarı işten ayrılış zamanından önceki son dört aylık yekün brüt kazancınızın gene son dört aylık yekün gün sayısına bölünmesi akibeti bulunan tutarın %40’ıdır. Tabi aylık şekilde da bunun 30 katıdır.

 • Yani diyelim ki son dört aylık yekün brüt kazancınız 10000 TL ve yekün gün sayınız 120. Bu halde günlük olarak işsizlik maaşı tutarınız 10000/120x%40= 33,33 tabi aylık da 1000 TL olacaktır.
 • En yüksek aylık işsizlik ödeneği tutarı brüt asgari ücretin %80’nini geçemez.

İşsizlik maaşı sorgulama ptt nasıl organize edilmektedir ?

İşsizlik maaşı çıktığını nasıl öğrenebilirim sorusu bize sık şekilde sorulmakta.

 • E devlet işsizlik maaşı sorgulamasını sistemden rahatça yapabilirsiniz.
 • E devlet işsizlik maaşı sorgulaması için www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile sisteme giriş yaptıktan sonrasında işsizlik maaşı müracaat takibini ve işsizlik maaşınızın ne kadar olduğunu
 •  Türkiye İş Kurumu-İşsizlik ödeneği/İş Kaybı Tazminatı sorgulama menüsünden işsizlik maaşı sorgulaması yapabilir ve işsizlik maaşı detaylarını öğrenebilirsiniz.
 • Buradan T.C. numaranız ve e-devlet parolanız ile giriş yaparak da sorgulayabilirsiniz ⇒.

T.c ile işsizlik maaşı sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Sorgulamayı üst kısımda belirttiğimiz menüden e devlet sisteminden yapabilirsiniz. T.C. numarası ile parolasız şekilde işsizlik maaşı sorgulaması yapılamamaktadır.

Ptt cumartesi işsizlik maaşı ödemesi yapıyor mu ?

PTT şubeleri hafta içi saat 08.00-17.30 saatleri bünyesinde çalışmaktadır. İşsizlik maaşı PTT’den alındığı için Cumartesi günü işsizlik maaşı çekme işlemini yapamayabilirsiniz.

İşsizlik maaşı Ptt’den kaç gün bünyesinde çekilmeli ?

Bildiğiniz bu gibi işsizlik ödenekleri PTT sebebiyle ödenmekte. Ödeme gönderildikten sonrasında Memleketimiz genelinde herhangi 1 PTT şubesinden ayın 5’i nedeni ile ödemenizi alabilmektesiniz. Ödemeyi alabilmek için vakit ise ödeneğin İşkur’a gönderiliş zamanından itibaren 6 aydır. 6 ay arasında çekmediğiniz süreç ödeme İŞKUR emanet hesaplarına döner.

İşsizlik maaşı çekilmezse ne olur ?

Konu meselesinde yoğun sorulan sorulardan bir tanesi de işsizlik ödeneği çekilmezse ne olur sorusu olabilmektedir. İşsizlik maaşı çekilmezse ne olur sorusu bize en aşırı sorulan soruların başında gelmekte. Maaşınızı her ayın 5’inde PTT’den alabilirsiniz. PTT’ye gönderilen maaşı alabilmek için 6 ay  süreniz bulunmaktadır. 6 ay içerisinde maaşı almadığınızda maaş İŞKUR’a iade edilir. İade edilen maaşı alabilmek için ise tekrardan PTT’ye dilekçe ile müracaat yapmanız gerekiyor.

İşsizlik maaşı Ptt’de birikir mi ?

6 ay içerisinde ödenen bütün maaşları toplu şekilde alabilirsiniz. PTT’ye gönderilme zamanından itibaren 6 ay bünyesinde alınmayan maaşlar PTT’ye iade olacaktır.

İşsizlik maaşı ptt karta yatar mı ?

Hayır. PTT gişelerinden kimliğiniz ile çekmeniz gerekir. PTT karta yatmaz .

İşsizlik maaşı her Ptt’den alınır mı ?

Türkiye geneli herhangi 1 PTT şubesinden alabilirsiniz. Ödeneği almak için kimliğiniz ile PTT’ye uğramanız yeterli olacaktır. Haricinde 1 doküman gerekmemektedir.

İşsizlik maaşı ne süreç yatar ?

İşsizlik maaşı her ayın 5’inde yatmakta. İşsizlik maaşını herhangi 1 PTT şubesinden kimliğiniz ile alabilirsiniz. İşsizlik maaşı çekmek için kimliğiniz ile PTT’ye başvurmanız yeterlidir.

İşsizlik maaşı sahaların sağlık sigortası nasıl olur

İşsizlik ödeneği aldığınız vakit boyunca hem siz hem de bakmakla yükümlü olduğunuz bireyler sağlıktan/hastaneden yararlanabilir.

İşsizlik maaşı bitince gss devreye girer mi ?

İşsizlik maaşı bittikten sonrasında Şayet yine çalışmayacaksanız ve aktif 1 sosyal güvenceniz de olmadan Genel Sağlık Sigortasına geçmeniz gerekiyor. Şayet gelir tespiti yapmadan geçmek isterseniz lira olan GSS primi ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz. Yoktur ben bunu ödeyemem ödeme durumum bulunmamakta derseniz gelir testi başvurusu yaparsınız.Gelir testi müracaat sonucunda Şayet yeşil kart çıkarsa sağlıktan parasız şekilde prim ödemeden yararlanırsınız.İşsizlik maaşı bitince güvenceniz yok ise Şayet SGK’ya uğramayı ihmal etmeyin sakın.

İşsizlik maaşı işten çıkış kodları nelerdir ?

Bildiğiniz üzere işten ayrılma sebeplerine göre SGK işten çıkış kodları olmaktadır. İşsizlik maaşı için lüzumlu koşulları sağlayıp müracaat yaptığınızda İŞKUR’un baktığı en ciddi kriter SGK işten ayrılış kodunuzdur. Zira üst kısımda da belirttiğim üzere işsizlik maaşı alabilmeniz için kendi kusurunuz ve isteğiniz dışında işten ayrılmış olmanız gerekiyor. Bunun için işsizlik maaşından yararlanabileceğiniz SGK işten çıkış kodlarını alt taraftaki tabloda belirttik. Alt taraftaki kodlardan bir tanesi ile işten çıkışınız verildiyse işsizlik ödeneğinden yararlanabilirsiniz. İşsizlik maaşı çıkış kodları listesi şu şekildedir;

işsizlik maaşı işten ayrılış kodları

Askere gidenin işsizlik maaşı ne olur ?

İşten ayrılır ayrılmaz askere gittim işsizlik maaşı alabilir miyim sorusu yoğun olarak sorulmaktadır. Askerlik zamanı sona erdikten sonrasında bir ay arasında işsizlik maaşı başvurusu yapmanız halinde işsizlik maaşı alma hakkınız olur. Şayet askerden sonrasında yeniden çalışmayacaksanız başvurunuz üzerine lüzumlu koşulları da sağlıyorsanız işsizlik ödeneğinden üst kısımda belirtilen süreler kadar yararlanabilirsiniz.

İşsizlik maaşı hakkındaki bütün merak ettiklerinizi yazının sonundaki yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar