İşsizlik Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar 2021

İşsizlik maaşı başvurusu için lüzumlu evrakların neler bulunduğu maaşa başvuracaklar aracılığı ile cevabı merak edilen konuların başında geliyor. İşsizlik maaşı Öbür ismi ile işsizlik ödeneği almak için Kanunda belirlenen koşulları sağlamanız ve İŞKUR’a da işsizlik maaşı başvurusu yapmanız gerekiyor.

Başvuru yapmadığınızda maaş otomatik bağlanmıyor. İşsizlik maaşı başvurusu için lüzumlu belgeler ile başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Bu yazımızda  işsizlik maaşı başvurusunda istenen belgeler nelerdir, işsizlik maaşı alma şartları  ve işsizlik maaşı nasıl alınır  benzeri işsizlik ödeneği için lüzumlu evraklar konusu meselesi için teferruatlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İşsizlik maaşı nasıl alınır ?

İşsizlik ödeneğinde olmazsa olmamakta şart kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işten ayrılmanızdır. Tabi bu durumun bazı istisnaları var. Askerlik, sağlık problemleri, işin sona ermesi v.s. benzeri nedenlerle işten çıkanlar da işsizlik maaşı alabilmekte. Bunun birlikte işsizlik maaşı alma kuralları ise işten çıkış zamanından önceki son üç yıl içerisinde en az 600 gün sigortanızın olması gerekiyor. Lüzumlu evraklara geçmeden evvelinde işsizlik ödeneği meselesi için detaylı şartlara göz atmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Başvuruda gerçekte İŞKUR sizden hiç bir doküman istemez. İşten ayrılış bildirgenizin işveren anlamında verilmesi yeterli olacaktır. İŞKUR çıkışı zaten elektronik ortamda görüyor. Başvurunuzu e devlet işsizlik maaşı müracaat sisteminden yaptığınızda bununla beraber İŞKUR’a 1 evrak vermeniz gerekmez. Şayet başvurunuzu İŞKUR Müdürlüklerine yapacaksanız işsizlik maaşı için lüzumlu belgeler işsizlik maaşı müracaat formu ve kimlik fotokopiniz olacaktır. Zaten form İŞKUR sebebiyle size verilecektir.

İşsizlik maaşı için işyerinden alınacak doküman nedir ?

E-devlet üstünden online başvuruda işyerinden herhangi 1 evrak alıp ibraz etmeniz gerekmez. Lakin bazı pozisyonlarda bilhassa işten ayrılış nedeninin değiştirildiği pozisyonlarda İşkur güncel işten ayrılış kodunu göremeyebilmekte ve işyerinden işten çıkış bildirgesi isteyebilmekte. Bu nedenden Şayet başvuruyu e-devletten yapmayacaksanız yani elden yapacaksanız çıkış bildirgeniz ile yanında İşkur’a müraacat etmenizde fayda olacaktır.

İşsizlik maaşı müracaat formu örneği

İşkur İşsizlik maaşı başvurusunu İşkur Müdürlüklerine yapacaksanız işsizlik maaşı için gereken evrakların yalnızca müracaat formu olduğunu üst kısımda belirtmiştik. Şayet online yapacaksanız işsizlik maaşı lüzumlu evrakları istenmez. E-devletten rahatça müracaat yapabilirsiniz.

Nasıl yapabileceğiniz konusu için adım adım bilgi için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bu sayfamızdan bununla birlikte işsizlik ödeneği müracaat formu örneğini ve işsizlik maaşı dilekçesini de indirebilirsiniz. Online başvurudan sonrasında İşkur’a işsizlik maaşı evraklarını vermek durumunda değilsiniz. 

İşsizlik ödeneği müracaat sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Başvurunuz sonucunda işsizlik ödeneğinizin bağlanıp bağlanmadığını, ödenek alacağınız tarihsel ve ödeme tutarını e-devletten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Ne kadar ve ne süreç ödeme alacağınız meselesi için bilgileri öğrenmek ve e-devlet parolanız ile sorgulama yapmak için sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı kaç ay alınır ?

İş çıkış tarihinden önceki son üç sene içinde;

  • En az 600 gün sosyal sigortalar kurumu var ise 6 ay,
  • 900 gün var ise sekiz ay,
  • 1080 gün var ise 10 ay alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı hesaplama

Ödenek hesaplaması işten ayrılış zamanından önceki son dört aylık brüt yatırım toplamının son dört ayın yekün gün sayısına bölünmesi şekli ile bulunan sonucun %40’ı üstünden düzenlenmektedir. En yüksek işsizlik maaşı brüt asgari ücretin %80’inden fazla olamaz. Hesaplama programımız aracılığı ile hesaplama yapmak ve ne kadar ödenek alabileceğinizi hesaplamak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı ne kadar ödeniyor ?

Asgari ücret üstünden ödenen en düşük ve en yüksek güncel işsizlik ödeneği tutarlarına göz atmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ödeneğin 1 sonraki ayin beşinci günü ptt’den ödenecektir

E devlet sisteminde işsizlik ödeneği sorgulaması yaptıktan sonrasında yukarıdaki benzeri 1 İkaz ile karşılaşabilirsiniz. Bu neticesi aldıktan sonraki ayın 5’inde PTT’ye giderek ödemenizi alabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar