İşletim Sisteminin Yönetimini Yapmak

İşletim sistemlerinin yönetimini yapmak ve bu konudaki süreci ilerletmenin belli başlı görevleri vardır. Bir işletim sistemi bütün yönetim işlemleri tek başına yapamaz. İlla ki yardımcı modüller vardır. İşletim sistemi içerisinde yapılacak olan bu görevler bazı fonksiyonlar ve yönetim birimleri arasında paylaşılmıştır. Her bir yönetim biriminin yapacak olduğu bir işi veya görevi vardır. Bunlara birkaç örnek verecek olursak;

  • Dosya yönetimi
  • Bellek yönetimi
  • Giriş çıkış birimleri yönetimi
  • Disk yönetimi

gibi birçok işlem yapmakla sorumlu fonksiyonlar mevcuttur.

Bellek yönetimi : İşlemci, giriş çıkış birimleri ve bir de bellek arasında yapılan işlemleri yönetir. Bu birimler arasında yapılacak olan işlemler çok hızlı gerçekleşmek zorundadır. Bilgisayarda var olan programların depo edilmesini sağlayan yönetim birimidir.

Dosya yönetimi : Bilgisayarınızda bulunan dosyaların kontrolü arasında yapılacak işlemler, bilgisayar kullanıcısına sunulması gibi birçok işlemleri üstlenen yönetim birimidir.

Giriş çıkış birimleri yönetimi : Giriş çıkış birimleri derken örnek olarak klavyeden bir metin dosyasına yazı yazılmasıdır. Bu bir giriş işlemidir. Bu gibi işlemlerin kontrolu ve yönetimini burada gerçekleştirilir. Bunun yanında okuma yazma, USB giriş işlemleri bunlara örnek olarak verilebilir.

Disk yönetimi : Buna da verilebilecek örnekler arasında CD, DVD gibi birimlerin çalışacağı vakit işlem yapıp yönetimini ve kontrolünü denetler.

Meslek lisesi staj ödevlerinden olan bu konu detaylı anlatımlar yerine kısa ve öz anlatımı ile staj defterine yazılabilmesi uygun kılınmıştır.

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar