İşlemsel Yükselteçler İle Çalışma Yapmak

Bugün bilişim teknolojileri bölümünün staj ödevi konuları arasında yer alan işlemsel yükselteçler ile çalışma yapmak ve işlemsel yükselteçler ile nasıl çalışma yapılır gibi konular üzerine değineceğiz.

Her yıl müfredatın, stajyer öğrenciler için hazırlamış olduğu staj ödevleri listesi, her sene farklı farklı konuların eklenmesi ya da var olan konuların silinip yerine daha güncel konuların ödev olarak verilmesinden dolayı ortaya çıkan bir konudur. Aynı zamanda üniversitede bilgisayar mühendisliği okuyan arkadaşların, elektrik elektronik mühendisliğine giriş dersinde gördükleri bir konudur. Hemen sizlerle ödev hakkında detaylara inelim.

Günümüzde de sıklıkla kullanılan bu İşlemsel yükselteçler fonksiyonel şekilde daha önceden biliniyor ve kullanılmaktaydı. bu tür yükselteçler bir takım transistör direnç kondansatör benzeri elemanlarla daha önceden yapılabiliyordu. Halen daha yapılabiliyor.

Ne kadar üniversitelerde dersi de olsa bu ders okutulup bu konular gösterilse de pek aşırı dönem elemanı gerektirdiği için tümleşik devrelerin pratik olarak yapılabildiği teknoloji elde edilene kadar çok aşırı gerekmedikçe pek kullanılmadı. bu elemanın temel görevi “iki girişi arasındaki gerilimin ve ya sinyalin farkını alarak yani kendi bünyesinde bir toplama/çıkartma işlemi yaparak, elde ettiği ederi kendi kazancı kadar yükselterek çıkışa vermektir.

İşlemsel Yükselteçler ile Nasıl Çalışma Yapılır?

Son olarak da şunlarından bahsetmeliyim ki yukarıdaki tanımlamaya dikkat edilirse işlemsel yükselteç yahut op-amp iki temel parçadan oluşmaktadır. birincisi iki girişi olan ve bu iki girişin “farkını” saha bir devre, ikincisi de farkı alınan sinyali yükselten bir devre. devre tek güç kaynağı ile de çalışabilir. ancak transistörlerin beyzlerine ilave bayas dirençleri gerektirir. devrenin detaylı çalışma biçimini bir kenara bırakıp kısaca incelersek devredeki iki giriş olan v1 ve v2 birbirine eşit yahut sıfır olursa, transistörlerden geçen akım birbirine eşit olur.

Basit gibi görünen bu devreler, ismini günlük hayatta sıklıkla duymasakta elimizdeki telefonlardan tutun, akıllı tahtaların içindeki minik parçacıklara kadar kullanılmaktadır. Bunun üzerine çok fazla detay ve araştırılması gereken konu vardır.Bu konu hakkında daha detaylı araştırma yapıp, kendinizi geliştirmek üzere çalışma yapacak olanlara tavsiyem, opampşar, opamların çalışma mantığı, flip floplar ve flip flopların çalışma mantığı gibi konulara da göz atarsanız sizin yararınıza olacaktır.

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar