İşkur Profil Oluşturma Nasıl Yapılır ?

İşkur profil oluşturma konusu için zorlanıyor musunuz ? O süreç tam 1 kılavuz niteliğinde olan bu paylaşımızı takip ederek adım adım nasıl İşkur profili oluşturulur meselesinde teferruatları bulabilirsiniz. İşkur işsizlik ödeneği alabilmek, meslek başvurusu yapmak, kısacası İşkur ile ilgili online işlem yapabilmek için herşeyden önce İşkur’da kayıtlı kullanıcı adınızın yani işkurda profil oluşturmanız gerekiyor. O durumda gelin herzaman beraber işkur profil nasıl oluşturulur, e-devletten işkur kaydı nasıl yapılıyor konusuna adım adım değinelim.

İşkur profil oluşturma ne demek ?

Profil yani size özel sayfa oluşturma manasına gelir. Profilde özgeçmiş bilgileriniz, meslek tecrübeleriniz, iletişim bilgilerini, mezuniyet bilgileriniz benzeri hakkınızdaki bütün bilgiler yer alır. Aşağıda adım adım profil oluşturma meselesinde bilgileri bulabilirsiniz.

İşkur profili nasıl oluşturulur ?

Profil oluşturmak yoğun şekilde kolaydır. Profil oluşturmak için alt taraftaki aşamaları takip ediniz;

 •   anasayfasında İş Arayan kısmında İşkur Üye Ol seçeneğini tıklayın.
 • Üye ol dedikten sonrasında önünüze alt taraftaki benzeri sözleşme gelecektir. Onaylıyorum diyerek devam edin.

Üyelik Sözleşmesi

Kurum sitesine Üye olmak arzu edenler “Üyelik Sözleşmesi” başlığı altında bulunan maddeleri okuduğunu ve kabul ettiğini onaylar.
İŞKUR portalına Üye olan kullanıcılar, verdikleri her bilginin doğru ve geçerli olduğunu kabul eder.
Bu bilgilerden ötürü oluşabilecek sorunlardan Müessese mesul değildir.

Sisteme Üye olurken tercih ettikleri iletişim yöntemi (Fiziki adres, e-posta ve ya GSM numarasına kısa mesaj servisi) ile bilgilendirileceklerdir.
Tüm bildirimlerde ve yazışmalarda Üye olurken verilen iletişim ayrıntıları esas alınır.
Kurum lüzumlu gördüğü durumlar ve işlemler için bildirilen fiziki adrese gönderimde bulunabilir.
Kuruma hatalı beyan edilen iletişim bilgisinden ötürü oluşabilecek hatalardan İŞKUR mesul olmayacaktır.

Sisteme Üye olurken kullanıcılar nedeni ile parola belirlenmektedir.
Bu şifrenin gizliliği kullanıcının sorumluluğundadır. Kullanıcı, şifresinin izinsiz kullanıldığını tetkik etmesi zorunda Kurumu haberdar etmekle yükümlüdür.
Bu şifrenin kullanıcıdan izinli ya da izinsiz şekilde kullanımından ötürü ortaya çıkacak sorunlardan Kurum mesul tutulamaz.

 • Ardından açılan sayfada T.C. kimlik numarası, isim soyadı, doğum tarihsel ve peder ismi kimlik bilgilerini tamamladıktan sonrasında güvenlik kodunu girin ve İleri diyerek devam edin.
 • Diğer bütün teferruatları girdikten sonrasında üyelik işleminizin onaylanması için mail adresinize aktivasyon kodu gönderilecektir. Onaydan sonrasında bundan sonra belirlemiş olduğunuz bilgiler ile giriş sağlayabilirsiniz.

İşkur profil aktif etme nasıl düzenlenmektedir ?

Profil statünüzü aktif etmek yani meslek arama durumunu aktif bir duruma getirmek epey bir pratik. İşkur hesabınızda yer piyasa Özgeçmiş menüsüne girdikten sonrasında burada İş Arama Statüsü yönünü Yeni Kayıt-Aktif yapmanız yeterli olacaktır.

İşsizlik maaşı profil oluşturma nasıl yapılıyor ?

İşten çıkışınız verildikten sonrasında işsizlik maaşına müracaat yapabilmeniz için İşkur meslek profilinizden üst kısımda belirtildiği benzeri meslek arama durumunuzu aktif bir hale getirmeniz gerekebilir. Ters durumda işsizlik maaşı başvurusu yapamazsınız. Dilerseniz hemen sayfamızı ziyaret ederek adım adım nasıl işsizlik ödeneği başvurusu yapılıyor öğrenebilir bununla birlikte tıpkı paylaşımımızda işkur profili oluşturma ile ilgili da teferruatlı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

İşkur profil oluşturma hatası veriyor nasıl düzelir ?

İşkur’a herhangi 1 kapsamda müracaat yapabilmeniz Özgeçmiş profilinizde yer sektör meslek arama durumunuzun aktif olmasına bağlıdır. üst kısımda nasıl aktif yapabileceğiniz teferruatlı şekilde anlatılmıştır. Şayet burası pasifse hiç 1 işlem ve müracaat yapamazsınız ve alt taraftaki hatayı verir.

Kişinin işkur kaydı var ancak profil oluşturması gerekir

İşsizlik ödeneği, meslek başvurusu, TYP başvurusu benzeri başvuruları yapmak istediğinizde Şayet sistem ” bireyin işkur kaydı var lakin profil oluşturması gerekir, lütfen profilinizi  oluşturunuz öyle deneyiniz” uyarısı veriyorsa üst kısımda belirtilen biçimde profil oluşturmanız ve meslek arama durumunuzu Özgeçmiş menüsünden aktif yapmanız gerekiyor.

İşkur profil oluşturmadan bu sayfada işlem yapamazsınız hatası nasıl çözülür ?

İşkura yapılacak meslek başvurusu, ödenek ve Öbür bütün başvurular için herşeyden önce profil oluşturulması ve meslek arama durumunun aktif bir duruma getirilmesi gerekebilir. Profil oluşturma ve profil aktif etmek için izleyeceğiniz yol ayrıntılı şekilde üst kısımda verilmiştir.

İşkur kullanıcı girişi nasıl yapılıyor ?

Önemli: Eğer e devlet parolanız var ise hiç yeni üyelik kaydı ile uğraşmanıza gerek yoktur. Daha evvelinde üyelik kaydı oluşturmadıysanız dahi yalnızca e devlet şifresi ile sisteme giriş sağlayarak profil bilgilerinizi tamamlayıp İşkur üyeliğinizi bitirebilirsiniz. E devlet şifresi ile İşkur profiline giriş için sayfasına giriş yaptıktan sonrasında açılan sayfada E-devlet ile giriş seçeneğini tıklayıp açılan sayfada T.C. numaranız ve e devlet şifrenizi girerek de sisteme giriş yapabilirsiniz.

İşkur e devlet girişi nasıl organize edilmektedir ?

E-devlet üstünden de işkur profilinize giriş yapabilirsiniz. İşkur profiline e-devlet üstünden bağlanmak için sayfasından T.C. numaranız ve e-devlet şifresi ile doğrulama yapmanız gerekmektedir.

İşkur kullanıcı hesabı menüleri ve açıklamaları

 • Özgeçmiş bölümünden kısa bir şekilde bilgilerinizi düzenleyebilir ve buradan profil sayfanıza fotoğraf yükleyebilirsiniz. Şayet meslek arayan iseniz ya da işsizlik ödeneği başvurusu yapacaksanız muhakkak bu sayfada yer piyasa İş Arama Statüsü tarafını Yeni Kayıt-Aktif şekilde güncellemeniz gerekiyor. Ters durumda hem işsizlik ödeneğine müracaat yapamazsınız, İş ve Uğraş danışmanız atanmaz ve dolayısıyla açık meslek pozisyonları için de değerlendirme yapılmaz.
 • İş ilanları bölümünden açık bütün meslek ilanlarına bakabilirsiniz.
 • Bana uygun işler kısmında profilinize ve özgeçmiş bilgilerinize uygun işleri görebilir ve bunlara online şekilde müracaat yapabilirsiniz.
 • Favori İlanlar bölümünden daha evvelinde favorilere eklemiş olduğunuz meslek ilanlarını görebilirsiniz.
 • Kayıtlı aramalarım bölümünden daha evvelinde belirlemiş olduğunuz meslek arama kriterlerinize göre tekrar meslek araması yapabilirsiniz.
 • İş Arama/Kayıt durumu ( Aktif/Pasif) bölümünden meslek arama durumunuzu aktif ya da edilgen yapabilirsiniz. Buradan yapamazsanız üst kısımda belirtildiği biçimde Özgeçmiş menüsünden yapabilirsiniz.
 • İşsizlik ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusu menüsünden işsizlik maaşı ve meslek kaybı tazminatı başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.
 • İşsizlik ödeneği sorgulaması menüsünden işsizlik maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını, ne süreç ve ne kadar alacağınızı öğrenebilirsiniz.
 • İşsizlik ödeneği kesme dilekçesi girişi kısmından işe başladığınızda, bağkurlu olduğunuzda, askere gittiğinizde v.s. bunun gibi pozisyonlarda işsizlik maaşınızı durdurmak için dilekçe verebilirsiniz.
 • İş ve Uğraş Danışmanlığı Randevu isteği menüsünden size atanan meslek ve uğraş danışmanınızla size açık pozisyonlar için görüşmek üzere randevu belirleyebilirsiniz.
 • TYP başvuru bölümünden cemiyet yararına çalışma programları için meslek başvurusu yapabilirsiniz.
 • TYP Başvurularım bölümünden varolan başvurularınızın durumunu kontrol edebilirsiniz.

İşkur kayıt yenileme nasıl yapılıyor ?

Özgeçmiş bilgileri, şahsi bilgileriniz ya da iletişim bilgilerinde v.s. meydana gelen bütün değişiklikleri üst kısımda belirtilen menülerden rahatça yapabilirsiniz. İşe girdiyseniz ve aktif çalışıyorsanız meslek arama durumunuzu pasife çevirmeniz gerekiyor. Şayet işten çıktıysanız Özgeçmiş sayfasından meslek arama durumunu aktif yapıp düzenlenmesi gereken teferruatları güncellemeniz yeterli olacaktır.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar