İşkur Kayıt Belgesi Nasıl Alınır ?

İşkur kayıt belgesi nasıl alınır ? İş kur kayıt belgesi işkur’a meslek arayan kaydı olanlara ve profili aktif olanlara verilen belgedir. İşkur kayıt belgesi alabilmek için herşeyden önce İşkur’da işsizlik kaydının açılması, profilin aktifleştirilmesi gerekebilir. Bu paylaşımımızda işkur kayıt belgesi nasıl oluşturulur, e-devletten işkur aktif meslek arayan kayıt belgesi nasıl alınır, işkur kayıt belgesi nasıl çıkarılır benzeri konu meselesi için çok sorulan bütün soruların yanıtını bulabilirsiniz.

İşkur kayıt belgesi nedir ?

İşkur belgesi;

 • İşkur’da meslek arayan profili oluşturan,
 • Bu profili aktif olan,
 • Kişilerin işsiz olduğunu ve meslek arar halde olduğunu gösterir belgedir.

İşkur kayıt belgesi ne işe fayda ?

İşkur aktif kayıt belgesi;

 • Kişilerin meslek başvurularında işsiz olduğunu belgelemek için kullanılır.
 • Ayrıca özel piyasa işverenleri İşkur kayıtlı ve meslek arama statüsü aktif olan insanları işe aldıklarında sigorta prim teşviklerinden yararlandıklarından meslek arayan kaydının aktif olduğunu tetkik etmek için bu belgeyi işe alınacak kişilerden rica ederler.

İşkur kayıt belgesi nereden alınır ?

işkur kaydı nasıl alınır sorusunun cevabına geçmeden evvelinde nereden alınabildiğine özetleyecek şekilde bahsedelim. İşkur işsizlik kaydı belgesi;

 • Bağlı olunan İşkur Müdürlüklerinden ya da,
 • E-devlet üstünden online şekilde alınabilmektedir.

İşkur kayıt belgesi e devletten alınır mı ?

İşkur’a kayıt belgesi e-devlet üstünden online şekilde alınabilmektedir. E-devletten online şekilde belgeyi almak için bundan öncesinde kayıt olmanız, profil ve özgeçmiş bilgilerinizi tamamlamanız ve profili aktif duruma getirmeniz gerekmektedir.

E-devletten İşkur meslek arayan kayıt belgesi nasıl alınır ?

Yukarıda paylaşımımızın girişinde de belirttiğimiz bu gibi belgeyi almak için bazı koşulları sağlamalısınız. Peki işkur belgesi nasıl alınır ?

 • Belge e-devletten kolayca alınabilir.
 • Belgeyi almadan evvelinde İşkur profili oluşturmanız, öğrenim teferruatları ile özgeçmiş bilgilerinizi eksiksiz tamamlamanız gerekir.
 • Profili eksiksiz tamamladıktan sonrasında son şekilde İşkur sayfanızda yer piyasa İş Arama Statüsü kısmını Yeni Kayıt-Aktif olarak işaretlemeniz gerekiyor.
 • Tüm bunları yaptıysanız buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak işkur aktif belgesini e-devletten alabilirsiniz ⇒ .
 • İşkur kaydı oluşturma ve profil aktif etme bölgesinde paylaşımımızın devamında teferruatlı bilgi verilecektir.

İşkur kayıt belgesi örneği

İşkur kaydı belgesi örneği aşağıda verilmiştir. E devletten İşkur kayıt belgesi alma işlemini tamamladıktan sonrasında alabileceğiniz örnek doküman alt taraftaki bunun gibi olacaktır.

örnek işkur kaydı belgesi

İşkur kayıt sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Yukarıda işkur kaydı nedir, İşkur kaydı nereden alınır meselesinde bilgi vermeye çalıştık. Şayet kayıt sorgulaması yapacaksanız gene e-devlet şifresi ile doküman sorgulama ekranından yapılması gerekebilir. İşverenler kayıt sorgulaması yapamamakta. Sigortalı çalışanın T.C. numarası ve e-devlet şifresi ile sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

E Devletten İşkur kaydı nasıl yapılıyor ?

İşkur’a kayıt nasıl olunur ? işkur kayıt olmak için İşkur Müdürlüğü’ne kimliğiniz ile başvurabilir ya da e-devlet üstünden giriş yaparak pratik olarak profil sayfası oluşturabilirsiniz. E-devletten İşkur kaydı oluşturmak için;

 • Öncelikle buradan İşkur meslek arayan sayfasına giriş yapın ⇒.
 • Bu sayfadan E-devlet ile giriş seçeneğini kullanarak kayıt sayfasına giriş sağlayabilirsiniz.
 • Sonrasında adım adım nasıl kayıt olunur öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar