İşkur İşbaşı Eğitim Programı İçin Gerekli Evraklar 2021

İşkur işbaşı eğitim programı için lüzumlu evraklar ve programın ne bulunduğu konusu için ayrıntılar paylaşımımızda verilecektir. nedir? İşkur işbaşı eğitim programı İŞKUR’a kayıtlı işsizler için uygulanan, bu insanların mesleklerinde deneyim kazanmalarını sağlayan, meslekleri ile ilgili teorik bilgilerini uygulama imkanı tanıyan, kısacası çalışma ortamına ahenk için düzenlenen programlardır.

Bu programlar şahıslar mesleki tecrübelerini geliştirebilmekte ve program sonucunda mesleklerine uygun işlerde istihdam edilebilmektedirler. Bu programa katılmak dileyen işsizler programa katılım için işyerlerini kendileri bulabilecekleri benzeri İŞKUR’dan da talepte bulunabilirler. Tıpkı vaziyet işverenler için de geçerlidir. Paylaşımımızın devamında programa katılım şartları, işbaşı eğitim için lüzumlu evraklar, işkur işbaşı eğitim programı nasıl başvurulur konularında teferruatlı bilgi bulabilirsiniz.

İşkur işbaşı eğitim programı nedir ?

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz üzere insanların mesleklerine uygun işlerde istihdam edilmek şekli ile deneyim kazanmalarını sağlamak, çalışma ortamına ahenk sağlamaları amacı ile kullanılan eğitim programıdır.

İşkur işbaşı eğitim kuralları nelerdir ?

İşkur işbaşı eğitim programı yönetmeliğine göre işbaşı eğitim programı kurallarını şu biçimde sıralayabiliriz;

 • Programa alınacak bireyin İşkur’a kayıtlı işsiz olmanız gerekiyor. www.iskur.gov.tr adresinden rahatça işsizlik kaydı oluşturabilirsiniz. İşsizlik kaydını online şekilde İşkur sayfasından profil oluşturarak da yapabilirsiniz. sayfamızdan nasıl işsizlik durumunuzu aktif bir hale getirebileceğiniz konusu için detayları bulabilirsiniz.
 • Ayrıca İşverenin de İşkur’da aktif profilinin olması gerekmekte.
 • 15 yaşını bitirmiş olmak,
 • Programın uygulanacağı işletme işvereni ile bir. dereceden kan hısmı olmamak ya da eşi olmamak,
 • SGK’dan emekli maaşı almıyor olmak,
 • Programa müracaat yapılan işyerinde müracaat zamanından önceki son üç aylık devirde sigortalı çalışan olmamak,
 • Programa müracaat zamanından önceki son bir ayda herhangi 1 kapsamda sigortalı olmamak,
 • İş ve Uğraş Danışmanlarının hizmetlerinden yararlanmış olmak,
 • Önemli: İsteğe bağlı sigortalılar, tarımsal faaliyette bulunanlar, sosyal yardım alanlar, engelli maaşı, dul ya da yetim maaşı alanlar programa katılabilir.
 • Eğer üst kısımda belirtilen işkur işbaşı eğitim programı kurallarını sağlıyorsanız müracaat aşamasına geçebilirsiniz.

İşkur işbaşı eğitim programı başvurusu nasıl düzenlenmektedir ?

Başvuru için bizzat İŞKUR Müdürlüklerine uğramanız gerekiyor.  İşsizlik kaydınızın ardından size atanan İş ve Uğraş Danışmanınız ile görüşmeniz gerekiyor. Danışman size işkur işbaşı eğitim programı müracaat formu ve işkur işbaşı eğitim programı için lüzumlu evraklar konusu için bilgilendirme yapacaktır.

Gördüğünüz bu gibi program işsizlerin meslek hayatına kazandırılması adına olumlu sonuçlar vermektedir. Programı tamamlayıp tıpkı işveren birlikte istihdam edilenlerin  sigorta primleri işveren hissesi imalat sektöründe faaliyette bulunma biçiminde 42 ay, Öbür sektörlerde ise 30 ay vakit ile İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır.

İşbaşı eğitim programı lüzumlu evraklar 2021

Programa müracaat için işveren ve işçiden istenen İşkur işbaşı evraklarıı farklılık göstermektedir. Program başvurusu için işçiden istenen evrakları şu biçimde sıralayabiliriz; kimlik fotokopisi, diploma ya da geçici mezuniyet belgesi. İşverenden işkur işbaşı eğitim programı lüzumlu evraklar şunlardır;

 • Talep dilekçesi ( )
 • İşveren taahhütnamesi ( )
 • Ön rica formu ( Paylaşımımızın devamında indirebilirsiniz)
 • İşveren etkinlik çeşidi esas alınarak ; ticaret sicil gazetesi, vakıf senedi, dernek tüzüğü, birlik yada oda kaydı belgesi, dernek ve vakıflar için iktisadi işletmeye ait belgelerin aslı ya da noter onaylı örnekleri,
 • İşverenin son üç aylık zamanına ait sigortalı hizmet listeleri,
 • İmza sürküleri aslı ya da fotokopileri,
 • Faaliyet belgesi.

İşkur işbaşı eğitim programı müracaat formu

İşkur’un işbaşı eğitim programına müracaat için istenen İşkur işbaşı eğitim evraklarından bir tanesi de müracaat formudur. İşbaşı eğitim programı rica dilekçesini buradan indirebilirsiniz: .

İşkur işbaşı eğitim programı müracaat formu nasıl doldurulur ?

İşbaşı eğitim programı müracaat evraklarından en önemlisi olan işbaşı eğitim müracaat formunu eksiksiz ve doğru biçimde doldurmanız gerekebilir. İşkur işbaşı eğitim müracaat formunda yer saha kısımlar ve nasıl dolduracağınız meselesinde aşağıda bilgi verilmiştir;

 • İŞYERİNİN UNVANI: Bu kısımda işletme unvanı yazılmalıdır. Örneğin Yıldız ticaret LTD ŞTİ gibi.
 • İŞKUR NUMARASI: Bu kısımda işverenin İşkur’a kayıtlı bulunduğu numaranın yazılması gerekebilir. Şayet işveren şekilde aktif üyeliğiniz olmadan herşeyden önce İşkur resmi sayfası üstünden üyelik oluşturmanız gerekmektedir.
 • YETKİLİ KİŞİ ADI SOYADI UNVANI –TEL, E-MAİL: Bu kısımda işyerinde yetkili yani programla ilgilenecek insanların ismi soyadı, telefon numarası ve adres bilgilerinin yazılması gerekmektedir.
 • SGK İŞ YERİ SİCİL NUMARASI: Buraya 26 haneli SGK işletme sicil numarası yazılmalıdır. Numarayı bilmiyorsanız sayfamızdan nasıl öğrenebileceğiniz meselesi için bilgi bulabilirsiniz.
 • MESLEK VE PROGRAM BİLGİLERİ: Bu kısımda hangi meslekte programın uygulanacağı yazılmalıdır.
 • Geri kalan kısımlarda ise programa ve programda çalışacak insanların ayrı ayrı yazılması gerekebilir. Şayet bu kısımlarda takıldığınız nokta olursa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz.

İşkur işbaşı eğitim programı süresi

 • Bilişim ve imalat sektöründe etkinlik belli eden işyerlerinde en fazla 6 ay, Öbür sektörlerde ise en fazla üç ay şekilde uygulanmaktadır.
 • Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama v.s. benzeri bölgelerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarına eklenmiş olan 18-29 ıslak arası gençler için uygulama zamanı en fazla dokuz aydır.
 • Programlar günde en az beş ve en fazla sekiz olmak üzere haftada 45 saati geçmeyecek biçimde uygulanmakta.

İşkur işbaşı eğitim programı maaşı 2021

İşkur işbaşı eğitim programı ücreti her yıl güncellenmektedir. 2021  yılı için belirlenen gündelik ödeme tutarları alt taraftaki gibidir;

 • Günlük işkur işbaşı eğitim ücreti 89,40 TL dir.
 • Bu miktar öğrenciler için 67,05 TL, işsizlik maaşı alanlar için ise 44,70 TL dir.
 • Geleceğin mesleği şekilde belirlenen mesleklerde programa katılanlara günlük olarak ödeme tutarı 100 TL dir.
 • Sanayi sektöründe etkinlik işaret eden işletmelerde programa eklenmiş olan kadınlardan 2-5 ıslak arası çocuğu olanlara 400 TL bakım desteği verilmektedir.
 • İşte anne projesi kapsam gereğinde işkur işbaşı eğitim programına dahil olan annelere ise günlük olarak 95 TL ödeme yapılmakta.
 • Ayrıca program zamanı boyunca programa katılanların meslek kazası ve uğraş rahatsızlığı primleri ile Genel Sağlık Sigortası primleri İŞKUR sebebiyle karşılanmaktadır.
 • Güncel maaş tutarlarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İşkur işbaşı eğitim programı maaşı ne süreç yatar ?

Maaşların yattığı tarih farklılık gösterebilir. İşkur Müdürlüklerinden ya da işletme temsilcilerinden teferruatlı bilgiler edinilebilir. Genel şekilde maaşların ödenme tarihsel ay başından sonrasında ve ayın 5’ine doğru olmaktadır.

Bu işyerinde işbaşı eğitim programı uygulanmaktadır yazısı

İşkur’un işbaşı eğitim programlarına eklenen işyerlerinde ” Bu işyerinde İşbaşı Eğitim Programı Uygulanmaktadır” yazısının asılması gerekir. Bu ova ya da tabela İşkur sebebiyle ilgili işverene verilmektedir. İşveren de işkur işbaşı eğitim programı tabelasını işyerinde her insanın görebileceği 1 yere asar.

İşbaşı eğitim programı sigortası hangi kapsamda yatar ?

işkur işbaşı eğitim programı işveren koşulları ve çalışan şekilde koşulları veren ve işbaşı eğitim programı evrakları ile başvurusunu yaptıktan sonrasında başvuruları onaylanan ve program kapsam gereğinde başlayanların program zamanı boyunca kısa vade sigorta kolları primleri yani hastalık, meslek kasası ve uğraş rahatsızlığı primleri yatar. Bu kapsamda uzun vade sigorta kollarından olan malulluk, yaşlılık ve ölüm sigortası primleri yatmadığından bu sigorta ile bireyler emekli olamazlar.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar