İşe Giriş Bildirgesi Verilme Süresi 2021

İşe giriş bildirgesi verilme süresine ilişkili olarak bütün ayrıntıları paylaşımımızda bulabilirsiniz. İşe giriş bildirgesi işyerinde işe başlayan işçinin sigorta bildirimini elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmek için uygulanan bildiri türüdür.

İşe giriş bildirgesi formunun SGK Kanunu’na göre belirlenen zamanda elektronik ortamda gönderilmesi gerekebilir. Bu paylaşımımızda işe giriş bildirgesi verilme süreleri ile alakalı bilgi bulabilir bununla birlikte pazartesi günü sosyal güvenlik kurumu işe giriş düzenlenmektedir mı ve ya tıpkı gün işe giriş hangi işyerlerinde ve hangi sürelerde organize edilmektedir meselesi için bilgi bulabilirsiniz.

İşe giriş bildirgesi ne süreç verilmektedir 2021

Normal şartlarda işe giriş belgesinin elektronik ortamda en geç işçinin çalışmaya başladığı günden 1 gün evvelinde SGK’ya bildirilmesi gerekebilir. İşkollarına ve işin başlama tarihlerine göre sosyal güvenlik kurumu işe giriş belgesi verilme süreleri alt taraftaki gibidir.

Pazartesi tıpkı gün işe giriş yapılıyor mı 2021

Pazartesi günü tıpkı gün işe giriş yapılıyor mı sorusu işverenlerin en çok aşırı takıldıkları konuların başında gelmetke. Pazartesi işe giriş istisnai durumlardan 1 tanesi. Pazartesi günü işe giren 1 çalışan için gene tıpkı gün yani pazartesi günü giriş yapılabilir ve bu işlem için ceza uygulanmaz.

İlk defa tescil edilen işyerlerinde işe giriş verilme süresi

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda ilk defa tescil edilen işyerleri için sosyal sigortalar kurumu işe giriş zamanı tescil zamanından itibaren bir aydır. Bu vakit arasında işe giriş bildirgesi verilmesi zorunda Kanuni süreleri arasında verilmiş sayılmaktadır. Tıpkı vakit alt taşeron yani vasıtası şekilde tescil açtıracak olanlar için de geçerlidir.

Resmi tatil sonrası işe giriş bildirgesi

Çalışanın işe giriş zamanından önceki gün resmi tatile ya da bayram tatiline denk geliyorsa takip eden ilk meslek günü verilmesi şeklinde idari nakit cezası uygulanmaz ve bildiri süresinde verilmiş kabul edilir.

Aynı gün işe giriş yapılan meslek kolları

Aynı gün sosyal güvenlik kurumu girişi yapılan meslek kolları tarım, yapı ve balıkçılık işyerleridir. Tıpkı gün işe giriş yapılan sektörler nace yani etkinlik koduna göre tetkik edilir. Bu işkolu nace kodu ile tescilli işyerlerinde işe girecek çalışanın işe giriş bildirgesini tıpkı gün verebilirsiniz.

Aynı gün işe giriş cezası 2021

Eğer ise girisi üst kısımda belirtilen istisnai durumlar dış olmak üzere en geç işçinin çalışmaya başladığı günden 1 gün öncesine kadar vermezseniz SGK aracılığı ile her 1 işçi için brüt asgari ücret tutarında idari nakit cezası uygulanır. Fakat sosyal güvenlik kurumu ise girisin verilmesi gereken kanuni süreden başlamak üzere 30 gün arasında kendiniz verirseniz ve giriş bildirgesinin geç verilmesinden ötürü kullanılan idari nakit cezasını size tebliğinden itibaren 15 gün arasında öderseniz 3/4’ünün 1/4’ünü ödersiniz. Yani 2021 yılı için bu miktar 670,00 TL civarında. İşe girişin geç verilmesi biçiminde uygulanacak idari nakit cezası ve indirim oranları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşe giriş bildirgesi örneği 2021

İşe giriş bildirgesi örneği bilhassa çalışanlar vasıtasıyla bizden rica ediliyor. Sosyal güvenlik kurumu işe giriş bildirgesi örneği alt taraftaki gibidir;

sgk işe giriş formu

İşe giriş formu doldurulurken dikkat edilmesi gerekenler, formun nasıl doldurulacağı konusu için adım adım bilgi ve bütün ayrıntılar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşe giriş bildirgesi düzeltme cezası ne kadar ?

İşe giriş bildirgesi düzeltme işlemi için Sosyal Güvenlik Kurumu sebebiyle idari nakit cezası uygulanmaz. Lakin işe girişin üst kısımda belirtilen kanuni sürelerin dışında verilmesi zorunda idari nakit cezası uygulanır.

İşe giriş bildirgesi verilip hizmet bildirilmemesi

Sigortalı işe giriş bildirgesi verilen fakat hizmeti SGK’ya bildirilmeyen 1 işçi Şayet işyerinde fiili şekilde çalıştıysa hizmetin geç de olsa SGK’ya bildirilmesi gerekebilir. Lakin sosyal sigortalar kurumu işe giriş bildirgesi verilmiş lakin fiili çalışmamış 1 işçinin işe giriş bildirgesi iptali yapılması gerekebilir. Sosyal güvenlik kurumu ise giris bildirgesi iptali elektronik ortamdan işe girişi takip eden gün saat 23.59’a kadar yapılabilmekte. Lakin bu sürenin geçirilmesi biçiminde meslek giriş bildirgesinin iptali için SGK’ya dilekçe ile başvurmanız gerekiyor.

İşe giriş bildirgesi düzenleme zamanı 2021

İşe giriş iptali ile işçinin işe başladığı tarih ile uğraş kodunu en geç işe başlama zamanını takip eden gün sonuna kadar düzenleme şansınız var. Öbür teferruatları dilediğiniz her süreç elektronik ortamdan güncelleyebilirsiniz. başlıklı paylaşımımızdan güncellemeyi nasıl yapabileceğiniz konusu için bilgi bulabilirsiniz.

İleri tarihli işe giriş organize edilmektedir mı ?

Mevcut halde işe giriş bildirgesi eda döneminin en geç sigortalı çalıştırmaya başlamadan 1 gün evvelinde verilmesi gerektiğini üst kısımda belirtmiştik. Tıpkı gün verilebilenler ve diğeri istisnai durumlar konusu için üst kısımda teferruatlı şekilde bilgilendirme sağlanmıştır. Bunun dışında ileriye dönük şekilde en fazla bir aya kadar giriş yapılabilir. Daha fazlasına sistem izin vermeyebilmekte.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar