İşe Giriş Bildirgesi İptali Nasıl Yapılır ?

İşe giriş bildirgesi iptali süresi, nereden ve nasıl yapılacağı meselesinde bu paylaşımımızda teferruatlı bilgi bulabilirsiniz. İşverenler sebebiyle sigortalıların işe giriş bildirgelerinin istisnai durumlar haricinde en geç işe başlama zamanından evvelinde verilmesi gerekebilir. Verilme süreleri ve istisnai bütün durumlara başlıklı paylaşımımızdan ulaşabilirsiniz.

İşe girişin verilmesi fakat işçinin işe gelmemesi, işe giriş tarihinin hatalı girilmesi ya da bildirgedeki bilgilerin hatalı girilmesi bunun gibi durumlardan ötürü sosyal güvenlik kurumu giriş iptalinin yapılması gerekebilmektedir. Bu paylaşımımızda işe giriş ne süreç iptal edilebilir, işe giriş bildirgesi iptali kaç gün bünyesinde verilir, nasıl ve nereden iptal edilebilmektedir benzeri konu alanında kafanıza takılan bütün soruların yanıtını bulabilirsiniz.

İşe giriş iptal zamanı nedir ?

İşe giriş bildirgesi elektronik ortamda her süreç işe giriş bildirgesi iptal zamanı arasında işveren nedeniyle iptal edilmektedir. Kanunen sosyal güvenlik kurumu işe giriş iptal zamanı işçinin işe başladığı tarihten sonraki ilk işgününün sonudur. Yani kısa bir şekilde işe giriş iptali zamanı işe giriş zamanından sonraki gün saat 23.59’a kadar işe giriş/işten çıkış uygulamasında yapılabilir. Bu süreden sonrasında sosyal güvenlik kurumu işe giriş bildirgesi iptalinin uygulama üstünden iptal edilebilmesi söz konusu değildir.

Sgk işe giriş iptali nasıl yapılıyor ?

Sgk giriş iptal zamanı içerisinde işe giriş/çıkış uygulaması üstünden iptali gerçekleştirebilmek için;

  • Öncelikle buradan uygulamaya SGK E bildiri şifreleriniz ile giriş yapınız ⇒ .
  • Giriş yaptıktan sonrasında İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ İPTAL menüsüne giriniz.
  • Sigortalının T.C. numarasını yazarak devam edin.
  • Gerekli Öbür detayları de girdikten sonrasında zamanı içerisinde işe giriş iptal etme işlemini tamamlayabilirsiniz.

İşe giriş bildirgesi düzeltmesi nasıl düzenlenmektedir ?

İşe giriş bildirgesinde bazı bilgiler dışında sosyal güvenlik kurumu işe giriş iptali zamanı dışında iptal ya da düzenleme yapamazsınız. Detaylı bilgi için başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşe giriş beyanname iptali süresini geçirdikten sonrasında işe giriş tarihsel ve bu gibi bilgilerin düzenlenmesi için işveren şekilde bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yapmanız gerekiyor. Yanlış işe giriş bildirgesi düzeltme dilekçesi örneği paylaşımımızın devamında verilmiştir.

İşe giriş tarihsel düzeltme dilekçesi örneği

İşe giriş iptal dilekçesi ya da tarihin düzenlenmesi için dilekçe örneği aşağıda paylaşılmıştır. Sosyal güvenlik kurumu hatalı giriş düzeltme dilekçesini doldurarak elden ya da posta yolu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yapmanız gerekmektedir.

  • Müdürlüğünüzde ……………………………. işletme sicil numarası ile tescilimiz bulunmakta. …/…/….. tarihli işe giriş bildirgesinde …….. T.C. numaralı sigortalı ……… insanın işe giriş tarihsel sehven yazılmıştır. İşe giriş tarihinin …./…./…… tarihsel şekilde düzenlenmesi hususunda gereğini arz ederiz. 

İşe giriş bildirgesi iptali cezası ne kadar ?

Sgk işe giriş bildirgesi iptal zamanı içerisinde ya da dışında yapılacak olan düzeltme ya da iptal bildirgelerinden ötürü idari nakit cezası uygulanmaz. Geç verilmesi mecburiyetinde ceza uygulanır. İşe girişin geç verilmesi şeklinde uygulanacak ceza ve indirim güncel tutarlarına başlıklı paylaşımımızdan ulaşabilirsiniz.

İşe girişi yapılan işçinin işe başlamaması biçiminde ne düzenlenmektedir ?

İşe giriş bildirgesi verilen fakat işe giriş yapıldığı tarihte işe başlamayan 1 çalışan için üst kısımda da anlatıldığı bunun gibi sosyal sigortalar kurumu sigorta iptali işlemi takip eden ilk meslek günü ve saat 23.59’a kadar uygulama üstünden gerçekleştirilebilir.

Emeklinin işe giriş bildirgesi yanlış verilirse ne olur ?

Emekli olduktan sonrasında 1 işverene bağlı şekilde işe başlayan 1 sigortalı için işe giriş bildirgesinin “Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” doküman kodu ile gönderilmesi gerekebilir. Bunun yerine giriş “Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar” şekilde verilirse;

  • Emekli insanın maaşı kesilir.
  • Bu halde zamanı arasında yani işe girişten sonraki ilk meslek günü saat 23.59’a kadar işe girişteki evrak şekli düzeltilebilir. Şayet bu vakit geçtiyse dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na işveren sebebiyle müracaat yapılarak düzeltilebilir.
  • Eğer aylık prim ve hizmet belgesi de verildiyse E-bildirge V2 üstünden iptal/ek bildiri de girilmesi gerekir.
  • İşveren ilgiyi üzerine SGK sebebiyle düzeltme yapıldıktan sonrasında emekli şahıs bağlı bulunduğu emeklilik servisine müracaat yaparak maaşının kesilme tarihsel itibarı ile tekrardan bağlanması için talepte bulunabilir.

Sgk 4a hizmet dökümü iptal ne demek ?

işe giriş iptali kaç gün ve işe giriş kaç gün içerisinde iptal edilir sorularının yanıtını verdikten sonrasında gelelim sigortalıların yoğun sordukları sosyal güvenlik kurumu 4a hizmet dökümü devir iptal ne demek sorusunun cevabına. İşveren anlamında sigortalılar adına verilen aylık prim ve hizmet belgelerinin değişik nedenler ile iptal edilmesi gerekebilmekte. İşte işveren ya da Sosyal Güvenlik Kurumu nedeniyle iptal edilen bu hizmetler e-devlette SGK tescil ve hizmet dökümünde 4a iptal hizmet şekilde görünür.

İşe giriş bildirgesi iptali ve diğeri işlemleri meselesinde merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar