İş Sağlığı ve Güvenliği Devlet Desteği Nasıl Alınır ?

İş sağlığı ve güvenliği devlet desteği ilk şekilde üç Mayıs 2014 tarihinde başlamıştır. Tıpkı tarihli resmi gazetede  yayımlanan  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ ile tehlikeli ve çok fazla tehlikeli sınıfta yer sektör işverenlere kanunen çalıştırmak durumunda oldukları meslek sağlığı ve güvenliği elemanları için ödedikleri tutarın Sosyal Güvenlik Kurumu vasıtasıyla desteklenmesi düzenlemesi getirilmiştir.

Yazımızın devamında söz konusu tebliğ gereği meslek sağlığı ve güvenliği desteğinden yararlanabilecek işyerleri, müracaat işlemlerinin nereye ve nasıl yapılacağı, yansıtma faturasının nasıl düzenleneceği, is sağlığı ve güvenliği destek fatura örneği ve meslek sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde devlet desteği başvurusunda istenen belgeler konusu için detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Hizmetlerinin Desteklenmesi Dalında Yönetmelik

İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin devlet vasıtasıyla desteklenmesine ilişkili olarak güncelleme 24 Aralık 2013 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. İlgili yönetmeliğe sayfasından göz atabilirsiniz.

İş güvenliği devlet desteğinden yararlanma koşulları nelerdir ?

Tehlikeli ve çok aşırı tehlikeli sınıfta yer saha ve 10’dan az çalışanı olan işverenler meslek güvenliği uzmanı ile meslek sağlığı elemanı için yaptığı ödemeyi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan destek şekilde arka alabilir. Halk şirket ve Kuruluşları bu destek kapsam gereğinde değil. İsg devlet desteğinden yararlanmak için aranan tek Şart tehlikeli ya da çok aşırı tehlikeli sınıfta yer almak.

İsg teşvik başvurusu nasıl yapılıyor ?

Sgk meslek güvenliği müracaat işlemini işveren dosyasının bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. İş sağlığı ve güvenliği desteği başvurusu için istenen belgeler aşağıdadır.  Destek ödemeleri için üçer aylık periyotlarda müracaat yapmanız gerekiyor.

  • Ocak, Şubat ve Mart ayı destek ödemesi için başvuruyu nisan ayının sonuna kadar müracaat yapılıyor. Ödemesi Mayıs ayı sonuna kadar yapılır.
  • Nisan, Mayıs ve Haziran ayı destek ödemeleri için Temmuz ayının sonuna kadar yapılır. Ödemesi Ağustos ayı sonuna kadar yapılır.
  • Temmuz, ağustos ve eylül destek ödemeleri için Ekim ayının sonuna kadar yapılıyor. Ödemesi Kasım. ayı sonuna kadar yapılır.
  •  Ekim, kasım ve aralık ayları için izleyen yılın ocak ayı sonuna kadar müracaat düzenlenmektedir. Ödemesi Şubat ayı sonuna kadar yapılır.

İş güvenliği ücreti devlet desteği için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Başvuruda istenen meslek güvenliği evrakları aşağıda verilmiştir. isg hizmetlerinin desteklenmesi için evrakların eksiksiz tamamlanması gerekmektedir.

  • Sgk meslek sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi müracaat formu ( belgeyi aşağıdan indirebilirsiniz).
  • Başvuru dilekçesi
  • İş Sağlığı ve Güvenliği yansıtma faturası. (Örneği aşağıdadır). Faturanın işveren sebebiyle Sosyal Güvenlik Kurumu adına kesilmesi gerekiyor. Fatura başlığı tarafına Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı yazmanız yeterli. Vergi Dairesi: Hitit Vergi Dairesi, vergi numarası ise: 7750409379 olacak. Faturanın İzah kısmında ise alt taraftaki faturada bulunduğu bunun gibi Ocak,Şubat, Mart ayı İş Sağlığı ve Güvenliği Destek ödemesi yazmanız gerekiyor. Bununla birlikte İzah tarafına alt taraftaki fatura örneğinde bulunduğu bunun gibi 26 haneli SGK işletme sicil numaranızı da yazın ve karşısına az tehlikeli ya da tehlikeli olup olmadığını belirtin. 

İş sağlığı ve güvenliği devlet desteği müracaat formu

İş sağlığı ve güvenliği devlet desteği başvurusu için en önemli evraklardan bir tanesi müracaat formudur. İş sağlığı ve güvenliği müracaat formunu eksiksiz ve tam doldurmanız gerekebilir. Formu buradan indirebilirsiniz

İş sağlığı ve güvenliği destek yansıtma faturası örneği

İş sağlığı ve güvenliği için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan destek almak için gene Sosyal Güvenlik Kurumu’na kesilmesi gereken yansıtma fatura örneği alt taraftaki gibidir. Sigorta yansıtma faturası örneğinin aşağıda bulunduğu bunun gibi güncellenmesi gerekmektedir.

İş sağlığı ve güvenliği devlet desteği hesaplaması nasıl düzenlenmektedir ?

Günlük destek ödemesi tutarı standarttır ve brüt asgari ücret üstünden hesaplanmaktadır. Tehlikeli işyerlerinde bir günlük olarak meslek sağlığı ve güvenliği destek ödemesi tutarı çalışan başına brüt günlük olarak asgari ücretin %1,4’ü iken tehlikeli sınıfta yer alanlar için ise %1,6’dır. Güncel meslek güvenliği teşvik tutarları ve hesaplama örnekleri için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş sağlığı ve güvenliği destek ödemeleri hakkındaki bütün merak ettiklerinizi yazının sonundaki yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar