İş Sağlığı ve Güvenliği Devlet Desteği Hesaplama 2021

İş sağlığı ve güvenliği devlet desteği hesaplama işlemi işverenler açısından baş karıştırıcı oluyor. Malumunuz işyerinde meslek güvenliği uzmanı ile meslek sağlığı elemanı çalıştırmak 6331 sayılı kanun gereği mecbur duruma getirilmiştir. İş sağlığı ve güvenliği için yapılan harcamaların 1 bölümü işverenlere destek şekilde ödenmektedir.

Bu paylaşımımızda ise meslek güvenliği ücreti devlet desteği hesaplamasının nasıl yapıldığı, isg devlet desteği tutarları konusu için merak edilen sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

İsg devlet desteği başvurusu nasıl düzenlenmektedir ?

İş güvenliği desteğinden 10 işçiden az çalışanı olan tehlikeli ve çok fazla tehlikeli sınıfta yer piyasa işverenlerin yararlanma hakları bulunmakta. Başvurular bağlı olunan SGM işveren servisine elden ya da posta yolu ile yapılır. İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi meselesinde yönetmelik gereği başvurular üçer aylık periyotlar için yapılıyor. Yani Ocak, Şubat ve Mart ayı için Nisan ayının sonuna kadar müracaat yapılması gerekiyor.

  • Başvuruda istenen belgeler ise meslek sağlığı ve güvenliği devlet desteği müracaat formu ,
  • iş sağlığı ve güvenliği sosyal güvenlik kurumu teşvik dilekçesi ,
  • Yansıtma faturası.
  • İş güvenliği yansıtma faturası örneğine aşağıdan göz atabilirsiniz.

Kimler destekten yararlanabilir, koşulları neler ve başvuruda istenen evraklar nelerdir bu gibi konu meselesi için bütün detaylar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş sağlığı ve güvenliği destek fatura örneği

İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesine ilişkili olarak müracaat formu ekinde istenen yansitma faturasi örneği alt taraftaki gibidir. Fatura başlığında Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, bağlı bulunduğu vergi dairesi kısmında Hitit Vergi Dairesi, vergi numarası tarafına ise 7750409379 yazmanız gerekiyor. Yansıtma faturası örneği alt taraftaki gibidir;

İsg devlet desteği hesaplama 2021

SGK meslek güvenliği fiyat hesaplaması brüt asgari ücret üstünden hesaplanır. Faturadaki miktar yüksek olsa dahi ödeme belirlenen tutarı geçmez. İsg destek ödeme tutarı işyerinin tehlike sınıfına göre de farklılık gösterir.

  • Tehlikeli sınıfta yer saha işverenler için yapılacak destek tutarı çalışan başına 1 günlük olarak brüt asgari ücretin %1,4’üdür. 2021 senesi için brüt günlük olarak asgari ücret 119,25 liradır. Bu halde tehlikeli sınıfta yer saha 1 işletme için 1 gündelik çalışma karşılığında yapılacak destek tutarı 1,66 lira olacaktır.
  • Çok tehlikeli sınıfta yer sektör işverenler için meslek sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde devlet desteği tutarı ise günlük olarak şekilde 1 günlük olarak brüt asgari ücretin %1,6’sıdır. 2021 yılı için tehlikeli sınıfta yer saha işyerlerine yapılacak 1 gündelik destek ödemesi tutarı bu hesaba göre 1,90 lira olacaktır.

İş sağlığı ve desteği ödemeleri ne süreç düzenlenmektedir ?

Başvurunun ardından isg ücret hesaplaması yapılarak ücretler ortalama şekilde 1-2 ay arasında yapılacak işverenin belirtmiş bulunduğu banka hesaplarına aktarılmaktadır. Bazı halde SGK yoğunluğundan kaynaklı gecikmeler yaşanabilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği ile alakalı detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar