İş Mahkemesi İstinaf Süresi 2021

İş mahkemesi istinaf süresi hem işçiler hem de işverenler anlamında çok şekilde araştırılan konuların başında gelmektedir. İşveren ve işçiler oldukça çok konu için mutabakat sağlayamamakta ve olayın çözülmesi için meslek mahkemesine müracaat yapmaktadırlar. İş mahkemesi kararının işçi ya da işveren sebebi ile olumlu karşılanmaması ve itiraz edilmesi mecburiyetinde gidilecek yargı istinaf mahkemesi şekilde bilinir. Bu paylaşımımızda istinaf mahkemesi kaç ay sürer, istinaf mahkemesi sonuçlanma zamanı ve konu bölgesinde yoğun sorulan bazı sorular ve yanıtlarını bulabilirsiniz.

İstinaf mahkemesi nedir ?

İstinaf Kanunda şu biçimde adlandırılır ” yerel yargı kararının usul ya da esas bakımından hukuka aykırı bulunduğu düşüncesiyle başvurulan kanun yoludur.”  Yani bir. derece mahkemesi anlamında verilen 1 karar için itiraz mercidir. İş mahkemelerinde verilen 1 karara itiraz için istinaf mahkemeleri ise Bölge Adliye Mahkemeleri’dir.

İş mahkemeleri istinaf zamanı kaç gündür ?

Birinci derece meslek mahkemesi anlamında verilen 1 kararın tebliğ zamanından itibaren meslek mahkemelerinde istinaf zamanı iki haftadır. Bu sürenin aşılması ve bu süreden sonrasında istinafa gidilmesi mecburiyetinde Adli birim başvuruyu doğrudan reddeder.

İstinaf mahkemesi ne kadar sürer 2021 ?

Bunun için belirlenen 1 vakit bulunmaz. Başvurulan Bölge Adliye Mahkemeleri’nin meslek yoğunluğu ve dosya sayısına göre vakit değişebilmektedir. Ortalama şekilde istinafa gidilen 1 meslek mahkemesi dosyası için sonuçlanma zamanı 2-3 yıl bünyesinde değişmektedir.

Dava dosyaları konusu için çok sorulan sorular ve cevapları

istinaf süreleri meselesi için bilgi verdikten sonrasında dava dosyaları meselesinde çok sorulan bazı sorular ve cevaplarına aşağıda değinmeye çalışacağız.

Ön inceleme için tayin etme bekliyor ne demek ?

İstinafa gidilen 1 dosya herşeyden önce ön incelemeden geçer. Bu vakit içerisinde yapıldığında dosya açıklaması bu biçimde görmekte. İlk başvurunun ardından sistemde dosya ” Ön İnceleme İçin Tayin etme Bekliyor” biçiminde görmektedir. Bu dosyanın henüz ön inceleme için beklediği ve bu aşamaya gelmediği manasına gelir. Kısa bir şekilde bu vaziyet dosyanın evvelinde inceleme ya da evvelinde önceleme duruşması için beklediği manasına gelir.

İstinaf ön inceleme zamanı kaç gündür ?

Ön inceleme için de belirlenmiş 1 vakit bulunmamakta. Bu da farklılık gösterebilmektedir.  Ön inceleme dosyanın incelemeye alınması ve tayin etme beklediği manasına gelir. Burada ön inceleme için belirli 1 tarih bulunmamaktadır.

İstinaf dosya durumu açık ne demek ?

Bu ön inceleme aşamasının geçildiği, dosya ile ilgili yargı sürecinin devam ettiği yani kararın henüz verilmediği manasına gelir. Kara verildiğinde dosya durumu karara çıkmış şekilde görülür.

Dosya durumu karara çıkmış ne demek ?

Karara çıkmış olması demek kararın verildiği manasına gelir.  Bu açıklamadan sonrasında kararın yazılması ve tebliğ edilmesi beklenir.

Karara çıkmış dosya kaç günde sonuçlanır ?

Kanunen karar duruşması gerçekleştirildikten en geç bir ay sonrasında gerekçeli kararın yazılması gerekebilir. Gerekçeli karar verildikten sonrasında tebliğ işlemleri gerçekleştirilir.

Karara çıkmış dosya ne süreç tebliğ edilir ?

Karara çıkan dosya için bir ay içerisinde gerekçeli karar yazılır. Gerekçeli karar yazıldıktan sonrasında tebliğ tarihsel için belirlenmiş 1 vakit bulunmaz. Gerekçeli karar yazıldıktan sonrasında genellikle en geç birkaç ay içerisinde tebliğ edilmiş olunmaktadır.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar