İş Kazası Rapor Parası Ne Zaman Ödenir ?

İş kazası rapor parası ne süreç ödenir ? İş kazası neticesi geçici meslek göremezlik diğeri ismi ile istirahat raporu aldıysanız işveren aracılığı ile maaşınız ödenmez. Raporlu olduğunuz vakit için maaşınızı Sosyal Güvenlik Kurumu öder.

Yapılan bu ödenek ise meslek kazası rapor parası şekilde tanımlanmaktadır. Bu yazımızda  konu meselesi için aşırı sorulan sorulardan bir tanesi olan meslek kazası rapor parası ne süreç yatar meselesinde bilgi vermeye çalışacağız.

İş kazası işgöremezlik parası nasıl alınır ?

İş kazası geçirmeniz şeklinde Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile size geçici meslek göremezlik ödemesi yapılabilmesi için işveren nedeniyle elektronik ortamda meslek kazası bildiriminin hazırlanmış olması gerekiyor. İş kazasının bildirilmiş olması tek başına istirahat parası alabilmek için yeterli değil tabi ki. Teferruatlı kurallar ve geçici meslek göremezlik alabilmek için izlenmesi gereken yol içi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası raporunun bitim zamanından itibaren işveren anlamında bununla birlikte çalışmadığınıza dair bildirimin de elektronik ortamda yapılması gerekiyor. Uzun zamanı 1 rapor aldıysanız örnek olarak üç aylık, 6 aylık v.s. bu gibi işveren raporun tamamını bitmeden SGK’ya bildirim yapabilir. Böylece SGK’da ödemenizi işveren bildirimine istinaden parça parça yapabilir. Peki işveren bildirimi yaptı bu halde meslek kazası parası ne süreç yatar?

İş kazası rapor parası kaç günde ödenir ?

Gelelim asıl konumuz olan meslek kazası rapor parası ne süreç alınır sorusunun cevabına. üst kısımda belirttiğimiz biçimde işveren aracılığıyla bildirim yapıldıktan sonrasında Şayet raporunuzda herhangi 1 noksan yok ise SGK ödemenizi ortalama en geç 15 gün arasında yapar. Yani diyelim ki meslek kazası neticesi 21 Şubat 2020-01 Mart 2020 tarihleri arasında rapor aldınız. İşveren 02 Mart tarihinde SGK’ya çalışmazlık bildirimi yaptı. Bu halde en geç 17 Mart 2020tarihine kadar ödemenizi almış kalıyorsunuz. Ne kadar ödeme alacağınızı merak ediyor musunuz ? Hesaplamak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası rapor parası nereden alınır ?

Gelelim 1 diğeri merak konusu olan meslek göremezlik parası hangi bankadan alınır sorusunun cevabına. SGK normalde işgöremezlik ödemelerini PTT aracılığı ile ödemekte. E devlet sisteminden rapor parası sorgulamanız sonucunda ödemeniz bankaya gönderildi yazıyorsa kimliğiniz ile beraberinde paranın gönderilme zamanından itibaren en geç iki ay arasında herhangi 1 PTT şubesinden alabilirsiniz.

Eğer SGK Şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız var ise ödemeniz banka hesabınıza da aktarılabilir. Hesabınız yok ise dahi e devlet sisteminden kolayca tanımlayarak ödemenizin hesabınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Banka hesabı tanımlama işlemi epey bir basit. E devlet sistemin SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı tanımlama menüsünden hesabınızı tanımlayabilirsiniz.

İş kazası geçirenlerin hukuki hakları nelerdir ?

İş kazası akibeti devamlı maaş alabilirsiniz! Bunun için SGK’ya müracaat yapmanız ve meslek kazası neticesi işgücü kayıp oranınızın en az %10 üstünde kaybettiğinizin tetkik edilmesi gerekiyor. İş kazası devamlı meslek göremezlik geliri şekilde tanımlanan bu maaşa nasıl müracaat yapabileceğiniz ve başvuruda istenen belgeler meselesinde detaylı bilgi için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası neticesi alabileceğiniz ödemeleri şu biçimde sıralayabiliriz;

  • Geçici meslek göremezlik ödemesi,
  • Sürekli işgöremezlik ödemesi,
  • İşverenden meslek kazası tazminatı.

İş kazası rapor parasını nasıl alabilirim hakkındaki merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar