İş Kazası Rapor Parası Hesaplama 2021

İş kazası rapor parası hesaplaması çalışanın brüt kazancı esas alınarak yapılmakta. İş kazası akibeti geçici meslek göremezlik raporu Öbür ismi ile istirahat raporu aldığınızda işvereniniz maaş ödemenizi yapmaz ve SGK size meslek kazası raporu için rapor parası öder.

Bu paylaşımımızda meslek kazasında rapor parası nasıl hesaplanır, meslek kazası ödemesi nasıl hesaplanır, nasıl ve nereden alınır bunun gibi meslek kazası meslek göremezlik ödeneği hesaplaması ile ilgili kafanıza takılan bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Paylaşımımızın devamında meslek kazasında rapor parası hesaplaması meselesi için bilgi verilecektir. Şayet siz hastalık ya da SGK doğum meslek göremezlik rapor hesaplaması yapacaksanız sayfamıza geçiş yapabilirsiniz.

İş kazası parası nasıl alınır ?

İş kazasında rapor parası alabilmeniz için sigortalı çalışıyor olmanız gerekebilir. İş kazası sigorta parası için hastalık raporlarında aranan 90 gündelik sigorta primi olması şartı aranmamaktadır. Bununla birlikte meslek kazası akibeti alınan geçici meslek göremezlik raporunun tümü için ödeme yapılmakta. Alınan istirahat raporu bir gündelik dahi olsa Sosyal Güvenlik Kurumu bu rapora ödeme sağlamaktadır.

İş kazasından ötürü geçici meslek göremezlik ödeneği alınabilmesi için rapor için işveren anlamında meslek kazası bildirimi ile elektronik ortamda çalışmadığına dair bildirimin yapılması gerekiyor. İkisinden kimsenin noksan olması biçiminde SGK ödeme yapmayacaktır. İşveren meslek kazası bildirimi var ise çalışmazlık bildiriminden sonrasında ortalama şekilde en geç 15 gün içerisinde ödeme PTT’ye ya da tanımlı banka hesabına aktarılmaktadır.

İş kazası rapor parası alabilmek için gerekenler, izlenmesi gereken yol ile alakalı bütün ayrıntıları sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

İş kazasında maaş kesilir mi 2021

Peki meslek kazası raporu maaştan kesilir mi ? Şayet sözleşmenizde ters 1 hüküm yok ise işveren raporlu olduğunuz vakit boyunca size maaş ödemesi yapmak zorunda değildir. Bu halde raporlu olduğunuz vakit boyunca işveren maaşınızı ödemeyecek ve Sosyal Güvenlik Kurumu size meslek kazası ödemesi yapacaktır.

İşverenler genel şekilde geçici meslek göremezlik raporu piyasa çalışanların raporlu bulunduğu sürece maaşlarını kesmektedir. Maaşı tam ödeyen işveren azdır bu da toplu sözleşmede hüküm var ise gerçekleşmektedir.

İş kazası rapor parası nasıl hesaplanır ?

İş kazası neticesi alınan istirahat raporlarında ödenecek 1 gündelik rapor parası yani meslek kazası parası hesaplaması ücret brüt maaş üstünden yapılır.

 • Rapor alınan tarihten önceki son üç aylık çağın yekün brüt kazancının yekün gün sayısına bölünür.
 • İş kazası ücreti hesaplaması sonucunda bulunan tutarın 2/3’ü ayakta, 1/2’si ise yatarak tedavide verilen raporlar için 1 günlük olarak ödeme şekilde yapılır

İş kazası raporu hesaplama 2021

Bildiğiniz bu gibi SGK rapor parası ya da meslek kazası hesaplaması brüt kazancınız üstünden yapılmaktadır.

 • Eğer asgari ücretle çalışıyorsanız meslek kazası rapor parası için 2021 yılında ayakta tedavilerde gündelik meslek kazası gündelik ücreti 79,50 TL,
 • yatarak tedavilerde günlük olarak meslek kazası ücreti 59,63 TL olacaktır.
 • Eğer brüt kazancınız asgari ücretin üstünde son üç aylık yekün brüt kazancınızı son üç ayın yekün gün sayısına bölün. Böylece meslek kazası rapor hesaplamasında esas alınacak olan tutarı hesaplamış olacaksınız.
 • Çıkan sonucun 2/3’ü ayakta tedavide 1 gündelik meslek kazası ödeneği şekilde ödenirken yatarak tedavide ise yarısı 1 gündelik meslek kazası raporu ödemesi şekilde ödenmektedir.

2 günlük olarak meslek kazası rapor parası ne kadar ?

İş kazası raporu parası hesaplamasına göre bir ve ya iki günlük olarak raporlar için de Sosyal Güvenlik Kurumu nedeniyle ödeme yapılıyor. Asgari ücret üstünden yapılacak olan meslek kazası ödeme hesaplamasına göre iki gündelik ayakta rapor için 2021 yılında ödenecek olan rapor parası tutarı 159,00 TL, yatarak tedavide ise 119,26 TL olacaktır.

3 gündelik meslek kazası rapor parası ne kadar ?

İş kazalarında rapor parası hesaplamasına göre üç gündelik alınan yatarak ya da ayakta meslek göremezlik raporunun tamamına Sosyal Güvenlik Kurumu nedeniyle ödeme yapılıyor. üç günlük olarak meslek kazası ödeneği hesaplamasına göre ayakta tedavide asgari ücret üstünden alınabilecek yekün miktar 238,50 TL, yatarak tedavide ise 178,88 TL olacaktır.

10 gündelik meslek kazası rapor parası ne kadar ?

2021 yılında asgari ücretli 1 çalışanın meslek kazası istirahat parası hesaplaması esas alınarak 10 günlük olarak meslek kazası raporu parası tümü ayakta ise 795,00 TL olacaktır. Şayet yatarak tedavi görüldüyse bu halde ödeme tutarı 596,25 TL olacaktır.

İş kazası rapor parası sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

İş kazası parası sorgulama işlemini e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. İş kazası raporu parası sorgulamasını e devlet sisteminde SGK-4a/4b İş göremezlik ödemesi görme menüsü aracılığı ile yapabilirsiniz. İş kazası rapor sorgulama ve meslek kazası raporu görüntüleme uygulamasına buradan giriş sağlayabilirsiniz : 

Sorgulama sonucunda alt taraftaki sonuçlar önünüze çıkabilir.

 • Rapor parası bilgi yok diyorsa henüz raporla ilgili 1 işlem yapılmadığı anlamını taşır. Detaylar ve takip etmeniz gereken yol için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Rapor parası merkeze gönderildi diyorsa ödeme onaylanmış ve bankaya hazırlanmak üzere SGK Merkezi nedeniyle onay beklemektedir manasına gelir. Sorgulama neticesi merkeze gönderildi yazan rapor ödemeleri ortalama şekilde bir hafta içerisinde PTT ya da ilgili bankaya aktarılmaktadır. Merkeze gönderilen ödeme ile ilgili yapılması gerekenler için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Rapor parası ödendi yazıyorsa ödemenin sigortalı anlamında PTT’den çekildiği ya da tanımlı banka hesabına gönderildiği anlaşılır.
 • Rapor parası emanete alındı yazıyorsa bankaya ya da PTT’ye gönderilen meslek göremezlik ödemesi zamanında alınmadığından SGK emanet hesabına dönmüş manasına gelir. Bu halde SGK’ya dilekçe vererek ya da e devlette SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden hesap tanımlanarak ödemenin tekrar gönderilmesi rica edilebilir.

Ödemenizi ne süreç alacaksınız. Sorgulayın ve hemen öğrenin. Ödemenin alınacağı tarih meselesinde bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2 günlük olarak rapor parası kesilir mi ?

İş kazalarında rapor ücreti raporlu olunan sürelerin tümü için ödenmektedir. bir günlük olarak rapor için dahi Sosyal Güvenlik Kurumu size meslek kazası raporu için ödeme yapacaktır. Hastalıktan kaynaklı şekilde alınan raporlarda üç. günden sonrasında ödeme sağlanır. İş kazalarında böyle 1 uygulama söz konusu değildir. Fakat meslek kazası rapor ücreti hesaplaması brüt üstünden yapılıyor ve hastalık raporu hesaplaması ile arada 1 ayrım bulunmamaktadır.

İş kazası rapor parası hangi bankadan alınır ?

İş kazası rapor ödemeleri SGK Şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız yok ise PTT’ye gönderilir ve gönderilme zamanından itibaren en geç iki ay içerisinde iş kazası sosyal güvenlik kurumu ödemesini PTT’den almanız gerekir.

SGK aracılığı ile ödeme yapılabilmesi için raporun bitmesi ya da uzun zamanlı 1 rapor ise rapor bitmeden de işveren nedeniyle çalışmazlık bildiriminin ve meslek kazası bildiriminin yapılması gerekebilir. İşveren sebebiyle meslek kazası bildirimi yapıldıysa çalışmadığına dair bildirimi de yaptıktan sonrasında ödeme en geç 15 gün arasında PTT’ye ya da tanımlı banka hesabınıza gönderilecektir.

Eğer meslek kazası neticesi meslek gücünüzü en az %10 ve ya üzeri kaybettiyseniz SGK’dan devamlı şekilde emeklilik geliri alabilirsiniz. Nasıl alacağınız meselesi için bilgiyi sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Kaç gündelik rapor maaştan kesilir ?

İş kazası geçiren işçinin maaşı kesilir mi ya da üç gün rapor maaştan kesilir mi sık şekilde sorulan sorular bünyesinde gelmektedir. Sosyal güvenlik kurumu rapor hesaplaması yapılırken daha doğrusu kesinti yapılıp yapılmayacağı rapor alma sebebine göre farklılık gösterir.

 • Hastalıktan kaynaklı alınan meslek göremezlik raporlarında 3’üncü günden sonrasına ödeme organize edilmektedir. Yani bir ve ya iki gündelik hastalık raporları için SGK anlamında ödeme yapılamaz. İşveren rapor devrinin tamamını maaştan kesebilir.
 • İş kazası neticesi alınanlarda tamamına ödeme yapılıyor. Fakat işveren raporlu olunan sürenin tamamında maaşı kesebilir.

Rapor parası neye göre hesaplanır ?

Yukarıda meslek kazası parası nasıl hesaplanır kısmında teferruatlı şekilde değindiğimiz üzere istirahat raporu ücreti hesaplaması brüt maaş esas alınarak yapılır. Brüt üstünden meslek göremezlik parası hesaplamasının tam şekilde nasıl yapıldığı meselesinde üst kısımda bilgi verilmiştir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar